ايسنا/ طبعاً هر تيم بازيکنان ارزشمندي دارد که مديران و هواداران نازشان را مي‌خرند و دوست دارند بمانند اما تکرار اين جمله از سوي بازيکنان متوسط دل‌آزار است. شما که تا آخرين ريال را طلب مي‌کنيد و قيمت‌تان چند برابر کيفيت واقعي‌تان است ديگر براي چه سر هوادار «منت» مي‌گذاريد؟!
احسان محمدي در عصر ايران نوشت: «فصل نقل و انتقالات، فصل بره‌کُشان بازيکنان و دلالان است؛ جايي که مثل مذاکرات ۱+۵ مذاکرات پشت درهاي بسته شروع مي‌شود، رابط‌ها و واسطه‌ها با پيشنهادهاي جديد مي‌آيند، زير قول‌هاي قبلي مي‌زنند، شايعات بالا مي‌گيرد، خبرها در روزنامه‌ها منتشر مي‌شود و يک بازيکن در حالي‌ که به استقلال چشمک مي‌زند به‌ طرف دفتر مدير باشگاه پرسپوليس مي‌پيچد و به خبرنگاران مي‌گويد براي تصميم نهايي به نداي «قلبش» گوش مي‌دهد!
سال ۸۶ نزديک فصل نقل و انتقالات  هر روز در صفحه اول يک روزنامه ورزشي‌ يک بازيکن مي‌آمد. مصدوم بود و ماه‌ها دور از بازي. خبرها هم کوتاه بود: «... MRI داد»، «... کنار زمين به دويدن و تمرين کردن پرداخت»، «... با مربي تيم در مورد تصميمات آينده‌اش گفت‌وگو کرد» و ... اين خبرها تکرار مي‌شد. پي ماجرا را که گرفتم مشخص شد که بازيکن مذکور با يکي از خبرنگاران دوست بود و با اين شيوه هر روز نامش در خبرها مي‌آمد و بدون اين که بازي کند «ديده مي‌شد» و قيمتش در بازار نقل و انتقالات نه‌تنها افت نمي‌کرد بلکه بالا هم مي‌رفت!
موضوعاتي مثل اين را در سياست هم داريم. چهره‌هايي هستند که هرازگاهي در روزنامه‌هاي سياسي و خبرگزاري‌ها از آنها گفت‌وگوهايي منتشر مي‌شود پر از «بايد» اين‌ طور بشود و «بايد» آن‌ طور نشود! کلي‌گويي‌هاي بي‌حاصل که تنها فايده‌اش ايجاد اين تصور در خواننده است که «فلاني هنوز در شطرنج سياست بازيگر است!»
نکته آزاردهنده اما منت گذاشتن بازيکنان بعد از عقد قرارداد است. اين که پشت درهاي بسته باشگاه را تحت‌ فشار قرار مي‌دهند، از کوچک‌ترين آپشن نمي‌گذرند، تخفيف نمي‌دهند، تهديد مي‌کنند که به تيم رقيب مي‌روند يا به مراجع قضايي شکايت مي‌کنند يا حتي دست به افشاگري مي‌زنند، اما بعد از امضاي قرارداد با لبخندهاي ديپلماتيک جلوي دوربين‌ها مي‌گويند: «فقط به خاطر دل هواداران ماندم!»
طبعاً هر تيم بازيکنان ارزشمندي دارد که مديران و هواداران نازشان را مي‌خرند و دوست دارند بمانند اما تکرار اين جمله از سوي بازيکنان متوسط دل‌آزار است. شما که تا آخرين ريال را طلب مي‌کنيد و قيمت‌تان چند برابر کيفيت واقعي‌تان است ديگر براي چه سر هوادار «منت» مي‌گذاريد؟!
هواداران فوتبال درک مي‌کنند که در عصر حکمراني «پول» زندگي مي‌کنيم و شما هم‌ خرج‌تان زياد است، پول‌تان را بگيريد، محکم و باکيفيت بازي کنيد ولي منت نگذاريد که تنها دليل‌تان براي ماندن در باشگاه «دل هواداران» است. ليونل مسي و رونالدو هم اين اداها را درنمي‌آورند! تا وقتي در يک باشگاه هستند با تمام وجود بازي مي‌کنند، شرايط را نپسندند برابر با بندهاي قرارداد يا پول بيشتري طلب مي‌کنند يا به باشگاه ديگري مي‌روند.
اين حرف‌ها شبيه شوخي‌هاي زشتي است که هر فصل از سوي برخي تکرار مي‌شود. طبعاً بازيکناني وجود دارند که عاشق يک باشگاه هستند و با قرارداد پائين‌تر هم مي‌مانند و لذت مي‌برند اما تجربه نشان داده که بسياري از آنها وقتي بازنشسته و فراموش مي‌شوند با حسرت از گذشته ياد مي‌کنند و اين که تحت تأثير احساسات پيشنهادهاي خوب را رد کردند و حالا کسي به خاطر آن وفاداري پرهزينه يک ليوان آب هم‌ دست‌شان نمي‌دهد!
فوتبال حرفه‌اي، قاعده‌هاي حرفه‌اي دارد. قرارداد خوب ببنديد؛ دست از قهر و آشتي‌هاي کودکانه برداريد؛ آن‌ قدر که به گوشي‌هايتان دل مي‌دهيد به تمرين دل بدهيد؛ در زمين‌ بازي با تمام وجود بجنگيد و لطفاً سر هوادار فوتبال منت نگذاريد!»

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد