آخرين خبر/ تيم فوتبال شهرخودرو که در ليگ نوزدهم روزهاي پرفراز و نشيبي را پشت سر گذاشت‌، حالا با انتخاب سيد‌مهدي رحمتي دروازه‌بان خود به عنوان سرمربي در صدر خبرهاي مهم فوتبالي قرار گرفته؛ انتخابي که خيلي از کارشناسان فوتبالي نسبت به آن انتقاد دارند، چراکه معتقدند براي تيمي که در ليگ آسيا مي‌جنگد، اين انتخاب ريسک بزرگي محسوب مي‌شود. اما اين انتخاب به اين روزها بر نمي‌گردد، زيرا سيد‌مهدي رحمتي از همان سال گذشته سوداي سرمربيگري را در سر داشت و حالا فرمانده عنابي‌پوشاني شده که بايد در رقابت‌هاي آسيايي مبارزه کنند. البته رحمتي هنوز تصميمي براي خداحافظي از دنياي فوتبال نگرفته‌ و گفته مي‌شود که در بازي‌هاي آسيايي به عنوان سرمربي‌– گلر تيم شهرخودرو را کوچ مي‌کند و همزمان با آغاز ليگ بيستم فوتبال به احتمال زياد ديگر درون دروازه قرار نمي‌‌گيرد و ‌ سرمربي شهرخودرو خواهد بود. هرچند که رحمتي قصد داشت تا حدود 42 سالگي به فوتبالش ادامه دهد، اما با شرايط فعلي بايد تمرکز خود را بيشتر روي مسائل فني تيم بگذارد. بر اين اساس تمرينات تيم شهرخودرو از امروز با معارفه مهدي رحمتي آغاز مي‌شود تا عنابي‌پوشان خود را براي مسابقات آسيايي که از 24 شهريورماه در قطر برگزار مي‌شود، آماده کنند.

 سنگربان در سايه
سيد‌مهدي رحمتي از ابتداي ليگ نوزدهم با قراردادي 2 ساله به تيم شهرخودرو‌ پيوست و در طول فصل هم سنگربان خوبي براي تيم مشهدي بود. او برخلاف ‌حاشيه‌هاي زيادي که در دوران حضورش در استقلال داشت،‌ در مشهد رويه‌اي جديد را در پيش گرفت و به هيچ‌وجه براي خودش حاشيه‌سازي نکرد و در بيشتر بازي‌ها خيلي با‌انگيزه ظاهر مي‌شد و توانمندي‌اش را در 39 سالگي به رخ دروازه‌بانان جوان مي‌کشيد. اما از همان ابتدا هم به دنبال يادگيري مسائل فني مربيگري بود و در سايه خود را آماده نشستن روي نيمکت تيم ليگ برتري مي‌کرد. تا حدي که رحمتي در نيم‌فصل دوم مسابقات، زمان سرمربيگري مجتبي سرآسيايي که رقابت خوبي هم با او داشت، خيلي زياد در مسائل فني دخالت و حتي در جريان مسابقه هم با بازيکنان صحبت مي‌کرد. قبل از آخرين بازي ليگ برتر شهرخودرو مقابل نساجي مازندران، درگيري سهراب بختياري‌زاده و رحمتي هم ناشي از دخالت‌هاي بي‌جاي اين دروازه‌بان بود. اما برخلاف سهراب بختياري‌زاده که واکنش تندي از خود نشان داد و حتي دروازه‌بان تيم را اخراج کرد، رحمتي واکنشي نشان نداد و سکوتي پرمعنا داشت که خيلي عجيب بود. سنگربان تيم مشهدي منتظر بود تا ببيند بازي آخر شهرخودرو با چه نتيجه‌اي تمام مي‌شود که در پايان اين درگيري به نوعي پيروز ميدان هم شد و با رابطه خوبي که با مالک باشگاه داشت، بختياري‌زاده را اخراج کرد و با انتخابش به عنوان سرمربي شهرخودرو جواب بختياري‌زاده را هم داد.
  رحمتي با حاشيه!
در اين‌که به ورود مربيان جوان به عرصه مربيگري در ليگ برتر فوتبال ايران نياز است، شکي‌ نيست؛ چرا‌که باعث مي‌شود سبک و بازي‌هاي جديدي را به نمايش بگذارند که تماشاگر‌پسند است و از فوتبال سنتي که تحت‌تاثير مربيان سن بالا و بدون کيفيت‌ است‌، دور مي‌شويم. اما خيلي از کارشناسان دنيا اذعان دارند که دنياي مربيگري با دوران فوتبالي يک بازيکن خيلي متفاوت است و هيچ تضميني وجود ندارد که بازيکنان بزرگ هم قطعا مربي بزرگي بشوند. در گذشته هم شاهد اين موضوع بوديم که برخي بازيکنان خوب ملي‌پوش نتوانستند در قامت يک مربي خوب ظاهر شوند و به مرور از دنياي مربيگري حذف شدند. اين مسئله قطعا درمورد سيد‌مهدي رحمتي هم صدق مي‌کند و او با روحيه متفاوتي که دارد، شايد شروع مربيگري‌اش از سطح ليگ برتر ريسک بزرگي باشد و ممکن است در اين مسير با وجود شايستگي و استعدادي که دارد، به مهره‌اي سوخته تبديل شود. رحمتي زياد وارد مسائل حاشيه‌اي مي‌شود و اين براي سکاندار يک تيم،‌‌ ضعف بزرگي به‌شمار مي‌رود که اگر به اين رويه ادامه دهد، قطعا در پروژه مربيگري‌اش شکست خواهد خورد. هرچند که او در يک سال اخير بجز درگيري با بختياري‌زاده از حاشيه ‌دور بوده است. به‌هر حال اين ريسک بزرگي براي مالک باشگاه شهرخودرو بود که رحمتي بدون تجربه را به عنوان سکاندار تيمش انتخاب کرد. انتخابي که اگر در بازي‌هاي ليگ آسيا و چند بازي ابتدايي ليگ بيستم نتيجه خوبي نگيرد، مورد انتقاد هواداران قرار مي‌گيرد. اما اميدواريم که رحمتي بتواند دوران مربيگري‌اش را همانند دوران گلري، طولاني و همراه با موفقيت پشت سر بگذارد. اين در حالي است که تاکنون در طول ليگ برتر فوتبال ايران، هيچ دروازه‌باني چنين تصميمي را نگرفته که به عنوان گلر- سرمربي کارش را در تيمي دنبال کند. البته مهدي رحمتي هنوز مدرک لازم براي مربيگري روي نيمکت را هم ندارد و معادلات شهرخودرو به دست او تغيير مي‌کند. او در‌کنار خود محمد نوازي و علي سامره را به عنوان کادر فني انتخاب کرد. همچنين اشکان نامداري را به عنوان مربي دروازه‌بان‌ها و علي اصغر قربانعلي‌پور را هم به عنوان مربي بدنساز معرفي کرده است‌. البته که نام استفان کوزين ايتاليايي هم در ليست کادر فني رحمتي قرار دارد و بايد ديد که او دوباره به ايران بر‌مي‌گردد يا نه که سرنوشت او هنوز مشخص نيست.‌ بايد به اين نکته هم توجه کرد که با اين انتخاب‌ها به نوعي کادرفني شهرخودرو تماما استقلالي شده‌اند، به اضافه مالک باشگاه که او هم از طرفداران تيم استقلال است.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد