ايسنا/ علي دايي با زدن ۱۰۹ گل ملي به عنوان برترين گلزن تاريخ بازي‌هاي ملي در جهان شناخته شده اما برخي از منابع خارجي عدد ۱۰۸ گل ملي را مقابل نام او درج کرده‌اند که مي‌تواند خبر خوبي براي رونالدو باشد.
کريستيانو رونالدو با گلزني در بازي پرتغال و سوئد و عبور از مرز ۱۰۰ گل ملي به عنوان دومين بازيکن تاريخ دنياي فوتبال، حالا در صدد رسيدن به رکورد جاودانه علي دايي است که چندين سال قبل از شروع گلزني رونالدو براي تيم‌ملي کشورش، از مرز ۱۰۰ گل ملي عبور کرده است.
رسيدن رونالدو به ۱۰۰ گل ملي، اين اميدواري را براي خودش ايجاد کرده که بتواند در سال‌هاي پاياني بازي خود، علي دايي را هم پشت سر بگذارد و به تنهايي تبديل به بهترين گلزن بازي‌هاي ملي شود و اين رکورد را هم به نام خود کند. او در حال حاضر ۱۰۱ گل زده و براي رسيدن به علي دايي بايد چند گل ديگر به ثمر برساند که با توجه به آمادگي اين مهاجم کار سختي به نظر نمي‌رسد.
اما سوالي که اخيرا مطرح شده، اين است که رونالدو براي رسيدن به علي دايي چند گل ديگر بايد بزند؟ فيفا و آمارهاي رايج مي‌گويند علي دايي ۱۰۹ گل زده و رونالدو براي عبور از دايي نياز به ۹ گل ديگر دارد تا با ۱۱۰ گل بهترين گلزن بازي‌هاي ملي جهان شود.
* دايي چند گل ملي زده است؟
حقيقت اين است که بين آمارهاي داخلي و خارجي اختلافي به اندازه يک گل وجود دارد. در واقع به استناد برخي از سايت‌هاي خارجي علي دايي ۱۰۸ گل زده اما در داخل کشور ۱۰۹ گل به نام اين مهاجم نوشته شده که اين آمار در دنياي فوتبال حتي در سايت رسمي فيفا محاسبه مي‌شود.
اين اختلاف نظر مربوط به ديدار ايران و گوام در انتخابي جام جهاني ۲۰۰۰ کره - ژاپن است که تيم ملي توانست با حساب ۱۹ بر صفر اين کشور کوچک در دورترين نقطه از آسيا را شکست دهد. علي دايي در آن ديدار ۴ بار گلزني کرد اما فيفا فقط ۳ گل را به نام مهاجم سابق تيم ملي نوشت. ماجرا از اين قرار است که يکي از شوت‌هاي منتج به گل دايي در راه به سهراب بختياري‌زاده برخورد مي‌کند و در نتيجه طبيعي است که گل به نام مدافع تيم ملي يعني بختياري زاده نوشته شود. بر همين اساس در خيلي از منابع خارجي هم ۳ گل محاسبه شده و در نتيجه در گل‌شماري‌ها عدد ۱۰۸ مقابل نام علي دايي ديده مي‌شود.
با اين حال خبرنگاران داخلي ۴ گل را به نام علي دايي نوشتند و در نهايت با محاسبه اين عدد، ۱۰۹ گل ملي براي علي دايي نوشته شده و در نتيجه در برخي از سايت‌ها و گزارش‌هاي مختلف از جمله از سوي فيفا اين تعداد گل به نام مهاجم سابق تيم ملي نوشته مي‌شود.
اگر چه به نظر مي‌رسد در داخل کشور در گل‌شماري‌ها به اندازه يک گل اشتباه شده و بايد به نام علي دايي نوشته شود، اما موضوع مهم اين است که فيفا هم ۱۰۹ گل ملي را فعلا قبول دارد و در مناسبت‌هاي مختلف از جمله هنگام تولد دايي، او را به عنوان زننده ۱۰۹ گل ملي معرفي مي‌کند.
فعلا رونالدو به اندازه ۸ گل تا رسيدن به دايي فاصله دارد و منابع خارجي هنوز به بررسي اين موضوع نپرداخته‌اند و ۱۰۹ گل ملي را قبول دارند اما ممکن است آن موقع به شمارش دقيق گل‌ها بنشينند و يک گل از مهاجم سابق تيم ملي کم کنند و عدد ۱۰۸ گل ملي را قبول کنند.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد