ايلنا/ چند لژيونر موفق فوتبال ايران در جمع برترين‌ گلزنان تاريخ باشگاه‌هاي خود قرار گرفتند.
در دهه‌هاي گذشته ورود بازيکنان ايران به فوتبال اروپا و ليگ‌هاي معتبر کمتر اتفاق مي‌افتاد و تعداد لژيونرهاي ايراني شاغل در اروپا به تعداد انگشتان دست هم نمي‌رسيد ولي چند سالي مي‌شود که اين رويه تغيير کرده و بازيکنان ايراني توانستند ارزش برند فوتبال ايران را در اروپا بالا برده و علاوه بر حضور در تيم‌هاي مطرح ليگ‌هاي مختلف، در اين تيم‌ها تاثيرگذار ظاهر شده و برترين بازيکنان تيم خود لقب بگيرند.
بررسي عملکرد چند نفر از اين بازيکنان در تيم‌هاي حال حاضر يا سابقشان نشان مي‌دهد آنها علاوه بر عملکرد موثري که در مقطع حضورشان در تيم خود داشتند توانستند به نوعي تاريخسازي کرده و از لحاظ آماري در بين برترين‌هاي تاريخ باشگاه قرار بگيرند.
کاوه رضايي
رضايي که چند فصلي است که به عنوان بازيکن دائمي و قرضي در شارلوا حضور دارد، آمار فوق‌العاده‌اي در اين تيم از خودش به جا گذاشته و تا کنون با زدن 35 گل در ليگ بلژيک براي اين تيم دومين گلزن برتر تاريخ اين باشگاه است. رضايي با اين آمار دومين گلزن تاريخ باشگاه محسوب مي‌شود و نفر اول دانته برونو است که 15 سال در اين تيم حضور داشته است. کاوه نخستين ايراني است که جزو سه گلزن برتر تاريخ يک باشگاه اروپايي قرار مي‌گيرد.
جواد نکونام

جواد نکونام با اينکه در پست هافبک دفاعي براي اوساسوناي اسپانيا بازي مي‌کرده ولي آماري خيره کننده از لحاظ گلزني براي اين تيم دارد و از اين لحاظ در جايگاه پنجم تاريخ اين باشگاه است. اين در حاليست که نفر اول اين فهرست تنها 4 گل بيشتر به ثمر رسانده و شايد اگر نکونام يک فصل بيشتر در اين تيم حضور داشت برترين گلزن تاريخ باشگاه لقب مي‌گرفت.
وحيد هاشميان
هاشميان که سال‌ها در فوتبال آلمان مشغول به فعاليت بود در تيم‌هاي هامبورگ، بوخوم، بايرن مونيخ و هانوفر حضور داشته و آمار خيلي خوبي در بوندسليگا به ثبت رسانده است. وحيد هاشميان با 37 گل زده يازدهمين گلزن تاريخ بوخوم محسوب مي‌شود و اين در حاليست که 10 نفر بالاتر از او همه آلماني هستند و هاشميان بهترين گلزن خارجي تاريخ اين باشگاه است.
مهدي طارمي
تنها يک سال تا کنون براي ريو آوه بازي کرده و با زدن 18 گل در 30 بازي آماري فوق العاده از خودش به جاي گذاشته و در همين يک فصل توانسته در جايگاه هفتم تاريخ ريو آوه قرار بگيرد. اگر حضور طارمي در اين تيم ادامه داشت مي‌توانست حتي در جايگاه نخست قرار بگيرد.
عليرضا جهانبخش
برخلاف آمار نه چندان قابل توجهش در برايتون، جهانبخش آماري فوق العاده در آلکمار به ثبت رسانده است. او 5 سال در آلکمار هلند حضور داشت و در 97 بازي براي اين تيم 34 گل به ثمر رسانده تا در جايگاه نهم برترين گلزنان تاريخ اين باشگاه قرار بگيرد.
رضا قوچان نژاد
گوچي 2 فصل در هيرنفين بازي کرد و در 67 بازي که براي اين تيم به ميدان رفت 27 گل به ثمر رساند که اين آمار خيلي خوب او را دهمين گلزن برتر تاريخ باشگاه قرار داده است.
سردار آزمون
زنيت که از مطرح‌ترين تيم‌هاي روسيه است تا کنون بازيکنان بزرگي در ترکيب خود داشته و عملکرد آزمون در اين تيم و قرار گرفتنش در جايگاه يازدهم برترين گلزنان تاريخ باشگاه آنهم به واسطه تنها يک فصل حضور در جمع بازيکنان اين تيم آماري فوق العاده و ارزشمند محسوب مي‌شود. آزمون در 40 بازي براي زنيت 26 گل به ثمر رسانده است.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد