ايسنا/ دبيرکل فدراسيون فوتبال گفت: نقشه راه و برنامه زمان‌بندي مربوط به شکايت به راي غيرمنصفانه و پيگيري ويژه آن در دادگاه عالي ورزش تدوين شده و فدراسيون همپا با ساير نهادهاي ذي‌ربط با همه توان در اين مسير پيش خواهد رفت.
مهدي محمد نبي، دبيرکل فدراسيون فوتبال در نخستين کارگروه ويژه مسولان ورزش و کارشناسان حقوقي درباره شکايت فدراسيون فوتبال از راي فيفا درباره سرمربي سابق تيم ملي به دادگاه عالي ورزش عنوان کرد: فدراسيون فوتبال بلافاصله پس از دريافت راي اوليه، اقدامات لازم را در يک فرآيند منسجم آغاز کرد. به اين شکل که درخواست مربوط به دريافت گراندز راي به فيفا با قيد فوريت ارائه شد و همچنين متعاقبا مراتب شکايت به اين راي به دادگاه عالي ورزش در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وي ادامه داد: با بررسي‌هاي به عمل آمده و بر اساس گزارش‌هاي تيم حقوقي فدراسيون، متاسفانه در آن مقطع زماني مربوط به قرارداد مارک ويلموتس با فدراسيون فوتبال، فيفا پرداخت مطالبات فدراسيون را انجام نداده است. در آن دوره، مديريت وقت فدراسيون فوتبال همزمان با عقد قرارداد با ويلموتس، با ارسال نامه‌اي به فيفا خواهان دريافت مطالبات فدراسيون بوده است تا نسبت به پرداخت حق الزحمه نامبرده درموعدهاي مقرر اقدام کنند.
نبي افزود: فدراسيون فوتبال نهادي است که با برگزاري مسابقات در رده هاي مختلف ملي کسب درآمد مي کند.آنچه فدراسيون عرضه مي کند فوتبال است و نمايش آن بين مخاطبان فدراسيون فوتبال و باشگاه‌ها بنکدار نيستند که براي مثال کالا بفروشند و کسب درآمد کنند. از آنجايي که فدراسيون فوتبال و اعضايش تحت تحريم خزانه داري آمريکا OFAC قرار نداشته و ندارند عدم همکاري بخش مالي فيفا در آن دوره درباره پرداخت مطالبات فدراسيون و باشگاه‌ها (حتي به اشخاص ثالث) باعث بروز مشکلات عديده براي فوتبال کشور شد.
او ادامه داد: مضافا با اينکه فدراسيون فوتبال جمهوري اسلامي ايران از سال ۱۹۴۸ ميلادي عضو قديمي فيفا مي‌باشد و صرفا يک نهاد ورزشي مستقل است که علي القاعده هيچ گونه ارتباطي با تحريم‌هاي بين المللي ندارد و مشمول هيچ يک از موارد آن نمي‌باشد و قويا انتظار داريم فيفا و کنفدراسيون فوتبال آسيا وفق پاراگراف ۲ از ماده ۴ اساسنامه فيفا نسبت به رفع اين معضل نزد خزانه داري آمريکا اقدام کنند.
دبيرکل فدراسيون فوتبال افزود: خوشبختانه با اجماع صورت گرفته در روزهاي گذشته همگان به دنبال يک هدف مهم و آن هم شکستن راي غيرعادلانه فيفا هستند. اين نگاهي است که مطالبه مردم و اهالي ورزش کشورمان است و بر اين اساس از همه ظرفيت ها در اين مسير استفاده خواهد شد.
وي تاکيد کرد: از حضور کارشناسان حقوقي در نهاد رياست جمهوري، وزارت امور خارجه، وزارت ورزش و جوانان، بازرسي کل کشور، مشاوران حقوقي بين‌الملل و همچنين ساير نهادهاي ذي‌ربط در اين مسير نهايت سپاس را داريم و خرسنديم اين اجماع در اين مرحله حساس و خطير شکل گرفته است. همکاران ارجمند در رسانه هاي گروهي هم در اين مقطع حياتي هم مثل گذشته مددرسان ورزش و فوتبال کشور هستند. شکي نيست در زماني به سر مي بريم که به دليل گستردگي ارتباطات، کليه اخبار در سطح جهاني رصد مي شوند و بر اين اساس چگونگي ارائه اطلاعات به افکار عمومي به جهت حساسيت موضوع و آگاهي طرف مقابل بسيار بسيار مهم است. مي دانيم و مي دانيد که کلمه به کلمه صحبت هاي ما در خارج از کشور بازتاب دارد و حتي منابع غير رسمي هم در اين باره مورد استناد قرار مي گيرند. اميدواريم در يک فضاي همراه با آرامش شاهد طي مسير و احقاق حق فوتبال و ورزش کشورمان باشيم.
نبي افزود: نقشه راه و برنامه زمان‌بندي مربوط به شکايت به راي غيرمنصفانه و پيگيري ويژه آن در دادگاه عالي ورزش تدوين شده و فدراسيون همپا با ساير نهادهاي ذي‌ربط با همه توان در اين مسير پيش خواهد رفت. به طور حتم با تقويت کامل تيم حقوقي تلاش مي کنيم در اين مقطع زماني به خواست به حق فدراسيون و جامعه ورزش کشورمان در ابطال راي ناعادلانه دست يابيم.

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد