ايلنا/ هنوز تحريم‌هاي بانکي و مشکلات ارزي که باعث مي‌شد تا دستمزد استراماچوني و دستيارانش به‌موقع و البته به شکل قانوني به دستش برسد پابرجا است.
سفر ناگهاني احمد سعادتمند به ايتاليا براي گرفتن تخفيف و توافق با او آن‌هم در آستانه دربي باعث شد تا شايعه شود که مدير‌عامل استقلال به دنبال بازگرداندن آندره آ استراماچوني به نيمکت است.موضوعي که سعادتمند و اعضاي هيات مديره آن را تکذيب کردند. در کنار شايعه بازگشت مرد ايتاليايي، اظهارنظري که از قول هوشنگ نصيرزاده عضو هيات رئيسه سازمان ليگ درباره مجاز بودن بازگشت مربيان و بازيکنان خارجي داراي پرونده به‌شرط کمتر بودن مبلغ قرارداد از غرامت تعيين‌شده مطرح شد به اين موضوع دامن زد. انتقاد تند برخي از پيشکسوتان هم باعث شد تا شايعه و گمانه‌زني تلاش براي بازگرداندن استراماچوني تقويت شود.
چنين گمانه‌زني و شايعه‌پراکني‌هايي نمي‌تواند درست باشد. هنوز تحريم‌هاي بانکي و مشکلات ارزي که باعث مي‌شد تا دستمزد استراماچوني و دستيارانش به‌موقع و البته به شکل قانوني به دستش برسد پابرجا بوده و حتي سفت‌وسخت تر هم شده است. در چنين شرايطي مديران استقلال توانايي دادن تضمين‌هاي لازم به مرد ايتاليايي را ندارند. باشگاه يسش از 2 ماه است که از تهيه مبلغي در حدود 700 هزار دلار براي فرار از محروميت ناتوان بوده و همچنان به وينفرد شفر و بويان بدهکار است.
موضوع بعدي درباره شرط بازگشت مربياني مانند استراماچوني است که بايد کمتر از مبلغ غرامتشان باشد. اين در شرايطي است که استراماچوني مربي نيست که طلبش را ببخشد. او پس از کنار گذاشته شدن از سرمربيگري اسپارتا پراگ چک يک‌فصل بيرون نشست تا غرامت کاملش را از اين باشگاه دريافت کند. ترديدي وجود ندارد که طلب و مبلغي که از استقلالي‌ها طلب دارد را با يک قرارداد کمتر و حتي برابر عوض نخواهد کرد. به‌خصوص که در ماه‌هاي اخير به اميد دريافت پيشنهاد از تيم‌هاي ايتاليايي حتي به پيشنهاد باشگاه‌هاي متمول عربي هم‌دست رد زده است. حالا ادعاي مديران سابق استقلال درباره اينکه او براي بازگشت خواهان افزايش دستمزدش شده بود و صحت‌وسقم آن مشخص نشد هم در جاي خودش بماند.
اگر فرض را هم بر اين بگذاريم که استقلالي‌ها به دنبال بازگرداندن استراماچوني هستند و اين مربي هم به هر دليلي خواهان بازگشت طبق شرايط مالي باشگاه است، در آن صورت بازهم  يک مانع جدي ديگر باقي مي‌ماند. سازمان ليگ براي فصل آينده خريد بازيکن و مربي  خارجي و رفتن به اردوي خارجي را  ممنوع کرده است. به‌عبارت‌ديگر استراماچوني نمي‌تواند براي تقويت تيمش سراغ بازيکن خارجي برود با در خارج از ايران اردو بزند. حالا اين موضوع را مقابل شروط 11 گانه او براي بازگشت به استقلال قرار دهيد.
«مبلغ قرارداد جديد بايد 470 هزار يورو باشد. که از اين مبلغ 500/437 يورو بابت پرداخت حقوق، مطابق با قرارداد کاري قبلي، 500/12 يورو بابت بليت‌هاي کنسل شده يا استفاده‌نشده و 20 هزار يورو براي هزينه وکيل خواهد بود. بلافاصله بعد از امضاي نهايي قرارداد، کل مبلغ فوق‌الذکر بايد به‌صورت يکجا، به شيوه‌اي مشابه و به شماره‌حساب آخرين پرداخت واريز شود. استراماچوني و دستيارانش تا زماني که کل مبلغ فوق را دريافت نکنند، به تهران نخواهند آمد.» اين بندي است که مديران استقلال مدعي بودند استراماچوني کل مبلغ قراردادش را يکجا مي‌خواسته که برآورده کردن اين موضوع در توان مديران استقلال با انبوهي از بدهي‌هاي  داخلي و خارجي توان اجراي آن را ندارند. 

«بايد مبلغ خالص 900 هزار يورو از سوي باشگاه استقلال براي انتقال بازيکنان جديد در نقل و انتقالات زمستاني سرمايه‌گذاري شود. پرداخت حقوق بازيکنان در موعد مقرر و تعهد براي پرداخت دستمزدها آن‌ها در ادامه فصل توسط باشگاه.» اين شرط با توجه به محدوديت‌هاي اعمال‌شده براي فصل آينده غيرقابل‌پذيرش است و بدون چنين بندي مي‌شود گفت بازگشت استرا غيرممکن است. او در هر تيمي که بوده هميشه تعداد زيادي خريد خارجي انجام داده تا تيمش را تقويت کند. استرا به دليل همين خريدهاي خارجي در چک موردانتقاد بود و در استقلال هم علاوه بر شيخ دياباته و هرويه ميليچ به دنبال خريد 2 بازيکن ديگر در نيم‌فصل بود.

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد