آخرین خبر/ هفته سی‌ام رقابت‌های لیگ‌برتر چهارشنبه با برگزاری 8 بازی به اتمام رسید تا عجیب و غریب‌ترین لیگ تاریخ فوتبال ایران سرانجام به ایستگاه پایانی برسد؛ فصلی که با تاخیر برای تجهیز کردن استادیوم‌ها آغاز شد، در آبان ماه یک هفته وقفه را تجربه کرد، به خاطر آلودگی هوا تعطیل شد و پس از آن هم با معضل کرونا دست و پنجه نرم کرد و درنهایت بعد از 364 روز و به عبارت دیگر 11 ماه و 29 روز پرونده لیگ پرماجرای نوزدهم بسته شد. به این ترتیب لیگ نوزدهم به عنوان طولانی‌ترین لیگ در کتاب تاریخ فوتبال ایران ثبت خواهد شد. در پایان این لیگ پر‌فراز‌و نشیب پرسپولیس توانست چهارمین قهرمانی متوالی خود را جشن بگیرد و استقلال نیز در پایان در جایگاه دوم جدول به کار خود پایان داد. فولاد نیز با پیروزی مقابل تراکتور توانست در رتبه سوم قرار بگیرد و سهمیه آسیایی خود را قطعی کند. تراکتور هم با‌۵۰ امتیاز در رده چهارم قرار گرفت. تراکتوری‌ها از رسیدن به سهمیه آسیا در این مقطع ناکام ماندند اما این شانس را دارند که یا با قهرمانی خودشان در جام حذفی و یا قهرمانی استقلال و پرسپولیس در این جام، صاحب سهمیه شوند. در هفته پایانی رقابت برای سقوط نکردن در پایین جدول هم بسیار حساس بود. پارس جنوبی که در رده یکی مانده به آخر جدول قرار داشت، مقابل نفت مسجد‌سلیمان شکست خورد تا بعد از شاهین‌بوشهر، دومین تیم سقوط‌کننده به لیگ دسته اول باشد.

ترین‌های لیگ نوزدهم در یک نگاه
 بیشترین برد
پرسپولیس که فصل را با هدایت گابریل کالدرون آغاز و در نیم‌فصل دوم با یحیی گل‌محمدی ادامه داد، توانست از ۳۰ بازی انجام شده به ۲۱ برد برسد. به این‌ترتیب پرسپولیس با ثبت رکورد بیشترین برد در یک فصل توانست خیلی زود به قهرمانی برسد و جام را برای چهارمین فصل بالای سر ببرد تا واژه «پوکر» را وارد ادبیات قهرمانی فوتبال ایران کند.
 بیشترین باخت
تیم شاهین شهرداری بوشهر نخستین تیمی بود که پیش از اتمام لیگ برتر، به لیگ دسته یک سقوط کرد. این تیم نتایج ضعیفی کسب کرد و ۱۶ باخت در کارنامه‌اش ثبت شد تا بیش از نیمی از مسابقات فصل را باخته باشد. شاهین از همان شروع رقابت‌های لیگ برتر نشان داد که برای ادامه حضور در لیگ برتر خوب بسته نشده است. تیم ماشین‌سازی تبریز هم با 15 شکست دومین تیم پرشکست لیگ نوزدهم بود.
 بدترین خط حمله
جمی‌ها که مانند دیگر تیم نفتی با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کردند، با فراز کمالوند، هومن افاضلی و سیداکبر پورموسوی نتایج مطلوبی نگرفتند و از اواسط نیم‌فصل دوم در جدول نزول کردند. یکی از عوامل سقوط پارس، خط حمله ضعیف این تیم بود؛ خط حمله‌ای که با 20 گل عنوان بدترین خط حمله لیگ را به خود اختصاص داد.
 بهترین مربی
مدافع سال‌های گذشته تیم ملی فوتبال ایران، سال گذشته عملکرد بسیار خوبی در شهر‌خودرو داشت و با این تیم مشهدی موفق شد سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را به دست بیاورد. گل‌محمدی در 16 دیدار ابتدایی لیگ نوزدهم روی نیمکت شهر خودرو، 28 امتیاز کسب کرد و در ادامه نیز با کسب 33 امتیاز در پرسپولیس فصل رویایی خود را به اتمام رساند.
 بیشترین تساوی
نفت مسجد‌سلیمان که معمولا حضوری آسانسوری در لیگ برتر فوتبال ایران داشت، برای این‌که حضورش را در لیگ تثبیت کند، سراغ کسب حداقل امتیاز در بیشتر بازی‌های خود رفت. مسجدسلیمانی‌ها با هدایت مهدی تارتار ۱۷ تساوی در این فصل کسب کردند که عدد عجیبی برای تیمی محسوب می‌شود که با همین فرمول توانست در لیگ برتر باقی بماند.
 بیشترین گل زده
استقلال تهران با عملکرد فوق‌العاده مهدی قایدی و شیخ دیاباته موفق شدند بیشترین گل زده را داشته باشند. استقلالی‌ها در حالی ۵۵ گل به رقیبان خود در لیگ برتر زدند که شیخ دیاباته با ۱۵ گل و مهدی قائدی با‌۱۰ گل بیشترین سهم را داشتند. درنهایت نیز صدر جدول گلزنان و پاسورهای لیگ نوزدهم آبی رنگ شد.
 بیشترین گل خورده
۵۷ گل خورده از‌۳۰ بازی می‌تواند مهر محکمی روی سند سقوط شاهین شهردار‌ی بوشهر به لیگ یک باشد. شاهین بار دیگر حضوری کوتاه مدت در لیگ برتر ایران داشت تا تنها ۲۲ امتیاز را از آن خود کند. تیمی که بار دیگر به لیگ یک سقوط کرد تا حسرت را بر دل هواداران خود برای ماندن در لیگ برتر بگذارد.
 کمترین گل خورده
پرسپولیس خیلی امیدوار بود که بعد از کسب عنوان قهرمانی در رقابت‌های لیگ برتر با بسته نگه داشتن دروازه‌خود، رکورد کم‌ترین گل خورده در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر را از استقلال بگیرد. اما در نهایت این اتفاق نیفتاد و پرسپولیس با 17 گل خورده، فصل را به اتمام رساند. هر چند سرخ‌های پایتخت موفق به رکوردشکنی نشدند، اما با همین تعداد گل عنوان بهترین خط دفاع لیگ نوزدهم را ازآن خود کردند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید