ایلنا/ هنوز تحریم‌های بانکی و مشکلات ارزی که باعث می‌شد تا دستمزد استراماچونی و دستیارانش به‌موقع و البته به شکل قانونی به دستش برسد پابرجا است.
سفر ناگهانی احمد سعادتمند به ایتالیا برای گرفتن تخفیف و توافق با او آن‌هم در آستانه دربی باعث شد تا شایعه شود که مدیر‌عامل استقلال به دنبال بازگرداندن آندره آ استراماچونی به نیمکت است.موضوعی که سعادتمند و اعضای هیات مدیره آن را تکذیب کردند. در کنار شایعه بازگشت مرد ایتالیایی، اظهارنظری که از قول هوشنگ نصیرزاده عضو هیات رئیسه سازمان لیگ درباره مجاز بودن بازگشت مربیان و بازیکنان خارجی دارای پرونده به‌شرط کمتر بودن مبلغ قرارداد از غرامت تعیین‌شده مطرح شد به این موضوع دامن زد. انتقاد تند برخی از پیشکسوتان هم باعث شد تا شایعه و گمانه‌زنی تلاش برای بازگرداندن استراماچونی تقویت شود.
چنین گمانه‌زنی و شایعه‌پراکنی‌هایی نمی‌تواند درست باشد. هنوز تحریم‌های بانکی و مشکلات ارزی که باعث می‌شد تا دستمزد استراماچونی و دستیارانش به‌موقع و البته به شکل قانونی به دستش برسد پابرجا بوده و حتی سفت‌وسخت تر هم شده است. در چنین شرایطی مدیران استقلال توانایی دادن تضمین‌های لازم به مرد ایتالیایی را ندارند. باشگاه یسش از 2 ماه است که از تهیه مبلغی در حدود 700 هزار دلار برای فرار از محرومیت ناتوان بوده و همچنان به وینفرد شفر و بویان بدهکار است.
موضوع بعدی درباره شرط بازگشت مربیانی مانند استراماچونی است که باید کمتر از مبلغ غرامتشان باشد. این در شرایطی است که استراماچونی مربی نیست که طلبش را ببخشد. او پس از کنار گذاشته شدن از سرمربیگری اسپارتا پراگ چک یک‌فصل بیرون نشست تا غرامت کاملش را از این باشگاه دریافت کند. تردیدی وجود ندارد که طلب و مبلغی که از استقلالی‌ها طلب دارد را با یک قرارداد کمتر و حتی برابر عوض نخواهد کرد. به‌خصوص که در ماه‌های اخیر به امید دریافت پیشنهاد از تیم‌های ایتالیایی حتی به پیشنهاد باشگاه‌های متمول عربی هم‌دست رد زده است. حالا ادعای مدیران سابق استقلال درباره اینکه او برای بازگشت خواهان افزایش دستمزدش شده بود و صحت‌وسقم آن مشخص نشد هم در جای خودش بماند.
اگر فرض را هم بر این بگذاریم که استقلالی‌ها به دنبال بازگرداندن استراماچونی هستند و این مربی هم به هر دلیلی خواهان بازگشت طبق شرایط مالی باشگاه است، در آن صورت بازهم  یک مانع جدی دیگر باقی می‌ماند. سازمان لیگ برای فصل آینده خرید بازیکن و مربی  خارجی و رفتن به اردوی خارجی را  ممنوع کرده است. به‌عبارت‌دیگر استراماچونی نمی‌تواند برای تقویت تیمش سراغ بازیکن خارجی برود با در خارج از ایران اردو بزند. حالا این موضوع را مقابل شروط 11 گانه او برای بازگشت به استقلال قرار دهید.
«مبلغ قرارداد جدید باید 470 هزار یورو باشد. که از این مبلغ 500/437 یورو بابت پرداخت حقوق، مطابق با قرارداد کاری قبلی، 500/12 یورو بابت بلیت‌های کنسل شده یا استفاده‌نشده و 20 هزار یورو برای هزینه وکیل خواهد بود. بلافاصله بعد از امضای نهایی قرارداد، کل مبلغ فوق‌الذکر باید به‌صورت یکجا، به شیوه‌ای مشابه و به شماره‌حساب آخرین پرداخت واریز شود. استراماچونی و دستیارانش تا زمانی که کل مبلغ فوق را دریافت نکنند، به تهران نخواهند آمد.» این بندی است که مدیران استقلال مدعی بودند استراماچونی کل مبلغ قراردادش را یکجا می‌خواسته که برآورده کردن این موضوع در توان مدیران استقلال با انبوهی از بدهی‌های  داخلی و خارجی توان اجرای آن را ندارند. 
«باید مبلغ خالص 900 هزار یورو از سوی باشگاه استقلال برای انتقال بازیکنان جدید در نقل و انتقالات زمستانی سرمایه‌گذاری شود. پرداخت حقوق بازیکنان در موعد مقرر و تعهد برای پرداخت دستمزدها آن‌ها در ادامه فصل توسط باشگاه.» این شرط با توجه به محدودیت‌های اعمال‌شده برای فصل آینده غیرقابل‌پذیرش است و بدون چنین بندی می‌شود گفت بازگشت استرا غیرممکن است. او در هر تیمی که بوده همیشه تعداد زیادی خرید خارجی انجام داده تا تیمش را تقویت کند. استرا به دلیل همین خریدهای خارجی در چک موردانتقاد بود و در استقلال هم علاوه بر شیخ دیاباته و هرویه میلیچ به دنبال خرید 2 بازیکن دیگر در نیم‌فصل بود.

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید