تسنيم/ مهاجم پيشين تيم‌هاي تراکتور و پرسپوليس از تجربه حضورش در فوتبال ايران و چرايي ترک اين کشور سخن گفت.
آنتوني استوکس که اخيراً با عقد قراردادي يک ساله و به‌عنوان بازيکن آزاد به تيم فوتبال ليوينگستون در ليگ برتر اسکاتلند ملحق شد، در گفت‌وگو با روزنامه «ادينبرگ نيوز ايونينگ» اسکاتلند درباره تجربه‌اش از بازي در ايران گفت: در تراکتور من بهترين گلزن تيم بودم و در پايان فصل اگر دچار مصدوميت نمي‌شدم، مي‌توانستم بهترين گلزن ليگ برتر ايران باشم. چون تراکتوري‌ها دستمزدم را پرداخت نکردند، ناچار به جدايي از اين تيم شدم و براي گرفتن حقم به فيفا شکايت کردم.
وي افزود: در تيم آدانااسپور ترکيه هم وضعيت به همين منوال بود. آنها هم دو يا سه ماه در پرداخت حقوق من ديرکرد داشتند. از طريق وکلايم هنوز هم در پي دريافت پولم از باشگاه‌هاي تراکتور و پرسپوليس هستم. من هرگز قراردادم را نقض نکردم و اين را در تراکتور به اثبات رساندم. اختلاف اوليه (با تراکتور) حل شده و فيفا چيزي را که حق من بوده است، با صدور رأي خود داد.
مهاجم پيشين پرسپوليس تصريح کرد: در پرسپوليس اوضاع کمي متفاوت بود، چون با شيوع ويروس کرونا ادامه کار براي من و براي باشگاه دشوار بود و از اين بابت اطمينان دارم. من اما بايد به سلامت خودم توجه مي‌کردم. ايران جايي نبود که من بخواهم براي دو يا سه ماه در قرنطينه بمانم، اين در حالي بود که نه فوتبالي بود، نه تمريني و بايد خودم را در آپارتمان قرنطينه مي‌کردم.
زماني که پرسپوليس براي انجام يک بازي به دبي سفر کرد، استوکس از مديران باشگاه اجازه گرفت تا 24 ساعت ديرتر به ايران برگردد و کمي با خانواده‌اش در دبي وقت‌گذراني کند، اما سپس سعي کرد با استفاده از تأثير همه‌گيري ويروس کرونا به ايران بازنگردد.
استوکس درباره چرايي بارنگشتنش به ايران اظهار داشت: تصميم گرفتم با فرزندانم به دوبلين بازگردم. باشگاه پرسپوليس مي‌خواست من به ايران بازگردم، اما شيوع ويروس کرونا در ايران در وضعيت بدي بود و اين بيماري ضربه بدي به آنها زده بود. از اين رو صادقانه مي‌گويم وقتي به عقب برمي‌گردم و نگاه مي‌کنم، مي‌بينم که تصميم درستي گرفتم که به ايران برنگشتم.
وي ادامه داد: مردم مي‌گويند که من رفتاري غيرقابل‌ پذيرش داشته‌ام و مي‌دانم که خارج از زمين مشکلاتي داشته‌ام، اما در دو يا سه سال اخير در بازي از خارج کشور، مشکلات از جانب من نبوده است. من چند سالي در چند باشگاه مختلف کار کردم و بايد بگويم که تجربه خوبي بود و خوشحالم که اين کار را کردم، اما اوضاع در ايران به خصوص در دوره اول حضورم در اين کشور دشوار بود، کشوري که به لحاظ فرهنگي کاملاً متفاوت است.
مهاجم جديد ليوينگستون تأکيد کرد: جنبه فوتبالي در ايران خوب بود و از آن لذت بردم. ورزشگاه‌هاي دوست‌داشتني، امکانات عالي، اما پس از مدتي تأثير منفي مي‌گذارد. مانع زباني کاملاً دشوار است. در سه باشگاه آخرم (تراکتور، آدانا اسپور و پرسپوليس) که حضور داشتم، مترجم‌هايي داشتم. تعامل با افراد در رختکن کار سختي است، بنابراين خوشحالم که برگشتم.
استوکس همچنين در تمجيد از کشور ايران اظهار داشت: ايران کشوري زيبا با مردمان خوبي است. آنها چيزي را سخت نمي‌گيرند و خيلي از آنها انگليسي صحبت مي‌کنند، اما انگليسي منقطع و اين بعد از مدتي کار را دشوار مي‌کند. وقتي به ايران رفتم و ابعاد ورزشگاه‌ها و امکانات‌شان را ديدم، شگفت‌زده شدم. آنها در بازي‌هاي‌شان 70 هزار تا 80 هزار نفر به ورزشگاه‌ مي‌روند.
وي يادآور شد: مردم با خود فکر مي‌کنند که در ايران هواداري به ورزشگاه نمي‌رود و استاندارد فوتبال وحشتناک است، اما ما در تيم‌مان شش يا هفت بازيکن ملي‌پوش ايران داشتيم. سهميه سه بازيکن خارجي تيم هم پُر بود و سطح استاندارد فوتبال در ايران خوب بود، اما از آن دست مکان‌هايي نيست که اگر شما چند روز آزاد داشته باشيد، بتوانيد اين ور و آن ور برويد.
مهاجم پيشين تيم‌هاي تراکتور و پرسپوليس در پايان خاطرنشان کرد: با داشتن ويزاي‌تان شما نمي‌توانيد از ايران خارج شويد، مگر اينکه به پليس مراجعه کنيد و با مُهر کردن ويزاي‌تان از اين کشور خارج شويد. چيزهاي کوچک زيادي در ايران بودند که تأثير منفي مي‌گذاشتند، اما به‌هرحال آن دوره گذشت و حالا خوشحالم که به اسکاتلند بازگشتم.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد