ميزان/ عضو سابق هيئت رئيسه فدراسيون فوتبال گفت: خودمان را از تعليق نترسانيم؛ من در دو پرونده مشابه حضور داشتم و معتقدم زمينه گفت‌وگو با فيفا مهيا است اما متعجبم که چرا کار را به دادگاه مي‌کشانيم.

حميدرضا آصفي از جمله رجال سياسي است که علاقه زيادي به فوتبال دارد و صحبت‌هاي در خصوص اتفاقات اين رشته خالي از لطف نيست؛ به خصوص اينکه وي سابقه حضور در هيئت رئيسه فدراسيون فوتبال و همين طور هيئت مديره باشگاه استقلال را هم دارد. در ادامه گفت‌وگوي آصفي را با ميزان مي‌خوانيد: 
*فدراسيون فوتبال ايران محکوم به پرداخت ۶ ميليون و ۲۰۰ هزار يورو به ويلموتس شد. به نظر شما چرا چنين اتفاق رخ داد؟
متاسفانه ويلموتس کار زشت و غيراخلاقي کرد. يک مربي حرفه‌اي اينگونه براي دو ماه کار، درخواست چند ميليون يورو غرامت نمي‌کند. درست است که ما از فدراسيون فوتبال انتقاد داريم، اما نبايد کار زشت ويلموتس را فراموش کنيم. به نظر من قبل از اينکه کار به اينجا مي‌رسيد بايد با اين مربي مذاکره مي‌شد.
متاسفانه قرارداد ويلموتس به صورت حرفه‌اي بسته نشده و ما هميشه در تنظيم قرارداد‌ها مشکل داريم. اين مسئله هم به خاطر اين است که هم فدراسيون فوتبال و هم باشگاه‌ها براي تنظيم قرارداد از افراد حرفه‌اي استفاده نمي‌کنند. ضمن اينکه کساني که با مربيان مذاکره مي‌کنند به دنبال اين هستند که هر طور شده به نتيجه برسند و با مربي قرارداد ببندند؛ اين مسئله يک مصيبت است.
وقتي در مذاکره با فردي احساس مي‌کنيد که به نتيجه نمي‌رسيد نبايد مذاکرات را ادامه داد؛ چون نتيجه چنين مذاکراتي شکست است. اينکه در يک مذاکره نتيجه‌اي حاصل نشود هيچ ايرادي ندارد و مي‌شود سراغ گزينه‌هاي ديگر رفت. مربي خارجي نان شب نيست که به هر قيمتي به دنبال جذب او باشيم. وقتي مي‌بينيم که با مربيان خارجي به توافق نمي‌رسيم چه ايرادي دارد که سراغ مربيان ايراني برويم؟ حالا که اين اتفاق براي فوتبال ايران رخ داده بايد از وکلاي توانمند استفاده کنيم تا از زير بار اين جريمه سنگين به سلامت عبور کنيم.
*برخي اعتقاد دارند در حکم فيفا نگاه سياسي هم وجود دارد. اين مسئله را قبول داريد؟
نه؛ زماني که ما در همه پرونده‌هاي ورزشي شکست مي‌خوريم، نشان مي‌دهد در تنظيم قرارداد‌ها نابلد هستيم. در همين قرارداد ويلموتس عبارت «or certain fee» کار را خراب کرده است. اينکه گفته مي‌شود نگاه فيفا به فوتبال ايران، سياسي است سرپوش گذاشتن روي کم‌کاري‌هاي‌مان است. اصلا اين حرف که مي‌گويند همه دنيا با ما بد هستند هم حرف خوبي نيست؛ مگر ما هيولا هستيم؟ ما فقط با آمريکا و رژيم صهيونيستي دشمن هستيم و قلدرتر از آمريکا هم نداريم. در همين قطعنامه اخير هم اين کشور را شکست داديم. دليل اين اتفاق هم تلاش ديپلماتيک بود.
*تاج مدعي شده بود که ويلموتس را وزارت ورزش معرفي کرده؛ اما وزارت ورزش عنوان مي‌کند که نقشي در قرارداد ويلموتس نداشته است. اين مسئله را چطور ارزيابي مي‌کنيد؟
نمي‌دانم در اين خصوص کدام طرف ماجرا مقصر است. دو سالي مي‌شود که به فدراسيون فوتبال نرفتم و از کم و کيف قرارداد ويلموتس هم اطلاعي ندارم. درباره اين قرارداد نه با من مشورت شد و نه آن را ديده‌ام؛ به همين خاطر نمي‌توانم در اين خصوص اظهارنظري داشته باشم.
*اگر چنين اتفاقي در کشور‌هاي ديگر رخ مي‌داد همه کساني که در تنظيم قرارداد نقش داشتند استعفا مي‌کردند؛ اما در خصوص قرارداد ويلموتس نه تنها خبري از استعفا نبود، کسي هم مسئوليت آن را قبول نکرد.
متاسفانه در ورزش ايران اصل پاسخگويي وجود ندارد.  اگر من نمي‌توانم در جايي مديريت کنم نبايد اين مسئوليت را قبول کنم. همين الان وضعيت فدراسيون فوتبال را ببينيد؛ مدتهاست که وضعيت نامشخصي دارد و اين وضعيت براي فوتبال ايران يک ضايعه است.
*صحبت‌هايي در مورد اينکه احتمال تعليق فوتبال ايران وجود دارد هم مطرح شد؛ هر چند در نهايت اساسنامه به تاييد فيفا رسيد؛ اما آيا چنين احتمالي وجود دارد؟
خودمان را از تعليق نترسانيم. من در دو پرونده مشابه حضور داشتم. زمينه گفت‌وگو با فيفا مهيا است و تعجب مي‌کنم از اينکه چرا ما به دنبال گفت‌وگو نيستيم و کار را به دادگاه مي‌کشانيم. در همين پرونده ويلموتس اگر يک مذاکره‌کننده قوي حضور داشت و متوجه مي‌شد که احتمال ضرر چند ميليون يورويي وجود دارد با يک گفـت‌وگوي درست مبلغ به مراتب کمتري را به عنوان غرامت پرداخت مي‌کرديم. مشکل ديگري که ما داريم اين است که همه تصميمات را دقيقه ۹۰ مي‌گيريم. وقتي دقيقه ۹۰ تصميم گرفته مي‌شود ضريب اشتباهات هم بالا مي‌رود.
*اينکه دفتر تجاري ايران و هلند به وزارت ورزش مربي معرفي مي‌کند باعث ايجاد شائبه‌هايي شده است.
من مشکلي در اين خصوص نمي‌بينم. يک زمان‌هايي دفتر يک نهاد در خارج از کشور فکر مي‌کند معرفي يک شخص مي‌تواند اتفاقات خوبي را رقم بزند. تا اينجاي کار ايرادي ندارد، اما مشکل از جايي آغاز مي‌شود که صلاحيت فرد معرفي شده را بررسي نمي‌کنيم.
*قرار است پرونده ويلموتس به دادگاه عالي ورزش برود. چقدر احتمال مي‌دهيد در اين دادگاه راي فيفا تغيير کند؟
ما اگر يک تيم قوي حقوقي داشته باشيم احتمال دارد که دادگاه عالي ورزش به نفع ما راي بدهد، اما اين احتمال ضعيف است. البته ما افراد قوي که حوزه حقوقي داريم و اگر فدراسيون فوتبال و وزارت ورزش بخواهند مي‌توان اين افراد را به آنها معرفي کرد.
*دستگاه ديپلماسي کشور مي‌تواند در موضوع ويلموتس کمک کند؟
نمي‌دانم از وزارت امور خارجه خواسته شده که به اين پرونده ورود کند يا نه، اما چون پرونده سياسي نيست اين وزارتخانه نمي‌تواند کاري انجام دهد. به لحاظ فني و معرفي افراد حقوقي مي‌تواند کمک مشورتي به فدراسيون فوتبال و وزارت ورزش کند. اينکه تصور کنيم از طريق سياسي مي‌شود پرونده ويلموتس را حل کرد اولين خطا است.
*شما به استقلالي بودن معروف هستيد. شرايط اين تيم را در دربي پيش‌رو چگونه مي‌بينيد؟
به نظرم شرايط استقلال خوب است و فرهاد مجيدي توانسته تا حدودي حاشيه‌ها را جمع کند. البته دربي شرايط خودش را دارد و نمي‌شود گفت کدام تيم برنده مي‌شود. در اين بازي تماشاگران حضور ندارند و حساسيت‌ها کمتر از هميشه خواهد بود. به نظر من تا الان هم استقلال نتايج خوبي گرفته و بايد به اين تيم زمان داد.
*سوال آخر اينکه نسبت به خصوصي‌سازي استقلال و پرسپوليس خوش بين هستيد؟
نه، اين موضوع يک شوخي است.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد