ايسنا/ رئيس امداد و نجات فدراسيون کوه‌نوردي از فوت يک کوهنورد مشهدي در دماوند با وجود ممنوعيت‌هاي ايجاد شده خبر داد و گفت که دماوند همچنان شلوغ است.
حميد مساعديان، رئيس امداد و نجات فدراسيون کوه‌نوردي در گفت‌وگو با ايسنا، در باره حادثه پيش آمده که منجر به فوت يک کوهنورد در جبهه شمالي دماوند به رغم اعلام محدوديت ها براي صعود به قلل مرتفع شده بود، گفت: بسياري از کوهنوردان باتوجه به تعطيلات پيش رو سعي دارند از جبهه شمالي دماوند بدون توجه به ممنوعيت و محدوديت ها اقدام به صعود کنند. همچين اين کوهنوردان براي صعود مسير شمالي دماوند را انتخاب کرده اند. بايد ذکر کرد که مسير شمالي از مسير هاي ديگر صعود کمي سخت تر است. ديشب (پنج شنبه) حدود ساعت ۱۲ در مسير شمالي قله دماوند يک تيم از کوهنوردان استان خراسان رضوي در حين صعود دچار حادثه شدند. بنابرگزارش هاي اوليه يکي از اعضاي اين تيم در حين صعود دچار اصابت سنگ بزرگي قرار مي گيرد. در اثر اين حادثه کوهنورد مصدوم دچار شکستگي هاي مکرر و مولتيپل تروما مي شود که يکي از موارد خطرناک آن شکستگي استخوان ران است.
او ادامه داد: بعد از اين حادثه بلافاصله به ما تماس گرفته مي شود و سريعا يک تيم امداد و نجات با تجهيزات کامل در نيمه هاي شب به سمت محل حادثه اعزام کرديم. همچنين با توجه به حضور کوهنوردان مختلف در مسير، به همراهان وي سفارش به انتقال مصدوم به ارتفاعات پايين تر مي شود و همچنين با توجه به تاريکي هوا امکان اعزام هلي کوپتر وجود نداشته و حدود ۶ بامداد امروز (لحظه مخابره خبر) تيم امداد به محل حادثه مي رسد.
مساعديان ادامه داد: کوهنورد مشهدي حادثه ديده در مسير شمالي قله دماوند پس از رسيدن تيم امداد و نجات هلال احمر و انجام عمليات احياي قلبي ريوي که به مدت۳۵ دقيقه تا يک ساعت طول کشيد، متاسفانه پاسخي نداده و اين حادثه منجر به فوت وي شده است. اين کوهنورد ۳۰ ساله به نام "احسان صبوريان" نيمه شب گذشته دچار حادثه سقوط و شکستگي استخوان فمور شده و اقدامات انجام شده جهت امدادرساني به وي متاسفانه موفقيت آميز نبود.
مساعديان در پاسخ به اينکه آيا خبر داريد که با وجود ممنوعيت صعود به قلل مرتفع، چند کوهنورد در دماوند حضور دارند؟ گفت: تعداد دقيق کوهنوردان هنوز اطلاع رساني نشده است اما در جبهه شمالي، جبهه شمال شرق و چه جبهه غربي دماوند همچنان شلوغ است!


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد