فارس/ نايب قهرمان پرتاب ديسک المپيک لندن در مورد آخرين وضعيت خود، رد صلاحيت کيهاني و قرارداد ويلموتس به صحبت پرداخت.
اين روزها ورزش ايران و جهان درگير کرونا است و ورزشکاران المپيکي که بايد خود را براي اين رقابت‌ها آماده کنند، در بي برنامگي به سر مي‌برند و وضعيت اردوها و مسابقات آينده شان مشخص نيست. 
احسان حدادي، نايب قهرمان المپيک 2012 لندن و قهرمان 5 دوره بازي‌هاي آسيايي هم از همين دست ورزشکاران است که فعلا برنامه خاصي براي روزهاي آينده ندارد، تنها دغدغه فعلي‌اش برطرف شدن مشکل خار پاشنه است تا بتواند راحت تر تمرين کند. اين ورزشکار المپيکي که خودش هم فروردين ماه به کرونا مبتلا شده بود، مدتي را در کيش تمرين کرد و اين روزها در تهران به سر مي‌برد.
حدادي که از آخرين رقابت بين المللي‌اش يعني قهرماني جهان در قطر 10 ماه مي‌گذرد، مي‌گويد: فعلا مسئولان ورزش تصميمي در مورد عمل جراحي پايم نگرفته‌اند و تنها تصميم شان مخالفت با جراحي در آلمان بود. حدادي تاکيد دارد که اگر قرار است در ايران عمل کنم بايد پزشکان تضمين دهند که مشکلي بعد از آن نخواهم داشت و مي‌توانم به تمرين ادامه دهم. 
حدادي که در دوران حضور مجيد کيهاني در فدراسيون دووميداني کم با وي به چالش نخورد، گريزي به رد صلاحيت او توسط وزارت ورزش مي‌زند، اما مايل نيست در اين باره زياد صحبت کند. او مي‌گويد: اگر رد صلاحيتي اتفاق افتاده، حتما مشکلي بوده است.
او به بحث اين روزهاي ورزش کشور يعني پرونده قرارداد ويلموتس هم پرداخت و خواستار پاسخگويي مسئولان مربوطه شد و به قرارداد خودش با مربي آمريکايي اشاره کرد که کاملا محکم بسته شده بود.
*اگر در ايران تضمين بدهند، همين جا عمل مي‌کنم
* 48 روز از آخرين جلسه‌اي که در مورد عمل جراحي داشتم، مي‌گذرد
* اصراري براي رفتن به آلمان ندارم، چون هميشه آنجا اذيت شدم
* آرامش خوبي در دووميداني برقرار شده است
* اگر کيهاني رد صلاحيت شده، حتما مشکلي بوده است
* نا موفق بودن دووميداني به خاطر کنار هم نبودن ورزشکاران آن است
* 1600 ميليارد هم براي فوتبال خرج شود، مردم اين رشته را دوست دارند
* وقتي با مربي خارجي‌ام قرارداد بستم همه چيز محکم بود و جاي اعتراضي نداشت
* دانيل استال بهترين امکانات را دارد و بايد هم بهترين نتيجه را بگيرد
حدادي در مورد شرايط دووميداني کشور، فوتبال و ويلموتس و حريفانش صحبت کرده است که در زير مي‌خوانيد:
آقاي حدادي! شرايطت اين روزها چگونه است؟
تمرين مي‌کنم، اما نه به صورت جدي، چون منتظرم وضعيت خار پاشنه پايم مشخص شود که چه زماني بايد عمل کنم.
مشخص نيست چه زماني اين اتفاق مي‌افتد؟
نمي دانم فدراسيون پيگير کارها است و بايد از آنها بپرسيد.
صحبت‌هايي مي‌شد که مي‌تواني در ايران عمل کني.
اگر اينجا تضمين بدهند همين جا در داخل عمل مي‌کنم. اميدوارم هر تصميمي مي‌گيرند خيلي زود اين اتفاق بيفتد.
بعد از عمل چه مدت نياز به استراحت است؟
وقتي خار پاشنه پاي چپم را عمل کردم، يک ماه و نيم استراحت کردم و نبايد تاخيري به وجود بيايد، چون سال آينده مسابقات المپيک را پيش رو داريم.
با فدراسيون دووميداني در اين مورد صحبت نکرده‌ايد؟
از آخرين جلسه‌اي که در اين زمينه داشتيم، 48 روز مي‌گذرد. به طور دقيق يادم است چون تاريخ تمام جلسات را يادداشت مي‌کنم.
نظر کميته ملي المپيک هم با مخالفت اعزام به آلمان مشخص شد.
بله. اما به هرحال هر ورزشکاري که در المپيک رقابت مي‌کند بايد از سوي وزارت ورزش و کميته ملي المپيک حمايت شود و کسي پيگير اين کارها باشد.
عنوان مي‌شد که حدادي چند ماهي است به سفر نرفته و به دنبال سفر خارجي بوده و جراحي پا را بهانه کرده است؟ 
اصراري براي رفتن به آلمان ندارم و خودم به خوبي وضعيت کشور و مشکلات آن را مي‌دانم و درک مي‌کنم. باز هم تاکيد مي‌‌کنم اگر پزشکي باشد من آمادگي اين را دارم که در داخل کشور عمل کنم، به شرط اينکه تضمين بدهند.
چه تضميني بايد داده شود؟
در همه جاي دنيا پزشکان براي عمل جراحي تضمين مي دهند. به عنوان مثال زماني که کتف خودم را در آلمان جراحي کردم، پزشکم گفت سه ماه ديگر به ميادين باز مي گردي و همين اتفاق هم افتاد. براي عمل خار پاشنه هم بايد اينطور باشد و مطمئن باشم که به جاي ديگري آسيب وارد نمي‌شود و بدانم چه مدت بعد مي؟‌توانم به تمرين و مسابقه بازگردم.
برخي عنوان مي‌کنند در داخل ايران هم اين عمل انجام مي‌شود. آيا خودت با پزشکي در اين باره صحبت کرده‌اي؟
وقتي 4 سال قبل مي‌خواستم خار پاشنه پاي چپم را عمل کنم، دکتر ارديبهشت، مسئول پزشکي فدراسيون به من گفت که اين عمل در ايران انجام نمي‌شود و در آلمان عمل کردم. در ايران با دستگاه مشخص استخوان را مي زنند و خورد مي‌کنند. من چندين بار اين کار را در بهترين کلينيک‌ها انجام دادم، اما به دليل اينکه روزانه 100 بار در تمرين و براي پرتاب ديسک بايد پايمان را روي زمين بکوبيم باز هم امکان رشد اين استخوان وجود دارد.
خار پاشنه مانند جراحي مينيسک و رباط صليبي نيست که شما عمل کنيد و درمان شويد و برطرف شود، اين استخوان بايد اصولي درمان شود،  چون امکان رشد دوباره دارد. دوستاني هم که نظر مي‌دهند بايد بدانند که زگيل و خار پاشنه با هم کاملا متفاوت هستند.
با اين شرايط به آمادگي‌ات براي المپيک لطمه‌اي وارد نمي‌شود؟
فقط اين را مي‌دانم که هر تصميمي مي‌گيرند، بايد خيلي زود باشد، چون روزها خيلي زود مي گذرد. ميدان المپيک، مسابقات قهرماني کشور يا قهرماني آسيا نيست که هرطور شد شرکت کنيم. ورزشکاري هم که به المپيک مي‌رود بايد همه شرايطش فراهم باشد تا بتواند نتيجه اي که مدنظرش است را بگيرد.
با اين شرايط در بلاتکليفي قرار داري؟
متاسفانه در حال حاضر اين قضيه عمل جراحي خيلي مرا بلاتکليف کرده است و رسانه‌ها هم در اين مدت آنقدر به آن پرداخته‌اند که هرجا مي‌روم، مردم پيگير وضعيت جراحي هستند و سوال مي‌کنند. در مجموع بايد تصميم عاقلانه اي گرفته شود که بعدها پشيمان نشويم.
حالا چرا آلمان را براي جراحي انتخاب کردي؟
بارها گفتم اصراري براي سفر به آلمان ندارم و آنجا کشوري نيست که خيلي به آن علاقه داشته باشم. در اين 20 سال روزهاي زيادي را در سفر بودم  و ديگر از سفر خسته و بيزارم. اگر هم براي اردو مي ‌روم، مجبورم، در غير اين صورت اگر در ايران تمرين کنم خيلي راحت ترم.
آن سالي هم که مک ويلکينز مربي آمريکايي به ايران آمد و در کيش بوديم، با آرامش بيشتري تمرين مي‌کردم و حتي رکورهايم هم در آن سال بهتر از قبل شد. متاسفانه يکي سري دوستان به مسائل حاشيه‌اي دامن مي زنند که حرفه اي نيست و مشکلي را حل نمي کند.
البته اين مسائل شايد بيشتر به خاطر بي تکليفي فدراسيون باشد.
بلاتکليفي که بلاتکليف است، اما در چند ماه گذشته آرامش خوبي برقرار شده است و و اين نشان مي‌دهد که افرادي هستند که بتوانند آرامش را به دووميداني بازگردانند.
يعني از عملکرد مبيني سرپرست فدراسيون راضي هستيد؟
مبيني از زماني که آمده خوب کار کرده است و من هم بي خود از کسي تعريف نمي‌کنم و او هم نيازي به تعريف من ندارد. در اين مدت حداقل ثباتي به وجود آمده است و اميدوارم انتخابات برگزار شده و اتفاقات خوبي به زودي بيفتد.
به انتخابات اشاره کردي، چند روز قبل کيهاني، رئيس قبلي فدراسيون رد صلاحيت شد، نظرت در اين باره چيست؟
دوستاني که در راس کار هستند در اين موارد تصميم مي‌گيرند. اگر رد صلاحيت شده، حتما مسائلي بوده و اگر هم تاييد صلاحيتي صورت مي‌گيرد، حتما مشکلي نبوده است. من در اين مسائل خيلي ورود نمي‌کنم و کاري ندارم. تاکيد من اين است که رئيس آينده نبايد منافع شخصي را در نظر بگيرد و منافع ملي و دووميداني را ببيند. کار کردن در دووميداني خيلي سخت است و افراد اگر بخواهند کار کنند، قطعا مدال‌هاي بيشتري کسب مي ‌شود.
اميدواري که اين اتفاق بيفتد؟
به هرحال هرکسي که رئيس مي‌شود بايد تمرکز خود را روي اين موضوع بگذارد که ورزشکار بايد موفق باشد. اينطور نباشد که بگوييم فلاني پول گرفت و آن فرد ديگر به سفر رفت. ما نبايد سياست را وارد ورزش کنيم، چون کار خوبي نيست. هرکسي هم رئيس شد بايد همه حمايت کنند تا موفق شود.
افراد حاضر در جامعه دووميداني در چند سال گذشته فاصله زيادي از يکديگر گرفته‌اند، علت اين اتفاق چيست؟
متاسفانه دووميداني به چند دسته تقسيم شده و رمز ناموفق بودن اين رشته هم اين است که افراد کنار هم نيستند و اتحاد ندارند. من بارها شنيده‌ام که مي‌گويند همه امکانات براي يک نفر است و فقط به آن فرد رسيدگي مي‌شود. بايد نگاه‌ها بازتر شود. بايد اين را بدانيم اگر مدالي در دووميداني کسب مي‌شود نگاه‌ همه به آن رشته عوض مي‌شود. و شرايط تغيير مي‌کند. مسئولان ورزش توجه بيشتري مي کنند و اسپانسرهاي زيادي مي‌آيند. ما بايد به اين مسائل بپردازيم نه بحث هاي حاشيه‌اي که هيچ سودي ندارد.
در همين رابطه يکي از دووميداني کاران معتقد بود که ورزشکاران اين رشته زير آب هم را مي‌زنند و فقط به فکر خود هستند.
به نظر من زير آب زدن کلمه قشنگي نيست. بايد مديري بيايد که جامعه دووميداني را همسو کند. دووميداني کاران و هيات‌ها در اين چند سال خيلي از هم فاصله داشتند. چرا بايد دو نفري که تاکنون همديگر را نديده‌اند عليه يکديگر حرف بزنند؟ رئيس فدراسيون مسئول جمع کردن اين مسائل است. مديري که مي‌آيد بايد توانمند بوده و از جنس اين رشته باشد.
خيلي‌ها معتقدند اداره کردن دووميداني کار دشواري است.
بله کاملا درست است. دوميداني 24 ماده دارد که اندازه 24 فدراسيون کار دارد.
قرار است يکي دو روز ديگر پس از ماه‌ها مسابقه اي برگزار شود به نظر شما در اين شرايط صلاح است يا خير؟
اگر مسابقه‌اي برگزار شود، بد نيست چون يک سال دوري از مسابقات ضرر دارد. البته در کل دنيا هم مسابقه‌اي برگزار نمي‌شود.
خيلي‌ها نگران کرونا هستند.
به هرحال کرونا وجود دارد و بايد با اين ويروس زندگي کنيم. همه مردم خواهند گرفت، منتها بايد مسائل بهداشتي را رعايت کنيم و مراقب باشيم.
دنيل استال سوئدي يکي از رقيبانت در المپيک هفته گذشته پرتابي بالاي 70 متر داشت. 
بله متوجه شدم. استال ورزشکار بزرگي است و قهرمان جهان محسوب مي‌شود. در المپيک بعدي هم شانس مدال خوش رنگ المپيک است. بايد هم رکورد خوبي بزند، چون هيچ مشکلي ندارد و همه امکانات برايش فراهم است. از مربي گرفته تا فيزيوتراپ و بدنساز و ماساژور در کنارش هستند و حمايتش مي کنند.
 اين روزها بحث فوتبال و پرداخت غرامت 165 ميلياردي به ويلموتس سرمربي سابق تيم ملي داغ است. خيلي از قهرمانان رشته هاي ديگر به اين موضوع واکنش نشان داده اند، نظر شما چيست؟
کاري به اينکه بي عدالتي هست يا نه ندارم . مردم فوتبال را دوست دارند و اگر به جاي 160 ميليارد، 1600 ميليارد هم هزينه شود،  باز هم علاقمند هستند، اما بحث در مورد بستن قراردادها است و کساني که در اين قضيه مسئول بودند بايد پاسخگو باشند. من که يک ورزشکار هستم نه يک فرد حقوقي در قراردادي که با مربي خارجي‌ام بستم، همه جوانب را در نظر گرفتم و مربي هيچ اعتراضي نمي‌توانست انجام دهد.
به عنوان سوال پاياني برنامه ات براي آينده چيست؟
برنامه فعلي من درمان مشکل خار پاشنه است و بايد ببينم چه زماني اين اتفاق مي‌افتد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد