خبرآنلاين/ همين چند روز پيش بود که هيئت رئيسه سازمان ليگ فوتبال ايران ممنوعيت جذب بازيکن و مربي خارجي براي باشگاه‌ها در فصل آينده فوتبال ايران را تصويب کرد.

ليگ برتر نوزدهم با تمام حواشي هايي که داشت به پايان رسيد و پرسپوليس مثل سه سال اخير قهرمان شد و پوکر کرد. استقلال، فولاد، تراکتور و سپاهان در رده هاي بعدي قرار گرفتند و در انتهاي جدول هم شاهين بوشهر و پارس جنوبي به ليگ آزادگان سقوط کردند.يکي از حواشي به وجود آمده در ليگ نوزدهم، جابجايي زياد مربيان بود. دو تا از اين جابجايي ها که حواشي زيادي ايجاد کرده به جدايي استراماچوني و کالدرون از استقلال و پرسپوليس مربوط مي شد. استقلالي ها که پس از چند سال روزهاي خوبي را با استراماچوني تجربه کرده و به صدر جدول رسيده بودند به يکباره مربي ايتاليايي خود را جدا شده ديدند و نسبت به اين وضعيت اعتراض کردند.
همچنين در تيم رقيب، پرسپوليس پس از سه قهرماني در ليگ و حضور در فينال ليگ قهرمانان آسيا با برانکو، مربي محبوب خود را در الاهلي عربستان ديد و عامل اين جدايي پرداخت نشدن مطالبات ايوانکوويچ بود. پس از برانکو هم کالدرون که تيمش را قهرمان نيم فصل کرده بود از جمع سرخپوشان جدا شد.جدايي هايي که فقط طلب و شکايت را روي دستان اين باشگاه ها گذاشته است و چاره اي وجود ندارد غير از پرداخت آنها!
 پرسپوليسي ها اگر بدهي خود به برانکو و دستيارانش را ندهند احتمالا از سه پنجره نقل و انتقالاتي محروم خواهند شد. همين شرايط هم براي استقلال در پرونده شفر وجود دارد.شکايت هاي پي در پي،بدهي پشت بدهي و هر فصل حضور بازيکنان بي کيفيت خارجي در ليگ برتر باعث شد تا سازمان ليگ در اقدامي انتحاري، حضور بازيکنان و مربيان خارجي را ممنوع کند.بر اساس تصميم گرفته شده باشگاه ها تنها مي توانند از بازيکنان و مربيان فعلي خود استفاده و با قرارداد آنها را تمديد کنند.اما آيا اين اتفاق راهکار مناسبي براي جلوگيري از خروج ارز و دلار است؟آيا آن سال که تصويب کردند هيچ دروازه بان خارجي حق ورود به ليگ ايران را ندارد همه چيز درست شد؟تنها اتفاقي که آن زمان افتاد افزايش قيمت گلرهايي بود که خيلي از آنها با رقم هايي غير واقعي با تيم ها قرارداد مي بستند!
همين موضوع باعث شد تا علاوه بر اينکه اين مشکل حل نشود، دست دلالان را براي بالا بردن قيمت آنها بازتر و فوتبال ايران را با مشکلات جديدي روبرو کند. در گرگ و ميش همان دوران بود آودوکيچ و نيلسون به پرسپوليس آمدند و نشان دادند گلر خوب از نان شب هم واجب تر است!
با اين وجود و در سال هاي اخير با اينکه بازيکنان بي کيفيت خارجي از جمله، بوديمير، جونيور، اوکرايني ها و... وارد فوتبال ايران شدند و تيم هاي ايراني را با مشکلات زيادي روبرو کردند، اما کم نبودند بازيکناني که با قيمت هايي مناسب جدب شدند و خوش درخشيدند. مامه تيام؛ شيخ دياباته، بشار رسن و ... از جمله بازيکناني بودند در سال هاي اخير توانستند توانايي هاي خود را نشان دهند و عملکرد خوبي از خود به نمايش بگدارند.
سازمان ليگ به جاي اينکه قوانين شکست خورده قديمي را دوباره اعمال کند، سعي بر نظارت بيشتر داشته باشد تا هر دلالي فرصت اين را نداشته باشد که با چند تا عکس و فيلم و سي دي از بازي هايي که معلوم نيست در کجا انجام شده بازيکنان بي کيفيت را به تيم هاي ايراني قالب کند.ليگ برتر بيستم بدون شک ليگي خواهد بود که قيمت بازيکنان ايراني در آن سر به فلک خواهد کشيد.بازيکناني که خيلي از آنها در حد و اندازه ليگ برتر نيستند اما با استفاده از اين قانون و در در اصطلاح کوچه بازاري براي تيم ها طاقچه بالا خواهند گذاشت! 


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد