خبر ورزشی/ لیونل مسی با تصمیمی که برای جدایی از بارسلونا گرفت، در سیاره فوتبال زلزله‌ای به راه انداخت.
گفته بود که فکر می‌کند و تصمیم می‌گیرد... و تصمیم گرفت. لیونل مسی تصمیم گرفته از بارسلونا جدا شود، از خانه همیشگی‌‌اش و جایی که بیش از دو دهه است در آن حضور دارد و امپراطوری خود را در آنجا بنا نهاد و تبدیل شد به بزرگترین اسطوره تاریخ بارسلونا و البته بهترین بازیکن جهان.
سه‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۲۰ و چهارم شهریور ۹۹، احتمالاً روزی است که برای همیشه در تاریخ فوتبال بارسلونا و جهان ثبت خواهد شد. روزی که مسی با تصمیم خود یک زلزله در سیاره فوتبال به راه انداخت و تبدیل شد به سوژه اول رسانه‌های جهان و داغ‌ترین سوژه در شبکه‌های اجتماعی مثل توئیتر، اینستاگرام و فیسبوک.
این اولین مرحله از تصمیم‌های بزرگ مسی است و قطعاً تصمیمات شگفت‌انگیز دیگری را نیز در روزهای آینده از نابغه آرژانتینی که همیشه غیرقابل کشف و رازآلود بوده را شاهد خواهیم بود.
هواداران بارسلونا، شبانه به اطراف ورزشگاه نوکمپ آمدند و همچنین به مقر باشگاه رفتند و بهت و اعتراض خود را به مسئولان باشگاه نشان دادند. آنها یک خواسته مشخص داشتند: استعفای جوسپ ماریا بارتومئو، رئیس باشگاه، که عامل اصلی جدایی مسی به حساب می‌‌آید اما چه شد که لیونل چنین تصمیم بزرگی گرفت و خواست از کاخ پادشاهی خود در بارسلونا بیرون بزند و چالشی جدید را تجربه کند؟
ناامیدی
رابطه او با مسئولان باشگاه از قبل تیره شده، نه از چند ماه قبل بلکه ماجرا به چند سال قبل برمی‌گردد. او از حذف دردناک تیمش در سال‌های اخیر در لیگ قهرمانان مقابل یوونتوس، رم و لیورپول ناراحت بود و می‌دید که باشگاه هیچ تلاشی برای تقویت بارسلونا در راه رقابت با بهترین تیم‌های اروپا نمی‌کند. شکست ۸-۲ مقابل بایرن مونیخ، ثابت کرد بارسلونا تبدیل به یک تیم کوچک در مقابل تیم‌های بزرگ اروپا شده، تیمی که این بار حتی توانایی قهرمان شدن در لالیگا را هم نداشت. مسی می‌دید که چگونه بازیکنانی که خریده می‌شوند نمی‌توانند به تقویت باشگاه کمک کنند و اینکه تلاش او برای متقاعد کردن مسئولان باشگاه بابت بازگرداندن نیمار هم با بی‌توجهی مواجه شد. تا جایی که او گفت حتی شک دارد که تابستان مسئولان باشگاه تلاشی در این راه کرده باشند. ضمن اینکه بارسا تازه دست زده به یک بازسازی که شاید چند سال طول بکشد که جواب بدهد و این تیم را به بالاترین سطح برگرداند، زمانی که مسی ۳۳ ساله در اختیار ندارد که بخواهد همراه این پروژه باشد و صبر کند. ضمن اینکه او امید به تغییر در این باشگاه را حس نمی‌کرد.
مدیریت
داستان او با مدیریت فقط به انتقادهایی که در زمینه تقویت تیم داشت، برنمی‌گشت. رسوایی بزرگ مدیریتی که مدتی قبل در همین فصل فاش شد نشان داد تا چه حد بین مدیریت باشگاه و ستاره‌های تیم فاصله افتاده است. ماجرای پرداخت پول از سوی مسئولان باشگاه به چند صفحه پرطرفدار در شبکه‌های اجتماعی برای تخریب بازیکن بزرگ بارسا و حتی علیه همسران آنها تبدیل شد به رسوایی بزرگی که برخی نام «بارسا گیت» را روی آن گذاشتند. با وجود تکذیب مسئولان باشگاه و از جمله شخص بارتومئو، نه بازیکنان و نه هواداران بارسا، حرف‌های آنها را باور نکردند و به‌ویژه مسی و پیکه هیچ حمایتی از باشگاه در این زمینه نداشتند و به‌نوعی به درست بودن ماجرا صحه گذاشتند. بحثی که اریک آبیدال مدیرورزشی باشگاه در مورد کاهش حقوق بازیکنان مطرح کرد و جواب تندی که مسی به او داد هم باعث شد اختلاف‌ها در این زمینه بیشتر شود. مسی به این کادر مدیریتی باشگاه اعتماد ندارد و آنها را در حدی نمی‌بیند که بخواهند در باشگاه یک تحول اساسی ایجاد کنند.
سوارس
تیر خلاص این ماجرا هم رفتاری بود که باشگاه در چند روز گذشته با لوئیس سوارس، دوست صمیمی مسی، بهترین زوج او در خط حمله، سومین گلزن برتر تاریخ باشگاه و یکی از بهترین بازیکنان این تیم در چند سال اخیر داشت. سوارس فقط با یک تماس ساده از سوی مربی جدید باشگاه، رونالد کومان، از تیم کنار گذاشته شد و به او گفته شد در برنامه‌های آینده تیم جایی ندارد. حالا هم که در ماجرای جدایی مسی، باشگاه می‌خواهد هرچه در توان دارد بگذارد تا بند فسخ قرارداد ۷۰۰ میلیون یورویی او را فعال کند در حالی که مسی می‌گوید ‌بندی در قراردادش دارد که می‌تواند در پایان هر فصل اقدام به فسخ قرارداد کند. او چنین ‌بندی را با پیش‌بینی کردن چنین روزهایی در قرارداد خود گنجانده بود.
کومان
رونالد کومان به‌عنوان مربی جدید باشگاه، اقدامات عجیبی را در چند روز گذشته انجام داده است. او به چند بازیکن سرشناس تیم مثل سوارس، راکیتیچ، اومتیتی و ویدال گفته که در برنامه‌های او جایی ندارند. او با این کار باشگاه را هم از نظر مالی به دردسر انداخته است چراکه این بازیکنان باید بابت جدایی از تیم، خسارت بگیرند و به‌طور مثال سوارس گفته تا پایان قرارداد خود در سال ۲۰۲۱ پولش را از باشگاه می‌گیرد. مربی هلندی در گفت‌وگویی که با مسی هم داشته با ادبیاتی عجیب به لئو گفته که دیگر از امتیازاتی که قبلاً در باشگاه داشته خبری نیست و او باید از این به بعد بیشتر به فکر باشگاه باشد. این حرف‌ها باعث ناراحتی بیشتر لیونل مسی شده، ضمن اینکه بازیکنان مد نظر رونالد کومان مثل فان‌دی‌بیک، ممفیس دپای و مایکل کین و... اصلاً در اندازه‌هایی نیستند که بخواهند این باشگاه را حتی در صورت ماندن مسی به سطح اول فوتبال اروپا برگردانند. مسی نه از شیوه رفتار این مربی با خودش و سایر بازیکنان خوشش آمده و نه امیدی به توانایی‌های او بابت متحول کردن بارسا دارد و به همین دلیل پیش‌بینی می‌کند که پروژه بارسا در سال آینده هم با موفقیتی همراه نخواهد بود. مسی می‌توانست در بارسلونا بماند و با گرفتن دستمزد بالا به زندگی راحت خود در تیمی که عاشقانه دوستش دارد و در شهر بارسلونا ادامه دهد اما او یک فوق ستاره است که به‌دنبال جاه‌طلبی‌های خود می‌رود و به همین دلیل چالشی جدید را دنبال می‌کند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید