ايسنا/ باشگاه پرسپوليس در اقدامي عجيب در قرارداد مهاجم سابق ايرلندي نوشته است که اختلاف طرفين در کميته تعيين وضعيت بازيکنان و مربيان فدراسيون فوتبال ايران بررسي شود درحالي که آراي اين کميته در دعواي بين‌المللي اجرايي نيست.
پس از اينکه مشخص شد آنتوني استوکس که پرسپوليسي‌ها قرارداد داشت، ديگر حاضر نيست به تهران برگردد، مديران وقت باشگاه مدعي شدند چنان قرارداد محکمي با مهاجم ايرلندي منعقد کرده‌اند که نه تنها او با جريمه مواجه خواهد شد، بلکه محروميت در انتظارش خواهد بود. در همان روزها پس از فسخ قرارداد استوکس، همه منتظر بودند باشگاه از او به فيفا شکايت کند اما اين اتفاق رخ نداد. 
نکته عجيب ماجرا اينجاست که در قرارداد استوکس و پرسپوليس‌، مرجع رسيدگي به اختلافات کميته تعيين وضعيت بازيکنان و مربيان فدراسيون فوتبال ايران تعيين شده است. اين يعني اگر هريک از طرفين دچار مشکل شد، بايد شکايت خود را به فدراسيون فوتبال ايران ببرد درحالي که آراي کميته تعيين وضعيت بازيکنان و مربيان فدراسيون فوتبال ايران، در مجامع بين‌المللي قابليت اجرايي ندارد. 
باشگاه پرسپوليس هم پس از فسخ قرارداد استوکس براي پيگيري حقوق خود، به کميته تعيين وضعيت بازيکنان و مربيان فدراسيون فوتبال ايران شکايت مي‌کند که تا اين لحظه اين شکايت حاصلي نداشته است. البته حتي اگر اين کميته هم راي به جريمه و يا محروميت استوکس مي‌داد، اين راي براي اجرا مورد تاييد فيفا نبود. بر اساس قوانين فيفا تنها آراي دادگاه داوري مستقل که با حضور نمايندگان باشگاه‌ها و بازيکنان تشکيل مي‌شود و مورد تاييد اين نهاد است، قابليت اجرايي در سطح بين‌المللي را دارد. حالا اما وقتي چنين دادگاهي در ايران وجود ندارد، سوال اين است مسوولان حقوقي پرسپوليس‌ بر اساس چه منطقي در قرارداد مرجع رسيدگي به اختلافات را فدراسيون فوتبال ايران تعيين کرده‌اند؟
آنتوني استوکس که در نيم فصل گذشته با قراردادي ٢۵٠ هزار دلاري براي شش ماه به پرسپوليس پيوست، در زمان عقد قرارداد ١۵٠ هزار دلار نقدا دريافت کرد و پس از چند هفته بدون هيچ توجيهي ايران را ترک کرد. او حالا با امضاي قراردادي به لوينگستون اسکاتلند پيوسته است. 
باشگاه پرسپوليس که در ماه‌هاي اخير شکايت بيهوده خود را از استوکس در کميته تعيين وضعيت بازيکنان و مربيان فدراسيون فوتبال ايران پيگيري مي‌کرد، حالا قصد دارد به فيفا شکايت کند تا بلکه بتواند حق حقوق خود را از استوکس بگيرد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد