نماد آخرین خبر

والیبال تافته جدا بافته ورزش است

منبع
فارس
بروزرسانی
والیبال تافته جدا بافته ورزش است

فارس/ وزير ورزش و جوانان از ممنوعيت ورود مربيان خارجي خبر داد، اما فدراسيون واليبال همچنان به دنبال جذب يک مربي خارجي براي تيم ملي است.
هفته گذشته بود که مسعود سلطاني‌فر، وزير ورزش و جوانان در مورد ممنوعيت جذب مربي و بازيکن خارجي گفت: با وجود تمامي دردسرها و فشارها جلوي ورود بازيکن و مربي خارجي را حداقل براي يک سال آينده گرفتيم تا پس از آن ببينيم وضعيت تحريم‌ها به کجا خواهد رسيد.
اين اظهارات وزير ورزش و جوانان در شرايطي مطرح شد که فدراسيون واليبال بعد از چندين ماه کش و قوس به اين نتيجه رسيد که بايد براي حضور در المپيک از مربي خارجي استفاده کند. در اين بين زمزمه‌هايي از توافق نهايي با ولاديمير آلکنو هم به گوش مي‌رسد. نکته مهم اينجاست که بايد ديد اظهار نظر وزير ورزش و جوانان صرفاً مربوط به رشته پرطرفدار فوتبال مي‌شود يا همه فدراسيون‌هاي ورزشي بايد از آن تبعيت کنند.
* داورزني: بايد انتخابي کنيم که به نفع منافع ملي کشور باشد
محمدرضا داورزني، رئيس فدراسيون واليبال درمورد انتخاب سرمربي تيم ملي اظهار داشت: اکثر مربيان جهان برنامه‌هايشان تا پايان المپيک توکيو است و با توجه به اين که نسل فعلي تيم ملي واليبال ايران بعد از المپيک توکيو قطعا تغيير خواهد کرد و نسل جديد گزينه‌اي با شرايط ديگر نياز دارد، برنامه براي انتخاب سرمربي، پايان المپيک توکيو خواهد بود.
وي با تاکيد بر اين که بايد تصميمي بگيريم که پاسخگوي مردم عزيز باشيم و تيم ملي واليبال ايران نتايج قابل قبولي در المپيک کسب کند، گفت: کميته فني براي هدايت ملي‌پوشان کشورمان چند گزينه را انتخاب کرده که با آن‌ها وارد مذاکره مستقيم مي‌شويم و بر اساس اولويت‌بندي تعيين شده با آنان گفت‌وگو خواهيم کرد.

رئيس فدراسيون واليبال به نفرات مطرح شده از سوي فدراسيون و اعضاي کميته فني در اين نشست اشاره کرد و گفت: اين مربيان از جمله مشاهير واليبال جهان هستند که امکان همکاري با تيم ملي واليبال ايران را دارند. البته مربيان ديگري نيز هستند که از آنان نامي برده نشده، زيرا فعلاً امکان همکاري با واليبال ايران را ندارند.
وي با بيان اين که شايد از نظر فدراسيون يک گزينه شرايط خوبي براي همکاري با تيم ايران داشته باشد، اما نظر نهايي را کميته فني مي‌دهد، گفت: بررسي‌هاي اوليه اين افراد بر اساس محورهايي مانند مليت و سن، تيم حال حاضر، سابقه مربي‌گري، سابقه بازيکني، تجربيات، عناوين و افتخارات، سابقه کار با رده‌هاي پايه و آموزش‌محور بودن، اصول مربي‌گري، دانش فني، مديريت تيم و بازيکنان، تعامل با فدراسيون در مسايل مالي، نحوه به‌کارگيري و استفاده از کادر فني، وضعيت زبان، مديريت ذهني و رواني و مهارت‌هاي ارتباطي با بازيکنان، مربيان و رسانه‌ها بوده است.
داورزني تصريح کرد: نکته مهم اين اسامي، داشتن انگيزه بالا براي اثبات خود در جهان است که نبايد ناديده گرفته شود. بنابر اين با توجه به اين که راي نهايي در انتخاب سرمربي را کميته فني مي‌دهد، بايد انتخابي کنيم که به نفع منافع ملي کشور باشد.
* سناريونويسي به سود مربيان خارجي!
در صورتي که اظهارات وزير ورزش مبني بر ممنوعيت ورود مربي و بازيکن خارجي شامل همه رشته‌هاي ورزشي از جمله واليبال شود، مسئولان فدراسيون بايد هر چه سريع‌تر نسبت به انتخاب سرمربي داخلي براي تيم ملي اقدام کنند. فدراسيون واليبال تاحالا هم زماني زيادي را از دست داده و به نظر مي‌رسد اگر قرار باشد بازهم بر سر اين موضوع زمان تلف کند در نهايت تيم ملي متضرر خواهد شد.
پيش از شروع رقابت‌هاي ليگ برتر مسئولان فدراسيون اعلام کردند که تا پيش از شروع رقابت‌هاي باشگاهي سرمربي تيم ملي انتخاب خواهد شد تا عملکرد همه بازيکنان را زيرنظر بگيرد، اما با وجود گذشت 4 هفته از رقابت‌هاي ليگ برتر هنوز خبري نيست و حتي فدراسيون به گفته خودش با هيچ گزينه‌اي مذاکره جدي هم نکرده است.
سوال مهمتر اين است که فدراسيون واليبال در شرايط اقتصادي کنوني و با توجه به اينکه وزير ورزش براي حفظ منافع ملي تصميم گرفته تا ورود مربي و بازيکن خارجي را ممنوع کند، چگونه همچنان سخت به دنبال جذب گزينه‌هاي خارجي است. حتي در ماه‌هاي گذشته هم شاهد بوديم که در جلسه مسئولان فدراسيون با اهالي واليبال، اکثر مربيان و کارشناسان به استفاده از مربي داخلي راي دادند، اما پس از آن سناريوها به گونه‌اي نوشته شد که فدراسيون به سمت مربي خارجي برود.
* واليبال تافته جدا بافته ورزش است؟ 
دستمزد کولاکوويچ در سال گذشته ماهيانه حدود 15 هزار يورو بود که اگر فدراسيون بخواهد با سرمربي بعدي تيم ملي هم حداقل با همين مبلغ به توافق برسد با توجه به نرخ ارز بايد ماهي حدود 500 ميليون تومان به وي دستمزد بدهد. تامين منابع مالي، مشکلات اقتصادي در ورزش کشور، ساير هزينه‌هاي جاري فدراسيون و... از جمله مواردي است که فدراسيون بايد براي انتخاب مربي خارجي آنها را درنظر بگيرد. 
بدون شک رشد و موفقيت رشته‌هاي مختلف آرزوي ديرينه تمامي ورزشکاران و اهالي ورزش است، اما از سوي ديگر در نظر گرفتن منافع ملي موضوع مهمتري به حساب مي‌آيد. حال بايد منتظر ماند و ديد که واليبال تافته جدا بافته ورزش کشور مي‌شود و از مربي خارجي روي نيمکت خود استفاده مي‌کند يا اينکه اين بار همه چيز عادلانه خواهد بود و ممنوعيت حضور مربي خارجي براي تمام رشته‌ها اعمال مي‌شود.
* آفت در زمين حاصلخيز واليبال
داورزني که بعد از يزداني‌خرم، زمين کشت شده واليبال را در اختيار گرفت و به کمک افراد واليبالي و باتجربه توانست به موفقيت‌هايي هم دست پيدا کند، اين روزها اقداماتي انجام مي‌دهد که هم تمام اهالي اين رشته انگشت به دهان مانده‌اند و هم اينکه نشان مي‌دهد ديگر آن داورزني سابق نيست. همه نگران هستند تا زمين حاصلخيز واليبال را آفت بگيرد و رفته‌رفته نابود شود. داورزني تاکنون دو جلسه کميته فني را برگزار کرده و تنها خروجي اين جلسات همان نکاتي بود که پيش از آن خودش در مصاحبه‌هايش اعلام مي‌کرد.

از سوي ديگر اظهارنظري عجيب باعث شد تا همه خانواده واليبال متعجب شوند. يکي از مسئولان فدراسيون مدعي شد که تيم ملي زمان را از دست نمي‌دهد، چراکه عملکرد بازيکنان در ليگ توسط کميته فني بررسي مي‌شود و در نهايت همين کميته تعدادي از بازيکنان را به اردوي تيم ملي دعوت مي‌کند! چطور ممکن است کميته‌اي بدون حضور سرمربي، تعدادي بازيکن را شايسته حضور در تيم ملي بداند؟ شايد آن بازيکنان در پازل تاکتيکي سرمربي آينده جايي نداشته باشند.
متاسفانه به نظر مي‌رسد مسئولان فدراسيون در باد موفقيت‌هاي قبلي خود خوابيده و تلاشي براي کسب موفقيت جديد نمي‌کنند. در شرايطي که برخلاف تمام رشته‌ها به دنبال جذب مربي خارجي هستند و خلاف جهت آب شنا مي‌کنند، اما بازهم اميدي به آينده اين رشته پرمخاطب نيست. اهالي واليبال توقع دارند که داورزني در تصميم‌گيري‌ها و انتخاب‌هايش بيشتر دقت کند تا بازهم واليباليست‌هاي شايسته کشورمان با درخشش در ميادين آسيايي و جهاني اميد و نشاط را به جامعه تزريق کنند.

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره