ورزش 3/ شيخ دياباته آقاي گل ليگ امسال بي ترديد بهترين خارجي حال حاضر فوتبال ايران است.
آمار گلزني و تاثيرگذاري دياباته در نتايج استقلال خارق‌العاده و غير قابل انکار است. ولي با بررسي کارنامه فوتبالي شيخ محبوب آبي‌ها متوجه خواهيم شد که اين آمار اتفاقي و تک فصلي نيست.
دياباته قبل از پيوستن به استقلال در ۷ باشگاه در ليگ‌هاي فرانسه، ترکيه، ايتاليا و امارات بازي کرده است. در تمام دوران بازي خود در باشگاه‌هاي مختلف ۲۴۶ بار به ميدان رفته بود و آمار ۱۱۲گل و ۲۲ پاس گل را ثبت کرده است. و به طور ميانگين براي به ثمر رساندن هر گل ۱۴۱ دقيقه زمان نياز داشته است. دياباته در مدت کوتاه حضورش در سري‌آ يک رکورد جالب نيز به ثبت رسانده است. شيخ موفق شد در سه بازي پشت سرهم براي بونوونتو  دبل کند. سه مسابقه و ۶ گل براي يک تيم در حال سقوط.
اگر در طول مسابقه به حرکات و جاگيري‌هاي دياباته در زمين مسابقه دقت کنيم متوجه آگاهي و درک درست اين مهاجم کاربلد از محيط و جريان بازي خواهيم شد. دياباته به جز گلزني و گل‌سازي، در فاز انتقال مثبت(دفاع به حمله) نيز بسيار کارآمد و قابل اتکاست. به واسطه فيزيک مناسب و قدرت توپ نگهداريش به راحتي مي‌تواند فرصت مناسب جهت رسيدن هافبک‌ها براي به ثمر رساندن ضد حملات را فراهم کند. و بار مهمي را در زمان انتقال به دوش بکشد. در فرميشن‌هاي منفاوت، دياباته مي‌تواند نقش‌هاي متنوعي را به عهده بگيرد. هم به عنوان تک مهاجم، هم در سيستم‌هاي متکي بر دو مهاجم با يک يا دو محور مي‌تواند ايفاي نقش کند. بر خلاف فيزيک درشتش مهاجم تنبل و ايستايي نيست در طول هر مسابقه تاچ‌هاي زيادي دارد و تا ميانه‌هاي زمين براي توپ‌گيري عقب مي‌آيد. فيزيک عجيب دياباته و پاهاي بلندش به او اين امکان را مي‌دهد که با استفاده از طول گام‌هايش در مسافت‌هاي کوتاه حتي مدافعان سرعتي  را نيز پشت سر بگذارد. با استفاده قد ۱۹۴ سانتي‌متري‌اش در طول هر مسابقه نبردهاي هوايي زيادي را در نقاط مختلف زمين پيروز مي‌شود و فرصت در اختيار گرفتن توپ دوم را براي هم تيم‌هايش فراهم مي‌کند.

مجموع اين فاکتورها از شيخ دياباته يک مهاجم بي رقيب در استقلال و ليگ امسال ساخته است.
بر اساس آمار سايت يازده، آقاي گل امسال ليگ‌برتر در ۲۱ بازي ليگ براي استقلال به ميدان رفته است. که با متوسط هر ۱۰۰ دقيقه يک گل  و متوسط امتياز ۷/۳۶ مسابقات را به پايان رسانده است.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد