مهر/ دادگاه بين المللي حکميت ورزش در حالي ۳۰ روز به فدراسيون جودو ايران و فدراسيون جهاني براي يک توافق منطقي فرصت داد که جلسه کوتاه روساي اين دو فدراسيون تاثير مهمي در اين تصميم گيري داشت.
بعد از گذشت نزديک به يک سال از تعليق جودو ايران از سوي فدراسيون جهاني که به شکايت فدراسيون جودو کشورمان به دادگاه حکميت ورزش (CAS) انجاميد، جلسه رسيدگي به اين پرونده روز گذشته (چهارشنبه ۲۶ شهريورماه) در شهر لوزان سوئيس برگزار شد.
اين جلسه طولاني نزديک به ۸ ساعت به طول انجاميد. براساس خبري که توسط ساعد وکيل، وکيل پرونده جودو ايران در اختيار رسانه‌ها قرار گرفت، CAS بعد از بررسي پرونده و شنيدن نقطه نظرات شهود، علي رغم آمادگي براي اعلام رأي، اين فرصت را به رؤساي فدراسيون جهاني جودو و ايران داد تا چنانچه بتوانند ظرف کمتر از ۳۰ روز به توافق و تفاهم دست پيدا کنند، دادگاه تفاهم را مبناي رأي خودش قرار بدهد، در غير اين صورت دادگاه روند رسيدگي خودش را تکميل خواهد کرد و رأي خودش را اعلام خواهد کرد.
اما نکته مهمي که خيلي روي اعلام چنين نظري از سوي داوران دادگاه حکميت ورزش تأثيرگذار بود، صحبت‌هاي «ماريوس ويزر» رئيس فدراسيون جهاني و آرش ميراسماعيلي رئيس فدراسيون ايران در اين جلسه بود.
طبق برنامه‌اي که دادگاه براي رسيدگي به پرونده تنظيم کرده بود، هيچ زماني براي رؤساي دو فدراسيون در نظر گرفته نشده بود. اما در زمان استراحت، ميراسماعيلي در جلسه‌اي کوتاه با «ويزر» که نزديک به ۳۰ دقيقه به طول انجاميد، مطالبي مطرح کرد که انعکاس آن به دادگاه، روي نتيجه نهايي تأثير زيادي داشت و در نهايت زمان ۳۰ روزه براي رسيدن به تفاهم مدنظر قرار داده شد.
ميراسماعيلي در اين مورد به خبرنگار ما گفت: مذاکره بسيار خوب و دوستانه‌اي با رئيس فدراسيون جهاني انجام شد. مسائل متعددي به بحث گذاشته شد و هدف رسيدن به بهترين راه حل ممکن بود. به هر شکل ما زيرمجموعه فدراسيون جهاني جودو هستيم و فارغ از اينکه رأي به نفع ما و يا به ضرر ما باشد بايد با فدراسيون جهاني جودو تعامل و همکاري داشته باشيم. اميدوارم در نهايت با فدراسيون جهاني براي کمک به جودوي ايران به تفاهم برسيم.
هيأت اعزامي ايران به سوئيس تا فردا جمعه در لوزان حضور دارند و اين احتمال وجود دارد که با توجه به همراهي داورزني و سجادي، همين امروز جلسه‌اي با مسئولان فدراسيون جهاني در لوزان برگزار شده و مقدمات لازم براي رسيدن به تفاهم براي لغو تعليق فراهم شود.
نکته مهمي که نبايد ناديده گرفت راه باز و هموار مذاکره براي بازگشت جودو ايران به مدار جهاني است. مسيري که مي‌شد از مدتها قبل از مسير آن و بدون حاشيه گفتگو کرد و به نتيجه رسيد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد