ايلنا/ سرمربي تيم استقلال تهران شرايط بازگشت به تهران را پذيرفته است.
 آندره آ استراماچوني، سرمربي فيل گذشته تيم استقلال تهران پس از مذاکرات با مديران باشگاه تهراني جهت حضور مجدد روي نيمکت اين تيم به توافقات اوليه دست پيدا کرده است.
در حاليکه اين روزها مديران استقلال به دنبال خريد بازيکنان ليگ برتري و تمديد قرارداد بازيکنان اين تيم هستند، سرمربي آنها هنوز مشخص نشده است.
در اين راستا پس از خداحافظي مجيدي از جمع آبي پوشان مشخص شد که شرايط بازگشت آندره آ استراماچوني به تهران در حال تدارک است.
با وجود اينکه نزديک به بيش از يک هفته از فينال جام حذفي گذشته است مشخص شد که استقلالي‌ها مذاکره با سرمربي ايتاليايي خود را در سکوت خبري دنبال کرده‌اند.
استراماچوني براي بازگشت به استقلال شروطي را اعلام کرده است و باشگاه هم اعلام کرده آن شروط را مي‌پذيرد.
پيش بيني مي‌شود طي ۴۸ ساعت آينده خبر بازگشت استراماچوني به صورت رسمي از باشگاه استقلال منتشر شود چراکه امروز هم مشخص شده بود اين سرمربي براي تماشاي مسابقات ليگ قهرمانان آسيا از سوي استقلال به کشور قطر دعوت شده است.

ماجراهاي استقلال و استراماچوني اين روزها فضاي فوتبال ايران را تحت تاثير قرار داده است.
اين روزها اخباري که در حوزه استقلال و استراماچوني منتشر مي شود را کسي تاييد نمي کند. تاييد اين اخبار در ميان اختلافهاي باشگاه استقلال با وزارت ورزش و جوانان و فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ کار تاييد اخبار را سخت تر مي کند. 
از صبح امروز خبرهايي منتشر شد که استقلال استراماچوني را به قطر دعوت کرده است اما خبر اصلي اين بود که استراماچوني در قطر به صورت غير مستقيم استقلال را هدايت خواهد کرد تا سرمربي ايتاليايي بيشتر از قبل به نيمکت استقلال نزديک شود. ظاهرا بالاخره تلاش هاي مديران استقلال به بار نشسته و استراماچوني به نيمکت استقلال نزديک شده است. در دو هفته اخير و پس از سفر سعادتمند به ايتاليا، زمزمه هاي بازگشت استراماچوني به ايران مطرح شد که رفته رفته به واقعيت نزديک تر شد تا امروز که مطالبه هواداران و حتي مديران استقلال از مسئولان نهادهاي بالادستي فقط و فقط دادن مجوز براي بازگرداندن استراماچوني است. چرا که با وضع قانون منع ورود بازيکنان و مربيان خارجي به ايران، عملا پروسه برگشت سرمربي ايتاليايي تحت الشعاع اين قانون قرار گرفته بود اما همانطور که بارها مديران استقلال در اين يک مورد خاص تاکيد کرده اند اجازه حضور مربي خارجي با توجه به اينکه استراماچوني از غرامتش گذشته است، به نفع فوتبال ايران خواهد بود. 
قرارداد با استرا در ايتاليا بسته شد؟
خبر دعوت نامه رسمي استقلال به استراماچوني براي حضورش در قطر تاييد شده و مديران باشگاه استقلال دعوت‌نامه اي را براي آندره‌آ استراماچوني ارسال کرده اند و از او خواسته اند تا در قطر و کنار تيم حضور داشته باشد و بازي استقلال را از نزديک ببيند. نکته حايز اهميتي که وجود دارد اين است که طبق اطلاعاتي که به فوتبالي رسيده، ظاهرا قرار است استراماچوني از جايگاه ويژه نکات فني لازم را به کادر فني استقلال و مجيد نامجومطلق انتقال دهد و به نوعي تيم را استراماچوني رهبري کند. حتي برخي خبرها از اين حکايت دارد که مقدمات لازم براي صدور کارت ورود به رختکن هم براي سرمربي ايتاليايي انجام شده و در واقع شايد استراماچوني به صورت رسمي هم هدايت تيم را در قطر برعهده خواهد داشت و حتي ممکن است تيم را او تمرين دهد. با توجه به اين قانون که در رقابتهاي ليگ قهرمانان آسيا تا ۲۴ ساعت قبل از شروع اولين بازي، سرمربي مي تواند معرفي شود. چيزي که مشخص است استراماچوني اگر در قطر هم روي نيمکت استقلال ننشيند، براي فصل جديد در استقلال حضور خواهد داشت آن هم به اين دليل که نتايج فصل جاري برعهده کادر فني قبلي باشد.
دو روايت درباره امضاي قرارداد استراماچوني با استقلال
دو روايت درباره انعقاد قرارداد آندره‌آ استراماچوني با استقلال وجود دارد. يک روايت به اين موضوع اشاره دارد که مديران استقلال در ايتاليا و در همان جلسه معروف، قرارداد با استراماچوني را بسته باشند و استراماچوني امضا کرده است و روايت دوم اين است که گفته مي شود شايد ۲۴ ساعت مانده به بازي استقلال در قطر، قرارداد بين طرفين به امضا برسد و مطابق همان قرارداد استرا مجوز نشستن روي نيمکت استقلال را هم بگيرد.  بايد منتظر ماند و ديد کداميک از حالت هاي ذکر شده واقعيت دارد. ضمن اينکه مديران استقلال ادعا دارند که کار را با استراماچوني تمام کرده اند.
پنجره هاي بسته استقلال باز مي شوند

همانطور که همه مي دانند پنجره هاي نقل و انتقالاتي استقلال به دليل شکايت بويان نايندوف و وينفرد شفر بسته است. در هفته اي که گذشت مطالبات بويان به صورت کامل پرداخت شده اما پرونده شکايت شفر اجازه باز شدن پنجره هاي استقلال را نداده است. از باشگاه استقلال خبر مي رسد که تمام مبلغ طلب شفر براي بسته شدن اين پرونده آماده شده و پنجره نقل و انتقالاتي استقلال به زودي باز خواهد شد تا نتواند مانعي براي حضور استراماچوني باشد. احمد سعادتمند به کمک يک هوادار متمول استقلال که يکي از انبوه سازان تهران است مشغول هموار کردن بدهي هاي باشگاه استقلال است. اعلام آمادگي اين هوادار براي کمک به بازگرداندن استراماچوني از مدتها پيش در رسانه ها مطرح شده بود و او عنوان کرده در صورتي بدهي سرمربي ايتاليايي را بصورت کامل پرداخت مي کند که وي براي فصل آينده روي نيمکت استقلال بنشيند.
استرا قرارداد جديد مي بندد و غرامت را مي بخشد

اما نکته مهم اين توافق جديد مبلغ قرارداد جديد استراماچوني با استقلال است. مبلغي که جدا از مبلغ غرامت او است. غرامت استراماچوني حدود يک ميليون و ۷۰۰ هزار يورو است که گويا سرمربي ايتاليايي قصد دارد همه آن مبلغ را بخشيده و قرارداد دوساله جديدي را با استقلال منعقد کند و خودش سالي ۸۵۰ هزار يورو دريافت کند. اين برخلاف اخباري بود که مي گفتند او ساليانه يک ميليون و هشتصدهزار يورو امضا کرده است.
 تاکيد موکد استراماچوني به مديران استقلال، حفظ بازيکنان اصلي تيم بوده که از همين رو احمد سعادتمند شديدا به دنبال حفظ بازيکنان تيم و تمديد قرارداد با آنان است تا بتواند رضايت استراماچوني را به دست آورد. البته که همين شرط استراماچوني باعث شد استقلال با بازيکنان  خودش ارقام بالا تمديد کند و ناز آنها را بکشد. نفرات مدنظر استراماچوني که برخي از آنها قراردادشان به پايان رسيده، براي ماندن در تيم مبالغ بالاتري را درخواست کردند که اين ماجرا کار را براي مديرعامل استقلال سخت تر کرده بود اما او بازيکنان را راضي کرد تا تمديد کنند.
درخواست مساعدت مديران استقلال از مجلس و قوه قضاييه
همانطور که روز گذشته مهدي عبديان عضو هيات مديره استقلال نامه اي را خطاب به رياست محترم قوه قضاييه براي ورود به پرونده سرمربي ايتاليايي و مساعدت در بازگرداندن آندره‌آ استراماچوني ارسال کرد، احمد سعادتمند نيز طي جلساتي، درخواست خود را براي مساعدت مجلس و قوه قضاييه به منظور تحقق هدف باشگاه و رفع موانع ورود استراماچوني به اين مراجع تقديم کرد. گويا مستندات ارائه شده توسط اين باشگاه، مديران بالادست را قانع و مجاب کرده که حضور استراماچوني مي تواند از لحاظ مالي به استقلال کند. هرچند در اين ميان هنوز مسئولاني مخالف بازگرداندن استراماچوني هستند و برخي گمانه زني ها از فشار شديد آنها براي اجراي سفت و سخت قانون منع ورود مربي و بازيکنان خارجي به فوتبال ايران بدون هيچ استثنايي خبر مي دهد. ديروز سعادتمند در وزارت ورزش و جوانان جلسه اي سنگين داشت که در آن به او گفته شد استعفا کند اما سعادتمند گفت من را برداريد. او مي دانست که در آستانه ليگ قهرمانان آسيا وزارت چنين ريسکي نمي کند.
به هر صورت احمد سعادتمند وارد چالش مهم و سنگيني شده که نوعي قمار محسوب مي شود. تمديد با بالاتر بردن مبالغ قراردادهاي بازيکنان، قول هاي قطعي براي بازگرداندن سرمربي محبوب هواداران و مجادله با طلبکاران باشگاه و شاکيان در فيفا براي باز کردن پنجره بسته باشگاه، روزها و شب هاي سختي را براي مديران استقلال رقم زده که بايد ديد آيا در نهايت نتيجه اين تلاش ها باب ميل هواداران و مديران اين تيم خواهد بود يا نه.
اگر سعادتمند در قطر هم با استراماچوني امضا کند به کمک دوست انبوه سازش که حاضر شده هزينه هاي استراماچوني را بدهد به يک پيروزي بزرگ رسيده است.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد