ايسنا/ رييس فدراسيون کشتي تاکيد کرد: دوستان سازمان مديريت و بودجه بدانند که من اين بودجه را امضا نخواهم کرد. حتي اگر دو يا سه ميليارد نيز بودجه ما را افزايش بدهند، با ۱۲ ميليارد کاري نمي‌توان انجام داد.
عليرضا دبير با تسليت ايام سوگواري ابا عبدالله حسين(ع) ، به تاثير شيوع ويروس کرونا بر فعاليت هاي کشتي اشاره کرد و گفت: ويروس منحوس کرونا از دوران جنگ نيز بدتر شده است چرا که در آن موقع چند روزي آتش‌بس وجود داشت و پناهگاهي و شهرهاي آرام نيز وجود داشت اما ويروس کرونا همه جا هست. کشتي را با چهل و چند هزار نفر تحويل گرفتيم و اينکه مي‌گويند يکصدهزار نفر کشتي‌گير داشتيم، درست نيست.
رييس فدراسيون کشتي با بيان اينکه معضل فعلي کشتي کاهش شديد آمار کشتي گيران نسبت به سال هاي قبل است، گفت: قطعا تاثير کرونا را در ساليان آينده خواهيم ديد و بچه‌هايي که قرار بود جذب اين رشته شوند با وجود اين ويروس امکانش نبود. کشتي مانند خوانندگان زير زميني شده است و به جاي اينکه مشکلات را برطرف کنيم، بچه‌هاي ما زيرزميني در حال تمرين هستند و نمي‌توانيم به آنها بگوييم تمرين نکنند. خودمان را به خواب نزنيم. آقايان مسئولان ورزش و بهداشت بچه‌هاي ما در حال تمرين هستند. اگر در دوران جواني بودم، چه کسي به من مي‌توانست بگويد تمرين نکنم؟
*اصرار به برگزاري ليگ ‌ندارم
رئيس فدراسيون کشتي تصريح کرد: اردوي ما بايد هدفمند باشد و اگر مشخص شود ما مسابقات جهاني را داريم اردو را برگزار مي‌کنيم اما اگر مسابقات جهاني برگزار نشود، چرا بايد اردو را برگزار کنيم؟ در خصوص ليگ نيز مي‌گويند چرا اصرار به برگزاري ليگ دارم. من اصراري به برگزاري ليگ ندارم و اولين هدف ما از برگزاري ليگ ورود کشتي به خانه مردم است. 
*قهرمانان زمان ما شناخته شده تر بودند
وي افزود: قهرمانان دوران ما را بيشتر مي‌شناختند يا قهرمانان فعلي را؟ قطعا قهرمانان زمان ما شناخته‌ شده‌تر بودند و ما به دنبال اين هستيم که دوباره کشتي را به خانه‌ها ببريم. حتي پيشنهاد داديم کشتي را در ليگ در دو زمان دو يا دو دقيقه و نيم برگزار کنيم تا بچه‌ها به آمادگي برسند.
*اجازه برگزاري ليگ دست وزارت بهداشت است
دبير با تاکيد بر اهميت توجه به بحث معيشت کشتي گيران گفت: بحث ديگر ما معيشت بچه‌ها است تا آنها مشکلات مالي خود را برطرف کنند. شايد بچه‌هايي که در المپيک مدال بگيرند، وضع‌شان خوب شود اما ساير کشتي‌گيران حتي با کسب دو يا سه مدال در سال مشکل مالي دارند. وظيفه من راه‌اندازي ليگ است اما سرنوشت دست وزارت بهداشت است تا مجوز مسابقات را صادر کند. حتي اعلام کردم آمادگي دارم مسابقات را در فضاي باز برگزار کنيم تا کشتي زنده بماند. وقتي رهبر معظم و مراجع اعلام مي‌کنند که همه چيز دست ستاد کرونا است، ما نيز اطاعت مي‌کنيم.
*وزارت ورزش مثل فوتبال کنار کشتي بايستد
وي خاطر نشان کرد: اولويت جان انسان‌ها است و تعارف نيز نداريم. حتي با دکتر نمکي جلسه داشتيم و بحث کارشناسي کرديم. فوتبال راه افتاده است و قرار است بسکتبال و واليبال نيز راه بيفتند. از مسئولان وزارت ورزش نيز مي‌خواهم همان طور که کنار فوتبال ايستاد کنار کشتي نيز براي صدور مجوزها بايستند. روسيه، آمريکا و ترکيه کار خود را شروع کردند و ارمنستان مسابقه برگزار کرده است. دوستان خود را به خواب نزنند و بدانند کشتي‌گيران ما در حال تمرين هستند و من خود را به نديدن مي‌زنم تا مسئوليت آن گردن من نباشد. با همه احترام‌ به فوتباليست‌ها، آيا خيلي مسائل رعايت شد و همه تيم‌ها دو ماه در اردو بودند؟
*درباره بدهي فدراسيون قبلي حرف مي زنم ناراحت مي شوند
دبير درباره ناراحتي مسئولان فدراسيون گذشته فدراسيون کشتي عنوان کرد: وقتي در خصوص بدهي‌هاي فدراسيون قبل صحبت مي‌کنم، دوستان ناراحت مي‌شوند. اين در حالي است که ناراحتي نبايد داشته باشد و شايد من نيز از فدراسيون بروم وضعيت بدتري را بر جاي بگذارم. بودجه فدراسيون کشتي سال ۹۲ و با دلار ۳ هزار تومان، بين ۱۲ تا ۱۴ ميليارد بوده است. در آن مقطع کميته ملي المپيک نيز ۵ ميليارد بودجه به فدراسيون پرداخت مي‌کرد که در مجموع حدود ۱۹ ميليارد مي‌شد. در روزهاي گذشته با معاون قهرماني وزارت ورزش و جوانان صحبت کردم و بسيار نيز ناراحت بودم، چرا که براي ما ۹ ميليارد بودجه در نظر گرفتند.
*اين مبلغ بودجه فدراسيون را امضا نمي کنم
وي تصريح کرد: دوستان سازمان مديريت و بودجه بدانند که من اين بودجه را امضا نخواهم کرد. حتي اگر دو يا سه ميليارد نيز بودجه ما را افزايش بدهند، با ۱۲ ميليارد کاري نمي‌توان انجام داد و اين در حالي است که قيمت دلار نيز افزايش يافته است. يک آقايي بابت سنوات خود به فدراسيون نامه نوشت و در حالي که بي‌ربط خرج کرده بودند ما سنوات ايشان را پرداخت کرديم. همين آقا بعد از دريافت سنوات خود نامه نوشته است که سنوات که نبايد جزو بدهي‌هاي فدراسيون گذشته محاسبه شود.
* مجمع صبح بگويد برو، مي روم دستشان را هم مي بوسم
رئيس فدراسيون کشتي درباره اينکه برخي‌ها اعتقاد دارند که آيا اولويت‌هاي بهتري به غير از بازسازي سالن خانه کشتي و جهانبخت توفيق وجود نداشت، گفت: قبل از اينکه به اين سؤال پاسخ دهم، بايد يک موضوعي را توضيح دهم. يک نفر به جايي وابسته است اما مجمع صبح بگويد نباشم، مي‌روم و دستش را مي‌بوسم.
دبير که در برنامه ورزش و مردم صحبت مي کرد، ادامه داد: وزارت ورزش به اندازه حقوق پرسنلم بودجه نداده است. ساخت و ساز و تعمير سالن‌هاي کشتي ربطي به بودجه وزارت ورزش ندارد. حساب و کتاب‌ها موجود است. ما در اين گير و دار ۳۱ ميليارد بدهي فدراسيون کشتي را تسويه کرديم و دنبال کارهاي مالياتي هستيم. 
*در خانه کشتي موش و گربه مرده پيدا کرديم
روزي که معارفه من در فدراسيون کشتي بود، به اردوي تيم‌هاي ملي نوجوانان و جوانان آزاد و فرنگي رفتم، وقتي خوابگاه بچه‌ها را ديدم، بغض کردم. هزار سال بيايد، نمي‌گذارم بچه‌ام آنجا بخوابد. وقتي اجازه نمي‌دهم بچه‌ام آنجا برود، چطور مي‌توانم اجازه دهم بچه‌هاي ناز مردم آنجا بروند؟ وقتي تشک‌ها را جمع کرديم، موش و گربه مُرده پيدا کرديم. بايد خانه کشتي را مي‌ديديد که چه وضعيتي داشت. يکي از سالن‌ها ۵۰ سال دست نخورده بود و ديگري ۳-۲۲ سال. يکي از سالن‌ها غيرايمن شده بود. گچ‌هايش پوسيده بود، آن هم به خاطر بي‌تدبيري کوهنوردي که آنجا را تبديل به صخره‌ کوهنوردي کرده بودند.
*چيزي از ناراحتي جديدي نشنيدم
وي درباره اينکه گفته مي شود عباس جديدي از اينکه تصويرش در روز افتتاح سالن توفيق در سالن نصب نشده بود، گفت: من اين موضوع را اولين بار است مي شنوم. عکس هايي که زديم براي  قهرمانان المپيک بود.حتي من گفتم عکس من را نزنيد و عکس توفيق را بزنيد. کسي که ۶۰ سال پيش مهندس بوده در کشتي و اين نوبر است. بعيد مي دانم عباس آقاي جديدي ناراحت شده باشد.
*براي کشتي چکار کرده ايد؟
دبير در ادامه با اشاره به تبعيض ميان فوتبال با رشته هاي ديگر خاطرنشان کرد: اينکه بخواهيم کشتي را با فوتبال مقايسه کنيم اشتباه است ولي در اتفاق ويلموتس صدا و سيما هم دخيل است. خيلي تلويزيون را فوتبالي کرديد . شبکه ورزش صبح تا شب فوتبال خارجي نشان مي دهد. شما داريد براي مردم ذائقه مي سازيد. چقدر از تکواندو و .. مسابقه پخش مي کنيد؟ اصل فوتبال مال انگليس است. اصل بسکتبال مال آمريکاست تکواندو براي کره، جودو براي ژاپن، اما کشتي و چوگان مال ماست. چکار برايش کرديد؟ داريم آن را از دست مي دهيم. ما اگر بخواهيم همين تعداد کشتي گير را حفظ کنيم به ۶۰ تا ۷۰ ميليارد تومان بودجه نياز داريم.
*وزارت ورزش به مجلس برود و حق کشتي را بگيرد
وي ادامه داد: چانه کشتي کوچک شده است و بايد درست شود. وزارت ورزش مي گويد بودجه ورزش ۹۰ ميليارد است خب ايراد ندارد برويد مجلس دفاع کنيد. کشتي مثل پسته و خاويار ماست. مردم و مسئولان با کشتي مشکلي ندارند. در تاريخ چند هزار ساله ما و هم در دين ما کشتي هست. ما بخواهيم براي يک مسئول جا بيندازيم سخت است و از وزارت ورزش مي خواهيم کنار ما باشد.
*هيچوقت براي خودم تيم درست نکردم
دبير درباره اختلافات ميان اهالي کشتي، اظهار کرد: آن موقع که ورزش مي کردم يا در شورا بودم هيچ وقت تيم درست نکردم و همه جا تنها ميرفتم الان هم همينطور است. هيچوقت هم حرفي درباره کشتي نزدم. روزي هم که از کشتي بروم ديگر حرفي درباره کشتي نمي زنم. همه قهرمانان ما قطب کشتي هستند. اين چه حرفي است که من يک قطب کشتي هستم؟ از روز اول گفتم درب فدراسيون باز است اما اين دليل نمي شود دهانم را ببندم و هر حرفي که لازم باشد را حتما ميزنم و مي گويم که ثبت شود. خيلي هم هزينه آن را داده ام اما آن کسي که دست آدم را مي گيرد خداست.
*دنبال لايک مردم نيستم
وي تصريح کرد: من رييس فدراسيونم و خيلي راحت مي توانم به يک قهرمان بگويم برو به نفع من حرف بزن اما اين کار را نمي کنم. من اهل فضاي مجازي نيستم و با هر ميزان علاقه اي که به مردم دارم اما دنبال لايک مردم نيستم. روزي که پيش سيد محمد خادم رفتم گفت کاري را که مي داني درست است انجام بده.
*از حضور پرسپوليس در ليگ استقبال مي کنيم
وي که ميهمان برنامه ورزش و مردم بود، درباره حضور استقلال در ليگ کشتي و اينکه اگر پرسپوليس هم بيايد خوب است، گفت: من سرخابي هستم. آقاي سعادتمند لطف کرد و به فدراسيون آمد. امثال پرسپوليس، پيکان، سايپا و تراکتور هم بايد بيايند. اين ها باشگاه فرهنگي ورزشي هستند.يکي از تيم ها انصراف داد و من گفتم کشتي گيران آن را به استقلال بدهيد.
*وزارت خارجه هم براي کمک به کانديداتوري سوريان پاي کار آمده
دبير درباره بحث نامزدي سوريان در اتحاديه جهاني کشتي گفت: خيلي کارها را کرديم فقط بدانيد من از اين کارها نمي کنم که ما يک کشوري برويم دلار بدهيم. وزارت خارجه هم پاي کار آمده و کارهاي خيلي خوبي کرديم. يادگيري زبان خيلي مهم است.براي سوريان معلم زبان گرفتيم و شما هم از او بخواهيد جدي بگيرد.
*فعلا جديدي گزينه ما در شوراي کشتي آسياست
وي درباره کانديداي ايران در شوراي کشتي آسيا، خاطرنشان کرد: فعلا گزينه ما جديدي است اما کساني که به اتحاديه جهاني مي روند بايد با فدراسيون هماهنگ باشند و سياست هاي شخصي را دنبال نکند.
*فدراسيون قبلي کار ارزنده اي در ثبت روز کشتي کرد
وي درباره برنامه هاي فدراسيون در روز ملي کشتي گفت: فدراسيون قبل کار ارزنده اي کرد و روزي به نام کشتي ثبت شد. طالقاني هم گفت قبلا آن را پيگيري کرده بود. امسال اين روز در ماه محرم است و رونمايي از مزار شهيد گمنام را در محوطه فدراسيون خواهيم داشت.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد