نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
ورزشی

تفاوت لیگ برتر ایران و جام ملت های اروپا

منبع
فارس
بروزرسانی
تفاوت لیگ برتر ایران و جام ملت های اروپا

فارس/کارشناس فوتبال تفاوت های فوتبال کشورمان را با فوتبال اروپا را بازگو کرد.
بیست و سومین دوره لیگ برتر فوتبال کشورمان به پایان رسید و تلاش کردیم در گفت و گوبا جلال چراغپور یکی از کارشناسان برجسته فوتبال کشورمان تحلیل فنی از این مسابقات داشته باشیم. چراغپور مردی است که بسیاری از مربیان لیگ برتری در کلاس های خصوصی مربیگری او شرکت کرده اند. چراغپور که درگیر تحلیل وتماشای دقیق جام ملت های اروپا 2024 است صحبت های خود را با اشاره به این رقابت ها آغاز کرد.
پیش بینی فیفا از دگردیسی فوتبال
تقریبا با پایان لیگ برتر شاهد آغاز مسابقات جام ملت های اروپا بودیم و با دیدن رقابت های یورو 2024 متوجه شدیم که تمام مطالبی که نشریات فیفا در سه چهار سال گذشته منتشر کرده بودند را در این رقابت ها می توانیم مشاهده کنیم. یکی از بارزترین این مطالب tomorrow players بود( بازیکنان فردا) در واقع فیفا سه سال پیش از تحول و دگردیسی فوتبال و بازیکنان خبر داده بود.در این مطلب عنوان شده بود که بازیکنانی با استایل 35 سال پیش در گوش چپ، راست یا نوک جدید متولد خواهند شد که البته سریع تر هستند. سرعت آنها بسیار بالاتر خواهد بود. بازیکنانی نظیر امباپه ، دمبله و وینسیوس و... در واقع این ها توربو موتور هستند! خود فیفا هم از عبارت« توربو موتور اکشن» برای این بازیکنان استفاده می کند.
 • چه تیم هایی در جام ملت های اروپا به مشکل خوردند؟
در جام ملت های اروپا دیدیم تیم هایی که خودشان را نو نکرده اند! و تیم هایی با میانگین سنی بالا به میدان آورده اند دچار مشکل شده اند تیم هایی که به فوتبال مدرن بی توجه بوده اند دچار مشکل شده اند. تیم هایی که سرعتی و انفجاری بازی نمی کنند دچار مشکل می شوند. مثلا در بازی اسپانیا و ایتالیا دیدید که اسپانیا تیم ایتالیا را پودر کرد! وقتی جام ملت های اروپا را می خواهیم با لیگ برتر خودمان مقایسه کنیم بی انصاف می شوم! فوتبال یورو 2024 فوتبالی روبه جلو، سریع، خلق الساعه و... است فوتبالی که در آن تیم ها هر یازده و نیم دقیقه یک نوع فوتبال ارایه می دهند. در بازی هلند و فرانسه تیم هلند هر یازده و نیم دقیقه یک نوع فوتبال بازی کرد. به طوریکه من فکر می کردم کومان سرمربی هلند دارد دقیقا از روی کتاب فیفا تیمش را هدایت می کند! یازده و نیم دقیقه کاری به کار فرانسه نداشت و بعد یازده و نیم دقیقه بعد پرس شدیدی انجام می دادند.

تفاوت فوتبال ما و فوتبال اروپا
وقتی لیگ برتر خودمان را با جام ملت های اروپا مقایسه می کنم می گویم اگر فوتبال این است که در یورو 2024 انجام می شود پس فوتبالی که ما بازی می کنیم چیست؟! برخی از من ایراد می گیرند و می گویند تو خودت سالهاست در لیگ برتر تیم نداشته ای و ... خب دوستان عزیز خودتان این جام ملت ها را ببینید! به نظر من مهم ترین تفاوت فوتبال ما با اروپا این است در فوتبال اروپا و یورو 2024 ما 70 دقیقه گیم ( بازی ) می بینیم و فقط 20 دقیقه play ( توپ بازی) را شاهدیم اما در لیگ برتر ما دقیقه این نسبت برعکس است یعنی تیم های ما حدود 70 دقیقه play (توپ بازی) می کنند و فقط 20 دقیقه گیم می کنند! برای همین وقتی مسابقه ای در لیگ برتر را شاهدیم می روید چای می ریزید و می آید می پرسید چه شد، می گویند هیچ! یا می روید در را باز می کنید و برمی گردید بازهم شاهد هیچ اتفاقی نیستید و ناخودآگاه خسته می شوید! متاسفانه حتی تیم های بزرگ باشگاهی ما نیز توپ بازی یا play می کنند. ولی برای همین 20 دقیقه گیم جریان سازی می شود، قراردادهای کلان امضا می شود، فضای مجازی را اشغال می کنیم و .... ولی خبری از گیم نیست و بیشتر توپ بازی می کنیم!در یورو 2024 می بینید که هر 30 ثانیه یک سانتر ارسال می شود یا هر 40 ثانیه پاس های تاثیرگذار را شاهدیم اما در فوتبال خودمان خبری از این گیم نیست. خبری از کورس های انفرادی هم نیست! بازیکنان در جام ملت های اروپا 60 متر استارت می زنند اما اگر در لیگ برتر ما بازیکنی 60 متر استارت بزند چند دقیقه ای می ایستد .
 • روش های متفاوت حمله در اروپا
در جام ملت های اروپا تیم ها برای رسیدن به دروازه حریف از دو روش استفاده می کنند روش اول پاس های متوالی و پشت سرهم و در روش دوم هم حملات سریع از میانه زمین و کمتر از توپ های بلند استفاده می شود در فوتبال اروپا بیش از 7 نوع پاس را شاهدیم اما در فوتبال خودمان فقط 3 پاس استفاده می شود! به ندرت پاسی در فوتبال ما داده می شود که لایه های دفاعی را بشکافد.
فقط 5 تیم لیگ برتر ما گیم می کنند
در لیگ برتر ما 5 تیم گیم می کردند که اگر بخواهیم به ترتیب بگوییم پرسپولیس، سپاهان اصفهان، استقلال، آلومینیوم اراک و شمس آذر قزوین هستند. در واقع تیم های آلومینیوم اراک و شمس آذر هم در برخی مسابقات گیم می کردند که اتفاقا در آن مسابقات هم پیروز می شدند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید