خبرآنلاين/ سرمربي سابق استقلال رابطه پر فراز و نشيبي با بزرگان فوتبال ايران داشته است.

فرهاد مجيدي بازهم نتوانست در استقلال به آن چه که مي خواهد برسد. او درست مثل فصل قبل، در پايان ليگ برتر با مديريت باشگاه به مشکل خورد و يک بار ديگر از نيمکت استقلال جدا شد. اين اتفاق در شرايطي افتاد که استقلالي ها گمان مي بردند رابطه فرهاد با مديرعامل باشگاه چندان بد نيست و فصل آينده هم اين مربي جوان قرار است هدايت آبي ها را برعهده داشته باشد. با اين حال پست جنجالي فرهاد مجيدي پس از برد دربي، و به تبع آن مصاحبه هاي جنجالي سعادتمند در برنامه ورزش و مردم و فوتبال برتر، عملا امکان هرگونه ادامه همکاري را بين اين دو نفر غيرممکن کرد. باخت در فينال جام حذفي هم ضربه آخر بر اختلاف عميق سعادتمند و مجيدي بود و در نهايت سرمربي استقلال از سمت خود استعفا داد. به همين مناسبت مروري داشته ايم بر اختلافات و درگيري هايي در فوتبال ايران که يک سر آن به فرهاد مجيدي بر مي گردد:
*فرهاد مجيدي و برانکو
روزگاري که فرهاد مجيدي در الوصل امارات بازي مي کرد و از ستاره هاي آن روزگار فوتبال ايران بود، جايگاهي در تيم ملي برانکو نداشت و چندان مورد توجه سرمربي کروات تيم ملي نبود. او حتي يک بار در پاسخ به سوالي درباره عدم دعوتش به تيم ملي گفت که اين مسئله چندان برايش اهميتي ندارد اما سپس بعدها حرف خود را پس گرفت و آن را تکذيب کرد. او همچنين در آن مقطع ضمن انتقاد از عملکرد کادرفني تيم ملي گفته بود که عليرغم گل زني ها و بازي هاي خوبش در امارات دليل دعوت نشدنش به تيم ملي را نمي داند که بعدا با اصلاح اين سخنان خود، گفت که به تصميمات برانکو به عنوان سرمربي تيم ملي احترام مي گذارد.
*فرهاد مجيدي و عليرضا منصوريان
همه چيز از روزي شروع شد که منصوريان در سال 1395 به نيمکت سرمربيگري آبي ها رسيد. پس از اين اتفاق، فرهاد مجيدي از او حمايت کرد و برايش آرزوي موفقيت کرد اما منصوريان، فرزاد مجيدي،برادر فرهاد را که تا پيش از آن در کادرفني استقلال قرار داشت را از تيم کنار گذاشت و همين مسئله طبق ادعاي رسانه ها باعث بروز دلخوري هايي بين اين دو نفر شد. در ادامه و پس از اينکه منصوريان، بهنام برزاي را از تيم خود کنار گذاشت فرهاد مجيدي در اظهارنظري جالب خطاب به برزاي گفت که بازي ات خوب بود ولي مشکل شادي گلت بود! برزاي که عادت داشت شبيه فرهاد مجيدي خوشحالي کند، ظاهرا يکي از قربانيان اختلاف اين دو چهره محبوب استقلالي است. دلخوري هايي که البته با ديدار اين دو نفر در مراسم تشييع منصور پورحيدري و همچنين ديداري که شب قبل از دربي برگشت ليگ نوزدهم در هتل محل اقامت استقلالي ها داشتند، رفع شد و آن ها در حال حاضر مشکل خاصي با يکديگر ندارند.
*فرهاد مجيدي و امير قلعه نويي
حکايت مشکلات فرهاد مجيدي و امير قلعه نويي حکايتي طولاني است. آن ها هيچگاه رابطه پايدار و استواري با يکديگر نداشته اند و اختلافاتشان بر دوستي هايشان با يکديگر مي چربد. قلعه نويي وقتي اولين بار و در سال 1382 روي نيمکت استقلال نشست، در برنامه سه ساله اش جايي براي فرهاد مجيدي نداشت و تلاشي براي برگرداندن مجيدي به استقلال نکرد. آن ها البته در سال 1387 با يکديگر کار کردند که حاصلش قهرماني تاريخي استقلال در ليگ برتر بود. اما فصل 1391-1392 اوج رابطه سينوسي فرهاد مجيدي با امير قلعه نويي بود. مجيدي نيم فصل قبل را در الغرافه قطر سپري کرده بود و هواداران استقلال اصلا دل خوشي از او نداشتند. با حضور قلعه نويي روي نيمکت استقلال به جاي مظلومي، او اعلام کرد که به فکر استفاده از تمامي سرمايه هاي باشگاه است و در اين راه ضمن حفظ سيدمهدي رحمتي و مجتبي جباري، تمايل خود را به بازگشت فرهاد مجيدي به استقلال نشان داد با اين حال اختلافي که بر سر بازوبند کاپيتاني بين جواد نکونام-خريد جديد و لاليگايي استقلال- و مهدي رحمتي و فرهاد مجيدي شکل گرفت، باعث شد تا فرهاد قيد حضور در استقلال قلعه نويي را بزند و چندي بعد هم از فوتبال خداحافظي کند. قلعه نويي که در واکنش به اين اتفاق گفته بود براي تيمش بازيکن متعصب مي خواهد، در پايان نيم فصل اول و پس از اين که تيمش چندان عملکرد خوبي نداشت، پذيرفت يک بار ديگر با فرهاد مجيدي سر يک ميز بنشيند و براي حضور در استقلال با او مذاکره کند. اتفاقي که خواسته هواداران اين تيم هم بود. در نهايت انگيزه قهرماني در ايران و آسيا، امير و فرهاد را يک بار ديگر کنار هم قرار داد و آبي ها با کاپيتاني مجيدي ضمن قهرماني ليگ، تا نيمه نهايي آسيا هم پيشروي کردند و در نهايت فرهاد مجيدي با پيراهن شماره 7 استقلال و تحت هدايت امير قلعه نويي از فوتبال خداحافظي کرد.
اين اما پايان داستان پر فراز و نشيب قلعه نويي و مجيدي نبود. فرهاد که با مردان مورد اعتماد تيم دهه 80 قلعه نويي مثل پيروز قرباني، منصوريان و ستار همداني هم چندان رابطه خوبي نداشت، در بازگشت به نيمکت استقلال به عنوان دستيار وينفرد شفر، پس از برد ثانيه آخري آبي ها در اصفهان مقابل سپاهان قلعه نويي با گل پاتوسي، با انتشار يک استوري خطاب به مخاطبي که بسياري آن را ژنرال پرافتخار استقلالي ها مي دانستند، نوشت:« تا کي مي‌خواهيد استقلال جام نياره؟ فقط مي‌خواهيد با شما جام بياره؟! هواداران عزيز تا زماني که آقايان بيرون استقلال باشن و سربازشون داخل باشگاه و مواجب بگيراشون روي سکوها باشن و تيشه به ريشه تيم بزنند، استقلال قهرمان نمي‌شه. تا بعد...»
البته چندي پيش رسانه ها خبر از ديدار قلعه نويي و مجيدي در هتل اولين تهران دادند. ديداري که پس از انتخاب فرهاد مجيدي به عنوان سرمربي استقلال برگزار شده بود و قلعه نويي هم ضمن تاييد آن، گفت که در آن جلسه تجربيات خود را به فرهاد منتقل کرده تا مشخص شود رابطه اين دو نفر در حال حاضر خوب است.
*فرهاد مجيدي و فتح الله زاده
رابطه مجيدي و فتح الله زاده همواره باهم خوب بوده است و دوران درخشان حضور فرهاد مجيدي در خط حمله آبي ها با مديريت فتح الله زاده در باشگاه استقلال همزمان بوده است. با اين حال در مقطعي که فرهاد مجيدي به عنوان سرمربي جانشين استراماچوني شده بود و فتح الله زاده هم در ابتدا به عنوان عضو هيئت مديره و سپس به عنوان سرپرست مديرعاملي باشگاه به استقلال برگشت، رابطه اين دو چندان باهم جالب نبود. فرهاد در ابتدا پيام تبريکي بابت حضور فتح الله زاده در باشگاه استقلال نداد، خيلي با تاخير و چندين روز پس از شروع کار فتح‌الله‌زاده در استقلال و با وساطت اسماعيل خليل‌زاده و سعيد رمضاني و فرزاد مجيدي حاضر به ديدار با حاجي فتح الله شد. اما دليل تاخير و دلخوري فرهاد چه بود؟ مجيدي اعتقاد داشته که فتح‌الله‌زاده از منابع مالي مناسب براي اداره باشگاه برخوردار نبوده و پس از آنکه چند روز ابتدايي شروع فعاليت فتح الله زاده با پروپاگانداي شديد رسانه‌اي همراه بود، مجيدي از حاجي گلايه مي‌کند که چرا در کنار بازديد از ورزشگاه امام رضا و کمپ حجازي و مصاحبه‌هاي حضوري متعدد تلويزيوني، يک سر به تمرين استقلال نزده و با بازيکنان درباره مشکلاتشان صحبت نکرده؟ نتيجه انتقاد فرهاد با عصبانيت فتح‌الله‌زاده و ارسال فايل صوتي به فرهاد همراه مي‌شود. فتح الله زاده مي‌گويد اگر ناراحتي استعفا بده و برو! فرهاد هم در پاسخ مي‌گويد دنبال استعفا نيستم. اگر مي‌خواهي نباشم به صورت رسمي و مکتوب بنويس و برايم بفرست! بعد از پاسخ فرهاد اين دعوا ادامه پيدا نمي‌کند و باعث مي‌شود که رابطه مجيدي و فتح الله زاده تيره و تار بماند.
*فرهاد مجيدي و جواد نکونام
پس از سپري شدن ماجراهاي پر پيچ و خم استقلال سال 92، فرهاد مجيدي و جواد نکونام يک بار ديگر و اين بار در قامت سرمربي دو تيم استقلال و فولاد به يک ديگر رسيدند. ابتداي بازي همه چيز خوب بود و اين دو دوست قديمي با يکديگر گرم برخورد کردند اما اتفاقات درون مستطيل سبز، داستان 7 و 6 سابق آبي ها را به جاهايي دور از انتظار برد.
 فرهاد مجيدي سرمربي جوان آبي ها که به شدت به عملکرد داور معترض بود، پستي در اينستاگرام خود منتشر کرد و در آن بدون ذکر نام، ادعاهايي را مطرح کرد که به نوعي خبر از رفاقت سيدمهدي سيدعلي، داور ديدار استقلال-فولاد، با جواد نکونام سرمربي قرمزهاي اهواز مي داد و اين شائبه را در اذهان تقويت مي کرد که سيدعلي عمدا به ضرر استقلال سوت زده است.
اين صحبت ها واکنش جواد نکونام در برنامه شب هاي فوتبالي را به دنبال داشت و او را وادار کرد تا از عملکرد خود دفاع کند. او در جواب ادعاهاي مجيدي گفت:« کار مربي تلاش کردن براي موفقيت تيمش است. من به دنبال فالوئر و فضاي مجازي نيستم و تمام تمرکزم روي تيمم است. موفقيت و مربيگري نياز به وقت گذاشتن و زحمت کشيدن دارد.استراماچوني وقتي آمد کسي فکرش را نمي کرد که ايشان محبوب شود.اين زحماتي است که کشيده است.در فضاي مجازي دنبال محبوبيت نبود و در زمين مربيگري کرد.مربيگري مثل بازيکني نيست.در بازيکني مي شود همه چيز را خريد اما در مربيگري اين طور نيست.هوداران ما فوتبال مي فهمند و متوجه مي شوند.»
*فرهاد مجيدي و خداداد عزيزي
همه چيز به يک بازي دوستانه بر مي گردد. بازي ستارگان ايران و منتخب جهان. ديداري که کاملا در فضايي دوستانه برگزار شد و همه از آن لذت بردند اما گويا خداداد عزيزي آن را بيش از اندازه جدي گرفته بود. ماجرا از اين قرار بود که در آن مسابقه فرهاد مجيدي با يک ضربه قيچي برگردان زيبا روي سر کاناوارو، صحنه اي به ياد ماندني را به وجود مي آورد اما ظاهرا اين اتفاق چندان به مذاق عزيزي خوش نيامد. خود خداداد در اين خصوص مي گويد:« هيچ جاي فوتبال فان نيست. اين بازي هم براي ما فان نيست. در بازي قبلي که دوستان مطبوعاتي شما جريان فرهاد مجيدي را به هياهو وارد کردند اتفاقي نيافتاده بود. در آن بازي علي پروين بين دو نيمه و روبروي من به من گفت که نبايد بازي را ببازيم. الان سه بر هيچ عقب هستيم. به علي آقا گفتم اين همه بزرگ اينجا هستند چرا به من مي‌گويي، ولي علي پروين گفت من به تو مي‌گويم. موضوع اين است که همه ما ستاره هستيم و دنبال قيچي برگردان و استپ سينه هستيم تا تماشاچي ما را ببينيد و به علي آقا اين‌ها راگفتم و اسم هم آوردم که من روي دست فرهاد مجيدي بودم ولي فرهاد مجيدي استپ سينه مي‌کند و قيچي برگردون مي زند؟! خب معلوم است که 3 هيچ مي بازيم.البته فرهاد  مجيدي  بچه خوبي است و بنده خدا اصلا جوابي نداد و توهيني نکرد.»
علي کريمي، ستاره سابق تيم ملي و باشگاه پرسپوليس هم که در آن بازي حضور داشت در مورد اين ماجرا مي گويد:«  متأسفانه ماجراي گلايه خداداد عزيزي از فرهاد مجيدي در رسانه‌ها خيلي بزرگ شد و البته اين طبيعت روزنامه‌هاست ولي واقعيت امر را خود خداداد گفت. او به عنوان يک بزرگتر در رختکن نکته‌اي که به نظرش مي‌رسيد را به مجيدي گفت و فرهاد هم فقط آن را شنيد. اين در هر تيمي يک اتفاق طبيعي است ولي نمي‌دانم چه کسي اين مساله را از رختکن ما به بيرون منتقل کرد و هر کسي هم بوده به غلط اين کار را انجام داد.»
*فرهاد مجيدي و پرويز مظلومي
بر خلاف رابطه فرهاد مجيدي با امير قلعه نويي، ستاره سال هاي نه چندان دور استقلال با پرويز مظلومي رابطه خوبي داشت. هنگامي که مظلومي در سال 1389 هدايت آبي ها را برعهده گرفت، روي درخشش مجيدي حساب ويژه اي باز کرد و تيمش را حول محور او چيد. همين مسئله باعث درخشش تکرارنشدني فرهاد مجيدي با پيراهن استقلال شد و او را به اوج محبوبيت در بين هواداران اين تيم رساند. اما تصميم ناگهاني و عجيب مجيدي در ترک استقلال در ميانه راه فصل 1390-1391 در نهايت باعث شد تا يکي از کهکشاني ترين استقلال هاي تاريخ از هم بپاشد و دست تيم مظلومي از جام قهرماني ليگ برتر کوتاه بماند. اتفاقي که باعث دلخوري پرويز مظلومي از فرهاد مجيدي شد چرا که مظلومي معتقد بود اگر فرهاد در استقلال مي ماند، آن ها مي توانستند قهرمان ليگ برتر شوند.
*فرهاد مجيدي و حميد استيلي
حضور فرهاد مجيدي در تيم اميد هم پر از حاشيه و حادثه براي فوتبال ايران بود. او در شرايطي که نتايج خوبي در ديدار دوستانه با ازبکستان نگرفته بود، به ناگاه از تيم اميد استعفا داد و دليل آن را اختلاف با حميد استيلي عنوان کرد. استيلي که به عنوان مدير تيم در کنار فرهاد حضور داشت، از سوي مجيدي به دخالت در امور فني متهم شد. موردي که خود استيلي آن را قبول نداشت. در نهايت مجيدي با انتقاد شديد از عملکرد فدراسيون فوتبال و کميته فني، صندلي هدايت تيم اميد را ترک کرد تا ايران با هدايت استيلي راهي رقابت هاي انتخابي المپيک شود و مطابق انتظار به دستاورد خاصي هم نرسد.
*فرهاد مجيدي و اميرحسين فتحي
دعواي مجيدي با کادر مديريتي سابق استقلال هم داستان جالبي داشت. او که انتظار داشت بعد از انتخاب به عنوان سرمربي موقت آبي ها پس از برکناري وينفرد شفر، در فصل بعد از آن هم هدايت استقلال را برعهده داشته باشد، به ناگاه از اين تيم کنار گذاشته شد تا نوبت به استراماچوني برسد. مجيدي در مورد علت جدايي اش از استقلال و اختلافش با مديران وقت باشگاه گفت:« در جلسه‌اي که در العين با مديران باشگاه داشتم، گفتم که براي فصل آينده صلاح نيست برخي بازيکنان در تيم بمانند. از آن روز ناگهان موضعشان تغيير کرد! آمده بودند در جلسه با من درباره تيم بستن صحبت کنند اما وقتي نظرم را شنيدند و فهميدند بازيکنان مورد نظرشان در ليست من نيستند، به صورت پنهاني مشغول تيم بستن شدند!»


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد