آخرین خبر/ دوومیدانی یکی از رشته‌های پایه محسوب می‌شود؛ رشته‌ای که کشورهای پیشرفته دنیا مدال‌های آن را در المپیک درو می‌کنند. اما متاسفانه این رشته پرمدال تا به امروز سهم ناچیزی در موفقیت و مدال‌آوری ایران در میدان‌های مختلف ورزشی بخصوص المپیک داشته‌ است. درحالی‌که بخش قابل توجهی از موفقیت کشورهای پیشرفته در رشته‌های پایه خلاصه می‌شود. دوومیدانی مادر تمام رشته‌های ورزشی است و خراسان رضوی هم در‌ دهه‌های مختلف ملی‌پوشان زیادی داشته که توانسته‌اند در آوردگاه‌های بین‌المللی افتخارآفرینی کنند و سهم بسزایی در مدال‌آوری کشورمان داشته باشند. این در ‌حالی است که در طی چند سال اخیر این رشته پایه در خراسان رضوی با افت‌و خیزهای زیادی رو‌به‌رو بوده، البته‌ ورزشکار ملی‌پوش‌ در رشته‌های مختلف داریم، اما با توجه به ظرفیت و استعدادهایی که در استان داریم، خیلی ناچیز است و‌ ملی‌پوشانی همچون حسن تفتیان و شاهین مهردلان سال‌ها‌ست که به عنوان ملی‌پوش فعالیت می‌کنند و دیگر ورزشکاری در چنین سطحی معرفی نشده است. البته بخش بانوان نسبت به آقایان عملکرد بهتری دارند و در سطح کشور هم جزو نفرات برتر هستند. اما در بخش آقایان، ورزشکاری که در سطح کشور مطرح باشد نداریم و این رشته روند خوبی را طی نمی‌کند. استانی که استعداد‌های خوب‌‌ و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، این روزها حال ناخوشی در رشته دوومیدانی دارد. حتی امسال در لیگ باشگاه‌ها که از نظر فدراسیون دوومیدانی حکم قهرمانی کشور را هم دارد، هیچ تیمی اعزام نشده‌ و مایه تاسف است. هرچند‌ بانوان در سال گذشته با کمک شهرداری تیمی را روانه مسابقات کشوری کرده بودند، اما امسال با وجود ورزشکاران با رنکینگ بالا، تیمی از استان در رقابت‌های کشوری اعزام نشده‌ و ورزشکاران خراسانی مجبور شده‌اند برای دیگر تیم‌ها مسابقه بدهند. کارشناسان و اهالی فن حتما باید این موضوع را بررسی کنند که افت رشته دوومیدانی استان با ظرفیت بالا در‌حال حاضر متوجه چه کسانی است و برای برون‌رفت از این موضوع چه اقداماتی باید انجام داد. شرایط به نحوی است که برخی از ورزشکاران در دیگر شهرها تمرین می‌کنند و با مشکلاتی روبه‌رو هستند. این د‌ر‌حالی است که شهر مشهد از نظر امکانات سخت‌افزاری‌ شرایط خوبی داشته و سالن مجهز دوومیدانی دارد.

 ورزشکاران  و مربیان حمایت نمی‌شوند
یکی از مربیان دوومیدانی با بیان این‌که در بخش آقایان به غیر از تفتیان و مهردلان دیگر ملی‌پوشی نداریم، گفت: «در بخش آقایان فعلا به غیر از ورزشکاران قدیمی دیگر چهره جدیدی به تیم ملی معرفی نشده‌‌ و چند سال است که در سطح باشگاهی تیم هم نداریم. البته بخش بانوان وضعیت بهتری نسبت به آقایان دارند و ورزشکارانی هستند که در سطح کشور به مراتب بهتر از آقایان کار می‌کنند.» رضا مهماندوست در پاسخ به این سوال که چرا دوومیدانی آقایان ضعیف است، می‌گوید: «این موضوع دلایل زیادی دارد، اما مهم‌ترین آن این است که‌ ورزشکاران حمایت نمی‌‌شوند. هم دونده و هم مربی با این چالش روبه‌رو هستند و دیگر‌ انگیزه‌ای برای کار کردن ندارند.‌ ثباتی وجود ندارد که ورزشکار بتواند برای آینده خودش برنامه‌ریزی کند. دوومیدانی از نظر مالی هیچ آورده‌ای برای ورزشکار ندارد و این توقع هیچ وقت برآورده نمی‌شود.» وی خاطر‌نشان می‌کند: «ملی‌پوشان ما در اعزام به مسابقات هم دچار مشکل هستند. حتی برای هزینه‌های رفت‌و آمد به محل مسابقات هم خودشان هزینه می‌کنند. دونده یا باید مثل تفتیان مورد حمایت کمیته ملی المپیک قرار بگیرد یا این‌که دیگر توقع مالی نداشته باشد و به‌خاطر علاقه‌اش در این رشته ورزشی فعالیت کند.»
 حامی مالی نداشتیم
نایب‌رئیس هیئت دوومیدانی خراسان رضوی هم درباره دلایل اعزام نشدن تیم بانوان به مسابقات کشوری می‌گوید: «با وجود این‌که قهرمانان خوبی در بخش بانوان داریم، اما امسال به خاطر مشکلات مالی نتوانستیم تیمی به مسابقات لیگ باشگاه‌های کشور اعزام کنیم و ورزشکاران استان برای دیگر استان‌ها مسابقه داده‌اند. هرچند‌ خود ما هم از این وضعیت ناراحت هستیم و دوست داشتیم که تیمی از خراسان رضوی در مسابقات کشوری داشته باشیم.» هما بیگی می‌افزاید: «سال گذشته با حمایت شهرداری تیم خوبی به رقابت‌های کشوری اعزام کردیم، اما امسال به‌خاطر کرونا دیگر حمایت نشدیم و دونده‌های خراسانی هم به سایر استان‌ها رفتند و به اسم تیم‌های دیگر‌ رقابت‌ و‌ عنوان‌های خوبی هم کسب کرد‌ند.‌» وی تصریح می‌کند: «ورزشکاران ما در شهر‌های خودشان تمرین می‌کنند، اما در مسابقات به اسم استانی دیگر به میدان می‌روند. متاسفانه امسال حامی مالی نداشتیم و نتوانستیم تیمی به مسابقات اعزام کنیم.»‌ وی درباره مسابقات رده‌های جوانان هم می‌گوید: «رقابت‌های کشوری لیگ جوانان هم چند روز دیگر برگزار می‌شود و باز‌هم دونده‌های خوب ما برای دیگر استان‌ها باید مسابقه بدهند؛ چرا‌که با باشگاه‌های دیگر قرارداد دارند. البته قصد داریم با این وجود تیمی را روانه مسابقات کنیم.»


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید