طرفداري/ طرفداري بررسي مي کند؛ احمد سعادتمند اگر به دنبال برگرداندن استراماچوني به ايران است بايد چيزي حدود 3.2 ميليون يورو هزينه کند. البته او حالا که با استعفاي فرهاد مجيدي مواجه شده، احتمالا تلاش براي بازگشت مرد ايتاليايي را انکار مي کند
احمد سعادتمند مدعي است که براي گرفتن تخفيف و توافق با استراماچوني بر سر فسخ قرارداد، به ايتاليا سفر کرده است، وزارت ورزش هم زماني که متوجه مي شود احمد سعادتمند بدون اجازه به ايتاليا سفر کرده، با مديرعامل آبي ها تماس مي گيرد تا دلايل اين سفر را جويا شود. سعادتمند هم اعلام مي کند، براي گرفتن تخفيف به ايتاليا سفر کرده تا مبادا اتفاقاتي که در پرونده ويلموتس براي ايران افتاد، در پرونده استراماچوني هم تکرار شود.
از طرفي ديگر رسانه هاي ايتاليايي معتقدند که سعادتمند براي برگرداندن استراماچوني به اين کشور سفر کرده است، زماني هم که استرا با اين پيشنهاد مواجه مي شود شرايطش را براي بازگشت روي نيمکت استقلال اعلام مي کند.
احمد سعادتمند هرگونه مذاکره براي بازگشت استرا را انکار مي کند اما يکي از کساني که در جريان روند مذاکره دو طرف بوده مي گويد،استرا در ابتدا از مديرعامل آبي ها خواسته که تکليف قرارداد دوساله اي که قبلا با باشگاه استقلال بسته بود، مشخص شود.( ارزش اين قرارداد 1.5 ميليون يورو براي دوسال است) سرمربي سابق آبي ها در ازاي دريافت مبلغي از استقلال پرونده اين قرارداد را مي بندد. البته بايد به اين نکته هم توجه کنيم که اگر استراماچوني با استقلال مذاکره هم نکند و فقط به استراحت بپردازد، فيفا استقلال را ملزم به پرداخت اين پول مي کند يعني استراماچوني اگر به دنبال گرفتن اين پول باشد اصلا نيازي ندارد که با کسي مذاکره کند. استقلال اگر مي خواهد از پرداخت اين غرامت 1.5 ميليون يورويي معاف شود بايد با استراماچوني توافق کند. البته استرا مدعي است که اين رقم بايد تا 1.7 ميليون يورو افزايش يابد چرا که اين تيم را صدرنشين کرده و کمک زيادي را به آسيايي شدن استقلال کرده است پس بايد پاداش هايي هم به او تعلق بگيرد.
منابع آگاه مي گويند طبق صحبت هاي رد و بدل شده ميان وکلاي استرا و سعادتمند، استقلال اگر مي خواهد قرارداد دو ساله جديدي را با سرمربي ايتاليايي منعقد کند ابتدا بايد نصف مبلغ غرامت يعني چيزي حدود 750 هزار يورو (اگر غرامت را 1.5 ميليون يورو در نظر بگيريم و از ادعاي 1.7 ميليوني استرا بگذريم) به اين سرمربي ايتاليايي بپردازد. تا قرارداد قبلي به طور کامل فسخ شود. در اين صورت استرا از پيگيري شکايت هم صرف نظر مي کند. پس از بسته شدن پرونده قرارداد قبلي، استراماچوني براي قرارداد دوساله جديد 2.2 ميليون يورو از باشگاه تقاضا کرده است. يعني استقلال با احتساب پول هايي که قبلا به حساب اين سرمربي واريز کرده به همراه مبلغ غرامت و قرارداد جديد چيزي حدود 3.2 ميليون يورو بايد براي استرا هزينه کند. توجه کنيد که 3.2 ميليون يورو فقط براي قرارداد جديد نيست. 2/2 خواسته مرد ايتاليايي براي دو سال همکاري است.

در راهروهاي وزارت ورزش شنيديم وقتي احمد سعادتمند در ايتاليا حضور داشت، استعلام گرفت که آيا استراماچوني مي تواند با قرارداد دوساله قبلي خود به ايران برگردد؟ که با پاسخي منفي مواجه شد. چرا که اولا وزارت ورزش جذب مربي و بازيکن خارجي را منع کرده است و سازمان ليگ هم فقط اجازه تمديد قرارداد مربيان و بازيکنان خارجي را مي دهد. استرا هم قرارداد خود را به صورت رسمي فسخ کرده است.
آن هايي که دوست دارند استرا برگردد مي گويند استراماچوني سرمربي استقلال قبلا سرمربي تيم بوده و شامل قانون منع جذب سرمربيان خارجي نمي شود. آن هايي هم که مخالف بازگشت اين مربي هستند مي گويند که استرا قراردادش را فسخ کرده و فرقي با ديگران ندارد.
اما چه شد که استراماچوني از قراردادي دوساله با قيمت 1.5 ميليون يورو (قرارداد دستياران هم با همين 1.5 ميليون يوروپرداخت مي شد) به 2.2 ميليون يورو رسيده است؟ واقعيت اين است زماني که استرا از قيمت وينفرد شفر که براي فصل اول 1 ميليون و در فصل دوم 1.2 ميليون از استقلال گرفته، با خبر مي شود متوجه مي شود که با قيمت خيلي پاييني با استقلالي ها قرارداد امضا کرده است. او حالا پول بيشتري از استقلال مي خواهد.
روزي که طرفداري با سباستين لتو گفتگو کرد، دستيار استراماچوني تلويحا به همکاران ما گفته بود براي بازگشت بايد قرارداد جديد با شرايط مالي جديد بسته شود اما قبل از آن، استرا خواهان تعيين تکليف قرارداد قبلي است. يوسف دانشيار هم همان روز گفته بود مرد ايتاليايي مبلغي به عنوان غرامت مي خواهد. مشکل اينجاست که بعيد به نظر مي رسد اجازه عقد قرارداد مجدد با استراماچوني را به سعادتمند بدهند. 
با تفاسير بالا ماموريت "بازگشت استراماچوني به ايران" بسيار سخت است چرا که از طرفي وزارت ورزش و سازمان ليگ با اتفاقاتي که در پرونده ويلموتس براي فوتبال ايران افتاد نسبت به مربيان خارجي بدبين شده اند و از طرفي ديگر استراماچوني مربي قانونمندي است و با هر ديرکرد در دريافت مطالباتش ممکن است باز هم قرارداد را فسخ کند و استقلال را با غرامت هاي سنگين تري تنها بگذارد. (طبق قانون حمايتي فيفا اگر سرمربي يا بازيکن، حقوقش را تا دوماه دريافت نکند، اجازه فسخ يک طرفه قرارداد دارد)
اما شنيده مي شود که استراماچوني حتي اگر قرارداد جديدي هم امضا نکند حاضر است در قضيه پرداخت غرامت به استقلالي ها تخفيف دهد و چيزي حدود 1 ميليون تا 1.2 ميليون يورو از استقلال دريافت کند. پس استقلالي ها حداقل براي گرفتن تخفيف هم که شده بايد با اين مربي توافق کنند. 

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد