نماد آخرین خبر

شرایط متفاوت نویدکیا نسبت به رحمتی و نامجومطلق

منبع
فارس
بروزرسانی
شرایط متفاوت نویدکیا نسبت به رحمتی و نامجومطلق

فارس/ کارشناس فوتبال ايران گفت: مسابقات ليگ قهرمانان آسيا بهترين فرصت براي شناخت مسيري بود که سپاهان و سرمربي جوانش را به موفقيت برساند.
محمود ياوري در مورد پيروزي سپاهان نويدکيا مقابل السد ژاوي اظهار داشت: با تمام احترامي که براي ژاوي قائلم اما اصلا مهم نيست مربي آن تيم چه کسي بوده، مهم اين است که محرم نويدکيا در مسير خوب و مناسبي حرکت مي‌کند. او نشان داد که در اين مسير انتخاب شده، آهسته آهسته به سمت شناخت مهره‌ها و موفقيت حرکت مي‌کند.
برد مقابل السد مسير نويدکيا را هموار کرد
ياوري ادامه داد: نويدکيا در اين مسابقات نهايت تلاش و کوشش را کرد نفرات و ترکيب تيمش را به صورت کامل بشناسد و تاکتيک‌هاي مناسب را پيدا و از آن‌ها استفاده کند. اين برد هم مثل آن باخت‌ها در مسير حرکتي سپاهان تاثيري نداشت اما راه را براي نويدکيا هموار کرد. به او نشان داد که چه بازيکناني به کارش مي‌آيند. بازيکنان اصلي و ذخيره و بازيکنان چند پسته تيمش را شناخت.
وي افزود: اين بازي‌ها به نويدکيا کمک کرد تا بداند چه سبک کاري در آينده به دردش مي‌خورد. در واقع اين مسابقات، بازي‌هاي تدارکاتي و بهترين فرصت براي شناخت مسيري بود که براي سپاهان و سرمربي جوان آن منجر به موفقيت شود. شکست السد را نمي‌توانيم يک پيشرفت براي سپاهان بدانيم چون السد نفرات اصلي خودش را نداشت اما مسيري که اين تيم با محرم مي‌رود، مسير مناسبي است. آن‌ها بازي به بازي شرايط بهتري پيدا کردند تا اينکه در بازي آخر به موفقيت رسيدند. ضمن اينکه از بازي خوب و با اعتماد به نفس سپاهان هم نبايد چشم پوشي کرد.
نويدکيا نسبت به رحمتي و نامجو مطلق شرايط متفاوتي دارد

کارشناس فوتبال ايران در مورد نقش نويدکيا در ساختن آينده سپاهان عنوان کرد: بايد همه از اين تيم حمايت کنند تا به موفقيت برسد. اينکه نويدکيا چقدر براي ساختن تيمش وقت دارد خيلي مهم است. او در ابتدا به ساکن کارش را شروع کرده، تيم‌هاي ديگر مانند شهرخودرو يا استقلال اينطور نيستند.
ياوري تصريح کرد: مهدي رحمتي يا مجيدنامجومطلق از مدتي پيش در کنار تيم هايشان بوده‌اند و شناخت خوبي دارند اما محرم کارش را تازه و از صفر شروع کرده است. اين مدت برايش يک دوران طلايي است و اينکه چقدر از آن استفاده کند بستگي به توانايي، قابليت‌ها و شناختش از فوتبال دارد.
اگر حسيني در اين تورنمنت بود کمک زيادي مي‌کرد
وي در خصوص پيشرفت سپاهان در 4بازي آسيايي گفت: بازي شب  گذشته نشان داد روند سپاهان رو به رشد بوده و البته در اين بازي‌ها چندين گل هم نزدند. مواردي مثل استفاده از مسلمان، شهباززاده و ميرزايي در ترکيب اصلي يا تعويض‌هايي که   انجام شد، دستاورد اين بازي‌ها براي نويدکيا بود. ضمن اينکه نبايد از غيبت سيدمحمدرضا حسيني غافل شويم. حضور او در اين بازي‌ها مي‌توانست به تيم خيلي کمک کند.
تغييرات مهره‌ها در جهت بهبود تيم بود
مربي اسبق سپاهان با اشاره به تغييرات زياد مهره‌هاي سپاهان اظهار داشت: من اين تغييرات را در جهت بهبود تيم مي‌بينم. مسلما هر مربي از آوردن يا بردن بازيکنان تيمش هدفي دارد. اينکه بازيکني از ابتدا بازي کند يا بازيکني مثلا در دقيقه65 وارد بازي شود بايد با هدف باشد. مربي بايد براي هر لحظه بازي برنامه داشته باشد و در اين صورت مطمئن باشد مي‌تواند در کارش موفق شود.
ياوري ادامه داد: به اعتقاد من اين بازي‌ها براي نويدکيا و تيمش بسيار مفيد و موثر بودند و بايد همين روند را ادامه بدهد. اگر مديران حمايتش کنند و تماشاگران تحملش کنند مي‌توانيم امسال يک مربي خانگي خوب داشته باشيم.
بايد به فکر دفاع چپ تخصصي باشند
کارشناس فوتبال عنوان کرد: يک اشکال در بازي دوم ديدم؛ وقتي استنلي کي‌روش در زمين بود سانتر از کناره‌ها وجود نداشت و و دقيقا وقتي بيرون رفت ارسال از کناره‌ها انجام شد. اين به خاطر عدم هماهنگي و عدم تعادل ذهني بين بازيکنان بود. اگر محبي و حسيني در دوطرف کي‌روش باشند و پشت سر آن‌ها هم دو هافبک قوي مثل نورافکن و کياني ميانه زمين را در اختيار بگيرند، مطمئنا سپاهان يکي از تيم‌هاي قدرتمند ليگ خواهد بود.
وي افزود: سپاهان حتما بايد به فکر يک دفاع چپ تخصصي باشد. نورافکن در گذشته در اين پست بازي مي‌کرد اما با توجه به خواص و قابليت‌هايي که در تفکر، سازندگي و تخريب بازي حريف دارد، مي‌تواند يک هافبک خيلي خوب حتي در آينده براي تيم ملي باشد. هماهنگي بالاي او با کياني به سپاهان کمک مي‌کند که از ميانه زمين در بازي‌ها آسيب نبيند.
سپاهان مي‌خواست ساختار جديد را بشناسد
مربي با تجربه فوتبال ايران در مورد اينکه آيا مي‌توان سواي دستاوردهاي فني، سپاهان را ناکام در نتيجه گيري دانست، گفت: اصلا کامي در کار نبوده، سپاهان نيامده بود که در اين مسابقات قهرمان شود. آمده بود که سازمان و ساختار جديد را بشناسد و اين مسابقات بهترين و کم خرج ترين راه براي اين کار بود. نه مهره‌هاي تيم از سرمربي شناخت داشتند و نه سرمربي از مهره‌ها شناخت داشت. بنابراين نمي‌توانيم از اين تيم انتظار پيروزي و موفقيت داشته باشيم.

ياوري اضافه کرد: البته اگر در زدن ضربات آخر دقت بيشتري مي‌شد شايد صعود در دسترس بود اما مطمئنم هدف اين نبود. هدف اين بود در مسير حرکتي فعلي، روند خوبي را داشته باشند. نوع بازي سپاهان به نوع ديدگاه و باور سرمربي و کادرفني بستگي دارد. اگر در بازي‌هاي آينده هم به همين منوال کار کردند متوجه مي‌شويم که راهشان را پيدا کرده‌اند.
نبايد از مسلمان و رفيعي همزمان استفاده شود
وي افزود: ضمن اينکه نياز است شناخت بيشتري در مورد حضور همزمان سروش رفيعي و محسن مسلمان داشته باشيم. اين دو در خط مياني يکجور بازي مي‌کنند. زماني در تيم ملي ايتاليا دو بازيکن به نام ريورا و ريوا حضور داشتند که خاصيت هردو مثل هم بود اما آريگوساکي هميشه از يکي از آن‌ها استفاده مي‌کرد با اينکه هردو بهترين بودند. در واقع منظورم اين است که حضور همزمان هر دو بازيکن تيم را دچار مشکل مي‌کند.
تمرينات سپاهان بايد جديد باشد
ياوري در مورد آينده سپاهان اظهار داشت: روند تيم را در آينده مثبت مي‌بينم. من به مربي بومي براي هر تيمي خيلي اعتقاد دارم. اين تيم بايد مشکل گلزني را برطرف کند و براي اين کار هم فقط بايد تمرين کنند. سپاهان هم بازيکنان شوتزن دارد و هم بازيکنان نفوذ کننده و هم بازيکناني که در کناره‌ها بتوانند با کيفيت کار کنند.
وي تصريح کرد: پله زماني پله شد که در هر جلسه تمريني 500بار توپ را به ديوار مي‌زد، برمي‌گشت و شوت مي‌زد. او براي اينکه پله بشود، کارهايي را انجام داد که سايرين قادر به انجام آن‌ها نبودند. تمرينات سپاهان هم بايد به نوعي باشد که قبلا نبوده، بايد از بازيکنان به گونه‌ بهتري استفاده شود. من مطمئن هستم و ايمان دارم که سپاهان در آينده موفق مي‌شود.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره