نماد آخرین خبر

ستاره پرسپولیسی تبرئه شد

منبع
بانک ورزش
بروزرسانی
ستاره پرسپولیسی تبرئه شد

بانک ورزش/ تنها يک دقيقه حضور در يک بازي رسمي با لباس پورتو براي مهدي طارمي کافي بود تا او يکي از مهم‌ترين هنرهايش را در تيم جديد هم به رخ بکشد؛ پنالتي گرفتن! قهرمان پرتغال در بازي هفته اول فصل جديد ليگ اين کشور برابر براگا به ميدان رفت. مهاجم ايراني تا دقيقه ۸۸ روي نيمکت نشست و آنگاه در شرايطي که بازي با نتيجه ۲ بر يک به سود پورتو در جريان بود به ميدان رفت. طارمي تقريبا در اولين لمس توپش از جناح راست به محوطه جريمه نفوذ کرد و مدافع حريف را در موقعيتي قرار داد که چاره‌اي جز ارتکاب پنالتي نداشت؛ يعني همان کاري که مهدي خيلي خوب بلد است. نکته بامزه اينجاست که روي نيمکت تيم حريف، کارواخال نشسته بود؛ سرمربي فصل گذشته ريوآوه که پارسال بابت همه پنالتي گرفتن‌هاي طارمي خوشحال مي‌شد، اما اين بار همان خنجر در قلبش فرو رفت!
آمار عجيب و غريب
طارمي فصل گذشته در ريوآوه ۱۸ گل به ثمر رساند و آقاي گل پرتغال شد. او دو پاس گل هم به همبازيانش داد، اما اصل داستان هفت خطاي پنالتي بود که از رقبا گرفت. اسم مهاجم ايراني زماني در ليگ پرتغال سر زبان‌ها افتاد که او در بازي با اسپورتينگ ليسبون در گرفتن پنالتي هت‌تريک کرد. در جهان فوتبال اتفاق نادري است که يک بازيکن در يک بازي از مدافعان تيم حريف سه بار پنالتي بگيرد. حتي داور مسابقه هم بعد از يکي، دو پنالتي اول ديگر تمايلي براي اعلام ضربه سوم ندارد، اما مهارت پنالتي گرفتن چنان در طارمي نهادينه شده که او حتي کمک‌داور ويدئويي را هم براي اعلام هر چند ضربه خطا که دلش بخواهد، متقاعد مي‌کند! طبيعي بود که بعد از گرفتن اولين پنالتي براي پورتو در اولين دقيقه بازي طارمي، موج شوخي‌هاي مجازي با اين اتفاق بين کاربران ايراني و پرتغالي به جريان بيفتد. در اين ميان يک نفر در مورد او نوشته بود: «مهارت طارمي در گرفتن پنالتي بايد ثبت ملي شود.»
به ياد آيتم نود
اوايل دوران ظهور طارمي در بالاترين سطح فوتبال حرفه‌اي ايران، برخي او را به شيرجه زدن در محوطه جريمه رقبا متهم مي‌کردند. هواداران تيم رقيب به اين بازيکن لقب «دايومي» داده بودند؛ يعني بازيکني که زياد دايو مي‌زند. با اين حال برنامه نود در يک آيتم ويژه به بررسي اين موضوع پرداخت. بررسي کارشناسان اين برنامه نشان مي‌داد طارمي کسي را فريب نمي‌دهد، بلکه با هوش بالا مي‌داند چطور به توپ نزديک شود و مدافعان را در موقعيت انجام خطا قرار بدهد. او فيزيک مناسبي دارد و گام‌هاي بلندي برمي‌دارد. به علاوه به خوبي موقعيت گل را بو مي‌کشد و نهايتا يک ثانيه زودتر از مدافعان به توپ مي‌رسد؛ يک ثانيه‌اي که براي گرفتن پنالتي کافي است. در ايران بعد از پخش آيتم معروف نود، داوران کمي روي طارمي حساس شدند و تا مدتي از اعلام خطاي پنالتي روي اين بازيکن خودداري مي‌کردند، اما گذر زمان نشان داد تحليل کارشناسان نود درست بوده و طارمي واقعا بلد است چطور پنالتي قانوني بگيرد. در حال حاضر در ليگ پرتغال از فناوري کمک‌داور ويدئويي استفاده مي‌شود؛ بنابراين تک‌تک خطاهاي رخ داده روي طارمي از فيلتر بازبيني تلويزيوني هم گذشته و تاييد شده است. نه، او متقلب نيست، فقط باهوش است.
دنياي اقتصاد


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره