ايرنا/ دومين فصل حضور تيم نساجي مازندران در ليگ برتر فوتبال کشور با کسب تساوي بدون گل مقابل شهرخودرو در مشهد و به دست آوردن رتبه تک رقمي در جدول به پايان رسيد و نساجي ليگ نوزدهم در مجموع برتر از نساجي ليگ هجدهم کار خود را به پايان رساند. 
هفته‌ سي‌اُم نوزدهمين دوره رقابت‌هاي ليگ برتر فوتبال کشور ديشب -۳۰ مرداد- در شهرهاي مختلف برگزار شد که نساجي مازندران هم در مشهد به مصاف شهر خودرو رفت و در ديداري تقريبا تشريفاتي با تساوي بدون گل موفق به متوقف کردن اين تيم بالاي جدولي در زمين حريف شد.
شاگردان محمود فکري که مانند هفته‌هاي گذشته بايد در نبود تعدادي از مهره‌هاي شاخص نساجي به ميدان مي‌رفتند در اين ديدار مهم‌ترين هدف‌شان کسب يک امتياز و پايان دادن کارشان در ليگ نوزدهم بدون پاره شدن نوار شکست‌ناپذيري‌هاي اين تيم بود.
يک تيم مصدوم و محروم
نبود تعدادي از مهره‌هاي شاخص نساجي در اين ديدار سبب شد که فکري از ابتدا تيم را با ساختاري کاملا دفاعي به زمين بفرستد و به همين دليل تقريبا بيش از ۹۰ درصد زمان بازي در زمين نساجي انجام شد.
فکري به دليل مصدوميت و محروميت ، حدود ۱۰ بازيکن خود را در اختيار نداشت و بناچار تصميم گرفت براي تعويض سه بازيکن جوان که تجربه بازي در ليگ برتر و ليگ دسته يک را نداشتند به زمين بفرستد
 محمد عباس‌زاده، احسان قهاري، رضا دهقاني، علي شجاعي، مهرداد کفشگري، سعيد کريمي، نويد عاشوري، حامد شيري، مجتبي ممشلي و حامد بحيرايي بازيکنان شاخص نساجي هستند که طي هفته‌هاي اخير فکري نتوانست از آن‌ها استفاده کند. با اين حال فکري همان طور که پيش از بازي اعلام کرده بود با اعتماد به بازيکنان جوان توانست نتيجه مد نظر را کسب کند.
تقسيم امتيازات در بازي يک ‌طرفه
دفاع چندلايه و متمرکز نساجي‌چي‌ها در استاديوم امام رضا(ع) مشهد تمام تاکتيک‌ها و برنامه‌هاي شاگردان سهراب بختياري‌زاده را با ناکامي مواجه کرد و در يک صحنه هم که دقيقه ۷۴ توپ از دفاع و دروازه‌بان نساجي گذشت، به تير افقي دروازه برخورد کرد تا ششمين ضربه به تيرک دروازه نساجي در سه هفته اخير هم ثبت شود.
در پايان بازي ۷۱ درصد مالکيت بازي در اختيار شهرخودرو بود و ۱۹ شوت هم روانه دروازه نساجي‌چي‌ها کردند که ۵ شوت داخل چارچوب بود و توسط حقيقي مهار شد. نساجي در اين ديدار هم مانند ديدار با تيم‌هاي صدرنشين مانند پرسپوليس، استقلال و سپاهان بازي را به حريف واگذار کرد تا با تمرکز در دفاع قرار بگيرد و در صورت فراهم شدن شرايط با ضد حمله دروازه حريف را تهديد کند. به همين دليل شهرخودرويي‌ها در اين ديدار ۷۳۰ پاس ثبت کردند و تعداد پاس‌هاي نساجي فقط ۲۲۳ پاس بود.
 بازي يک‌طرفه و کاملا تهاجمي شهرخودرو در مقابل ترکيب کاملا دفاعي نساجي با اين که در همه آمارها به سود شهروخودرو بود، اما در امتيازگيري برابر تمام شد.
حفظ رکورد شکست‌ناپذيري
هرچند که حتي در صورت شکست در اين ديدار هم خطري شاگردان محمود فکري را تهديد نمي‌کرد، اما تلاش براي شکست نخوردن برابر شهر خودرو براي حفظ رکوردي که نساجي در هفته‌هاي اخير به جا گذاشت براي آن‌ها ضروري بود.
کسب اين تساوي علاوه بر اين که نوار شکست‌ناپذيري نساجي از هفته بيستم را پاره نکرد، براي فکري نيز رکوردي قابل توجه ثبت کرد. محمود فکري با کسب اين تساوي تنها سرمربي نيم‌فصل دوم ليگ نوزدهم است که هيچ شکستي در پرونده‌اش ثبت نشده است. او از هفته بيست‌ويکم هدايت نساجي را بر عهده گرفت و از همان هفته روند بازي و امتيازگيري نساجي متحول شد.
نکته مهم‌تر اين که محمود فکري علاوه بر ديدارهاي رسمي ليگ برتري، در سه ديدار تدارکاتي هم هيچ شکستي را با نساجي تجربه نکرد. او حتي در پنج بازي که سال ۱۳۹۵ سرمربي نساجي بود هم شکستي را پذيرا نشده بود. به عبارتي ديگر فکري در ۱۸ ديدار رسمي و دوستانه‌اي که تا کنون طي دو دوره روي نيمکت نساجي نشست هيچ شکستي را تجربه نکرده و اين رکوردي منحصربه‌فرد براي اين سرمربي جوان محسوب مي‌شود.
جبران ۲۰ هفته در ۱۰ هفته پاياني
نساجي که تا پيش از روي کار آمدن فکري از ۲۰ بازي ۲۰ امتياز کسب کرده بود با ورود فکري و کادر فني جديد روي ريل شکست‌ناپذيري قرار گرفت و از ۱۰ بازي موفق به کسب ۱۸ امتياز شد.
اين تيم توانست ماشين‌سازي، تراکتورسازي و سپاهان را در زمين حريفان و فولاد خوزستان را در زمين خانگي شکست دهد و با کسب ۶ تساوي ديگر برابر تيم‌هاي مختلف شگفتي‌ساز يک سوم پاياني ليگ لقب بگيرد.
با ۱۸ امتياز کسب شده توسط نساجي در ۱۰ هفته پاياني، اين تيم ۳۸ امتيازي شد و با ۲ امتياز بيشتر نسبت به کارنامه‌اش در ليگ قبلي، از نساجي ليگ هجدهم سبقت کرد.
بالاتر از فصل هجدهم
نگاهي به جدول رده‌بندي پاياني ليگ نوزدهم و مقايسه آمارهاي نساجي فصل نوزدهم با نساجي ليگ هجدهم نشان مي‌دهد که اين تيم با وجود ناکامي‌هايي که از هفته پنجم تا هفته بيستم داشت، به لطف درخشش در ۱۰ بازي دشوار آخر و متوقف کردن همه تيم‌هاي بالاي جدول توانست جايگاه خود را نسبت به فصل گذشته در جدول بهبود بخشد و به رتبه يک رقمي دست يابد.
نساجي در پايان فصل قبل با ۳۶ امتياز در رتبه دهم جدول قرار گرفته بود و اين فصل با کسب ۳۸ امتياز توانست روي پله نهم بايستد.
با اين تساوي بدون گل نساجي موفق به ثبت نهمين کلين‌شيت در نيم‌فصل دوم شد که بيشترين تعداد کلين‌شيت نيم‌فصل دوم بين تيم‌هاي ليگ برتر است.
تدبير براي ليگ بيستم
مديران تيم نساجي حالا بايد به فکر تقويت اين تيم براي فصل آينده باشند. محمود فکري پس از پايان بازي آخر اعلام کرد که مشکلي براي ادامه کار در نساجي ندارد. در مقابل هم مديران باشگاه بارها در هفته‌هاي اخير اعلام کردند که مايل به ادامه همکاري با محمود فکري و دستياران او هستند.
با توجه به پايان فصل احتمال جدايي برخي بازيکنان از اين تيم وجود دارد و بايد ديد که مالک باشگاه براي اضافه کردن بازيکنان جديد تا چه اندازه دست فکري را باز خواهد گذاشت. شايد يکي از نگراني‌هاي هواداران نساجي در فصل نقل و انتقالات، احتمال جدا شدن حقيقي از اين تيم باشد. حقيقي در هفته‌هاي اخير بارها به تنهايي دروازه نساجي را نجات داد و عملکردي درخشان در دروازه اين تيم داشت.
درخشش او در دروازه نساجي و جدايي بيرانوند از پرسپوليس احتمال حضور در جمع سرخپوشان پايتخت را زياد کرده و در صورت جدايي او از نساجي، کادر فني و مديران باشگاه بايد به فکر گزينه جايگزين مناسبي براي حقيقي باتجربه باشند.ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد