نماد آخرین خبر

چهره‌های جوان روی نیمکت‌های لیگ برتر

منبع
خبرآنلاين
بروزرسانی
چهره‌های جوان روی نیمکت‌های لیگ برتر

خبرآنلاين/ کاهش ميانگين سني مربيان ليگ برتري، يکي از اتفاقاتي که در آغاز ليگ بيستم رخ داده است.
يکي از نکات مشهود ليگ برتر بيستم کاهش ميانگين سني مربيان و ورود مربيان جديد به چرخه مربيگري ليگ برتر است. مربيان ليگ برتر در سال‌هاي اخير تنها از نيمکت يک تيم به نيمکت تيم ديگر مي‌رفتند و سال‌ها بود که مربي جديدي به فوتبال ايران مربي معرفي نشده بود، اما با شروع ليگ برتر بيستم اين انتظار مي‌رود که مربي‌هاي جديدي به فوتبال ايران معرفي شوند.
جوان شدن بيشتر نيمکت تمام تيم‌ها
ميانگين سني ليگ برتر در فصلي که گذشت حدود ۵۱ سال بود، اما در اين فصل از رقابت‌ها اين عدد به نزديک ۴۵ سال رسيده است. بين شانزده تيمي که در ليگ برتر حضور دارند، تمام تيم‌ها به جز استقلال مربيان جوان‌تري را به‌عنوان سرمربي انتخاب کردند. در ميان تمام تيم‌هاي ليگ برتري، نيمکت تراکتور بيش از بقيه تيم‌ها جوان شده است. البته آن‌ها نه به واسطه جوان بودن عليرضا منصوريان، بلکه به‌دليل مسن بودن سرمربي فصل گذشته‌شان يعني مصطفي دنيزلي اين عنوان را تصاحب مي‌کنند.
جوان‌ترين سرمربي ليگ برتر نيز باشگاه ديگر تبريز مي‌آيد. وحيد بياتلو که با تنها سي‌وسه سال سن، توانسته فرصت حضور در ليگ برتر را پيدا کند، احتمالاً از بسياري بازيکنان ليگ برتري جوان‌تر خواهد بود. باتوجه به جدايي ستاره‌ها و تغيير مالکيت ماشين‌سازي، بياتلو کار سختي براي شروع در ماشين‌سازي خواهد داشت.
مربيان جوان يا باتجربه؟

يحيي گل‌محمدي و عليرضا منصوريان تا دو، سه سال گذشته به‌عنوان مربيان جواني شناخته مي‌شدند که قرار است قسمتي از نسل جديد مربيان ايراني باشند، اما آن‌ها در اين فصل در دسته مربيان مسن و باتجربه ليگ برتر قرار مي‌گيرند که باتوجه به تيم‌هاي‌شان در حال سپري کردن دوران طلايي مربيگري خود هستند. آن‌ها اين فرصت را دارند تا پيش از رسيدن به نيمه‌ دهه ششم عمرشان افتخارات زيادي را کسب کنند.
 از طرفي عبدالله ويسي و سيروس پورموسوي نيز نسبت به ميانگين سني ليگ برتر پيرتر هستند و شايد اين فرصت آخرين فرصت‌شان براي اثبات دوباره‌شان به فوتبال ايران باشد. در اين بين مجتبي حسيني نيز سومين تجربه حرفه‌اي خود را در ليگ برتر سپري خواهد کرد، او که دوران موفقي را در ذوب‌آهن سپري کرده است تلاش خواهد کرد که نفت مسجد سليمان را به يک تيم جذاب در ليگ برتر تبديل کند.
پروژه‌هاي بزرگ براي مربيان جوان
محمد ربيعي ديگر مربي جوان ليگ برتر خواهد بود؛ او که موفق شد به مس رفسنجان را به ليگ برتر برساند و خود را به‌عنوان يک مربي خوب در سطح ليگ يک مطرح کند، حالا به دنبال چالشي تازه در ليگ برتر است و ادامه‌دهنده راهي باشد که خودش آن را ساخته است. جواد نکونام نيز که در فصل اول حضور در فولاد موفق شد اين تيم را بعد مدت‌ها آسيايي کند، بايد تيمش را براي شرکت در سه رقابت سنگين و فرسايشي آماده کند، تيمي شاکله آن در فصل نقل‌وانتقالات حفظ شده است و مديران آن در تلاش هستند تا تيم را با چند خريد تقويت کنند.
از طرفي دو تيم سپاهان و شهرخودرو قرار است با مربياني بي‌تجربه‌ در عرصه مربيگري فصل را آغاز کنند. محرم نويدکيا که جايگزين امير قلعه‌نويي شده است، قصد دارد به حسرت شش‌ساله هواداران سپاهان خاتمه دهد و احتمالاً کار سختي براي فصل آتي خواهد داشت. شهرخودرو نيز که در دوران مالکيت جديدش تغيير و تحول‌هاي زيادي را تجربه کرده است، اين بار به مهدي رحمتي فرصت داده است تا هدايت اين تيم را برعهده بگيرد. رحمتي بعد از يحيي گل‌محمدي، مجتبي سرآسيايي و سهراب‌ بختياري‌زاده، چهارمين سرمربي شهرخودرو در دوران مالکيت حميداوي محسوب مي‌َشود.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره