تسنيم/ مديران باشگاه استقلال در شرايطي که بايد در آستانه بازي‌هاي ليگ قهرمانان آسيا به فکر آرامش تيم‌شان باشند با عوام‌فريبي دنبال بازي با احساسات هواداران هستند.
تيم فوتبال استقلال در شرايطي که بايد خود را آماده حضور در ادامه مسابقات ليگ قهرمانان آسيا کند، اين روزها درگير بازگشت آندره‌آ استراماچوني است. اينکه استراماچوني مي‌آيد، نمي‌آيد، فدراسيون فوتبال اجازه حضور دوباره به او مي‌دهد يا نمي‌دهد و ... .
تمرينات يکي دو روز گذشته استقلال با غيبت نيمي از بازيکنان اصلي برگزار شده است و مجيد نامجومطلق سرمربي موقت اين تيم نيز ساز جدايي مي‌زند. کليد واژه استراماچوني تا الان براي استقلال باعث از دست رفتن يک جام حذفي شده است و در آستانه ليگ قهرمانان آسيا نيز نمي‌توان روزهاي خوبي را براي اين تيم پيش‌بيني کرد.

ماجراي مذاکره با استراماچوني از مدت‌ها قبل در ذهن مديران استقلال کليد خورده بود، آنهم زماني که استقلال براي کسب سهميه ليگ قهرمانان آسيا و قهرماني در جام حذفي مي‌جنگيد. مديران اين باشگاه با وجود اطلاع از منع بکارگيري مربي و بازيکن خارجي در ليگ ايران به ايتاليا سفر کردند. در ابتدا آنها منکر هرگونه مذاکره براي بازگشت مربي ايتاليايي به استقلال شدند، اما گزارش رسانه‌هاي ايتاليايي نشان داد که اين مذاکرات صرفاً براي گرفتن تخفيف از اين مربي نبوده، بلکه بحث بازگشت او مطرح بوده است. 
اولين ترکش اقدام مديران استقلال اين بود که با بي‌تدبيري باعث شدند ذهن فرهاد مجيدي و بازيکنان تحت تأثير اين مسئله قرار بگيرد و نتيجه‌اش از دست دادن جام حذفي شود. دومين موضوع، مذاکره با مربي خارجي با علم اين موضوع بود که مي‌دانستند قانون منع بکارگيري بازيکن يا مربي خارجي در سازمان ليگ مصوب شده است.
مديران استقلال در حالي دنبال بازگشت استراماچوني هستند که چند نکته ابهام‌آميز در اقدام آنها وجود دارد. وقتي فصل گذشته استراماچوني شب بازي حساس با پيکان استقلال را به بهانه عدم پرداخت پولش ترک کرد، مديران وقت باشگاه حقوق عقب‌افتاده او را پرداخت و تلاش کردند وي را برگردانند، اما مربي ايتاليايي شروط ديگري را براي بازگشت مطرح کرد.
اکنون اين سؤال مطرح مي‌شود که امسال شرايط چه فرقي با سال گذشته کرده است؟ چه تضميني وجود دارد که پول اين مربي که زود از کوره در مي‌رود، به موقع پرداخت شود؟ تحريم‌ها همچنان سر جاي خود باقي مانده و فرقي با گذشته نکرده است. با اين وضعيت چه تضميني وجود دارد که اتفاقات گذشته تکرار نشود؟ بر فرض تأمين پول اين مربي، چرا بايد مديريت باشگاه قراردادي با استراماچوني ببندند که چند برابر قرارداد فصل گذشته او با آبي‌پوشان است؟
اگر استدلال مديريت باشگاه اين است که مي‌خواهند جلوي غرامت را بگيرند و با هزينه کمتر از غرامت استراماچوني را بازگردانند، باز هم چند نکته به غير از تضمين پرداخت پول مرد ايتاليايي وجود دارد. قرارداد جديد استراماچوني با مديران فعلي مبلغ يک ميليون و 800 هزار يورو توافق شده است. در صورتي که قرارداد او در فصل گذشته به مدت دو فصل يک ميليون و 500 هزار يورو بود که بخشي از اين مبلغ نيز پرداخت شده است. ضمناً اين نکته در نظر گرفته نشده است که اگر استراماچوني که با پيشنهاد اغواکننده باشگاه استقلال روبه‌رو شده است، اين فصل با تيمي قرارداد مي‌بست، نمي‌توانست قرارداد سال دومش را بگيرد يا حداقل وکلاي باشگاه مي‌توانستند اثبات کنند که با وجود فسخ قرارداد، نيت خود را براي پرداخت حقوق عقب‌افتاده اين مربي ايتاليايي نشان داده‌اند.
به نظر مي‌رسد استفاده از نام استراماچوني بازي با احساسات هواداران است و مديران باشگاه به جاي احترام به قوانين وضع شده با نامه‌نگاري عجيب پاي رئيس قوه قضاييه و دادستان کل کشور را به ماجراي استراماچوني باز کرده‌اند.‌
مديريت باشگاه استقلال کادر فني قبلي را کنار گذاشت و براي توجيه ناکامي و سو‌ءمديريت خود و براي استفاده از احساسات هواداران سراغ استراماچوني رفت و با اقدامات خود سعي بر آن دارد که وانمود کند نهايتش توانش را براي بازگشت مربي محبوب هواداران استقلال به کار گرفته است، حتي با نامه‌نگاري با رئيس قوه قضاييه، در حالي که اين مديران باشگاه استقلال هستند که بايد دلايل رفتار نسنجيده خود بابت کنار گذاشتن فرهاد مجيدي و از دست دادن قهرماني جام حذفي را توضيح بدهند، نه اينکه با نام اسم رمز استراماچوني از واقعيت فرار کنند. 
علاوه بر تمام مسائل يادشده بحث بازگشت استراماچوني آنقدر ذهن مديران استقلال را درگير کرده است که نتوانسته‌اند قرارداد بازيکنان را تمديد کنند و با پرداخت نکردن پول وينفرد شفر و بسته شدن پنجره نقل‌وانتقالاتي باشگاه مانع اضافه شدن نفرات جديد شدند. وقتي باشگاه پولي براي پرداخت مطالبات 550 هزار دلاري شفر ندارد که نتيجه‌اش بسته شدن پنجره نقل‌وانتقالاتي است، چطور مي‌تواند سه برابر اين رقم به اضافه اينکه يورو جاي دلار را مي‌گيرد، به استراماچوني بدهد؟ 
آيا وقت آن نرسيده که مديران باشگاه استقلال با واقعيت زندگي کنند و رؤياپردازي نکرده و با اقدامات عجيب آرامش تيم را به‌هم نريزند، دقيقاً همان کاري که در آستانه فينال جام حذفي انجام ندادند؟ آيا وزارت ورزش به‌عنوان متولي باشگاه استقلال اتفاقات اخير اين باشگاه را رصد مي‌کند؟ آيا وزارت ورزش در جريان هست که برخي مسئولان استقلال دست به چه اقداماتي مي‌زنند و با عوام‌فريبي چگونه هواداران را بازي مي‌دهند؟


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد