ايسنا/ اگر دوباره ليگ شروع نمي‌شد احتمالا الان سپاهان و تراکتور حضورشان را در آسيا قطعي کرده بودند و به جاي پارس جنوبي، پيکان به ليگ دسته يک سقوط کرده بود اما حالا شرايط براي اين تيم‌ها کاملا متفاوت است.
ليگ برتر فوتبال ايران فصل جالبي را پشت سر گذاشت. ليگي که از همان ابتدا با تاخير شروع شد با رسيدن موج بيماري کرونا به ايران به حالت تعليق درآمد و سرانجام بعد از گذشت يک سال به پايان رسيد. در طول اين روزها اتفاقات زيادي افتاد اما يکي از مهم‌ترين اتفاقات ازسرگيري مجدد بازي‌ها بود. تصميمي که با اعتراض مشخص و واضح چند تيم همراه شد و بيشتر تيم‌ها در لفافه مخالف آن بودند. تيم‌هايي مثل شهر خودرو، تراکتور، ماشين‌سازي و نساجي کاملا علني با برگزاري ليگ مخالفت کردند و حتي چند روز مانده به بازي‌ها طوماري امضا و تهديد کردند اگر ليگ شروع شود و کسي ضمانتي براي سلامتي بازيکنان نکند به فيفا شکايت مي‌کنند. از طرفي تيم‌هايي مثل فولاد و پرسپوليس به نوعي طرفدار شروع ليگ بودند.
اگر ليگ مجددا شروع نمي‌شد و با فرض اينکه قهرمان و نماينده‌هاي ايران در آسيا و همچنين تيم‌هاي سقوط کرده بر اساس همان جدول هفته بيست و يکم انتخاب مي‌شدند، حالا وضعيت چند تيم کاملا دگرگون بود.
از تيم‌هايي شروع کنيم که کاملا مخالف برگزاري ليگ بودند. تراکتور در آن زمان در رتبه سوم جدول بود و مي‌توانست به مرحله پلي‌آف ليگ قهرمانان راه پيدا کند اما حالا با قرار گرفتن در رتبه چهارم بايد منتظر برگزاري جام حذفي باشد تا سهميه کسب کند.
شهر خودرو در آن زمان در رتبه پنجم جدول قرار داشت و حالا در رتبه ششم قرار دارد و شروع ليگ فرق زيادي براي آن‌ها نداشت. وضعيت ماشين‌سازي تقريبا مشابه شهر خودرو است. آن‌ها پيش از شروع ليگ در رتبه نهم بودند و ليگ را در رتبه يازدهم به پايان رساندند.
با اينکه نساجي هم تغييير زيادي در جدول نداشت و از رتبه دهم فقط يک پله بالاتر آمد اما با شروع مجدد ليگ آن‌ها در ۹ ديدار متوالي شکست نخوردند و تيم‌هايي مثل سپاهان و تراکتور را شکست دادند و استقلال و پرسپوليس را متوقف کردند. اين بازي‌ها باعث شد بازيکنان نساجي اعتماد به نفس بسيار زيادي پيدا کنند که اين موضوع قطعا در فصل آينده به آن‌ها کمک زيادي خواهد کرد.
به نظر مي‌رسد بيشترين سود را از شروع مجدد ليگ فولادي‌ها کسب کردند. آن‌ها در هفته بيست و يکم در رتبه ششم قرار داشتند اما ليگ را در رتبه سوم به پايان رساندند و جواز حضور در مرحله پلي‌آف ليگ قهرمانان را کسب کردند. در پايين جدول هم تيم خوش شانسي وجود دارد. پيکان قبل از شروع دوباره ليگ در انتهاي جدول قرار داشت و اگر مسئولان تصميم مي‌گرفتند ليگ فصل بعد با ۱۶ تيم برگزار شود بايد به دسته يک مي‌رفت. با اين حال ليگ شروع شد و پيکان با ويسي توانست امتيازات لازم را کسب کند و با قرار گرفتن در رتبه سيزدهم در ليگ بماند. 
وضعيت تيمي مثل پارس جنوبي جم دقيقا برعکس وضعيت پيکان است. پارسي‌ها در هفته بيست و يکم در رتبه دوازدهم قرار داشتند و هر تصميمي به جز برگزاري ليگ گرفته مي‌شد به دسته يک سقوط نمي‌کردند اما با شروع دوباره ليگ نتوانستند امتيازات لازم را کسب کنند و با قرار گرفتن در رتبه پانزدهم با ليگ برتر خداحافظي کردند.
در اين ميان به دو تيم ديگر هم مي‌توان اشاره کرد. سپاهان در رتبه دوم قرار داشت و هر چند مسئولان اين باشگاه و کادر فني‌اش مخالفت علني با برگزاري دوباره ليگ نکردند اما کاملا مشخص بود که ترجيح مي‌دهند ليگ با همان جدول به پايان برسد. در آن صورت حضور سپاهان در مرحله پلي‌آف ليگ قهرمانان قطعي مي‌شد و اگر جام حذفي هم قرار نبود برگزار شود مي‌توانست به صورت مستقيم به آسيا برسد اما با شروع ليگ و اتفاقات و حواشي به وجود آمده براي زردپوشان آن‌ها فصل را در بدترين حالت ممکن و قرار گرفتن در رتبه پنجم و از دست دادن سهميه ليگ قهرمانان به پايان رساندند.
استقلال هم مي‌تواند از برگزاري دوباره ليگ خوشحال باشد. استقلال در هفته بيست و يک در رده چهارم بود و در بهترين حالت صعودش به مرحله پلي‌آف ليگ قهرمانان قطعي مي‌شد اما آن‌ها حالا ليگ را با عنوان نايب قهرماني به پايان رسانده‌اند و مي‌توانند با موفقيت در جام حذفي به صورت مستقيم به آسيا برسند. البته با قهرماني پرسپوليس هم آبي‌پوشان به صورت مستقيم به ليگ قهرمانان مي‌رسند.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد