نماد آخرین خبر

ژاوی - پرسپولیس؛ دشمنانی که همدیگر را دوست دارند!

منبع
ورزش 3
بروزرسانی
ژاوی - پرسپولیس؛ دشمنانی که همدیگر را دوست دارند!

ورزش 3/ تقابل ژاوي با پرسپوليس تکراري ترين بازي ليگ قهرمانان آسيا در تمام اين سال ها بوده؛ يک ديدار ويژه که شايد براي اسطوره بارسا شبيه به يک دربي باشد. 
از فروردين ۱۳۹۷ تا مهرماه ۱۳۹۹ زمان زيادي گذشته و خيلي چيزها در فوتبال تغيير کرده اما تقابل پرسپوليس با السد، همچنان وجه بي تغيير ليگ قهرمانان آسيا است. آن موقع شماره شش اسطوره اي بارسلونا به عنوان خريد جديد السد به تهران آمد و در مقابل هواداران پرسپوليس نقش آفريني کرد و حالا اين پرسپوليس است که به دوحه رفته تا رودرروي شاگردان ژاوي ارناندس قرار بگيرد.
اگر پرسپوليس - السد نقطه اشتراک سه فصل اخير ليگ قهرمانان آسيا باشد، ناکامي ژاوي نيز بخشي بزرگ از اين ديدار خواهد بود؛ ناکامي در سرگروهي، ناکامي در صعود به فينال، ناکامي در خداحافظي با برد و حالا شايد ناکامي در کسب عنوان ليگ قهرمانان به عنوان مربي.
در مجموع ژاوي و پرسپوليس شش بار در مقابل يکديگر قرار گرفتند تا تقابل السد - پرسپوليس براي ژاوي چيزي شبيه به بارسلونا - رئال مادريد در اسپانيا باشد. يک دربي هيجان انگيز که ژاوي بارها در آن حضور يافت و مسابقات سخت و حساسي را در مقابل تيم مادريدي برگزار کرد. به نظر مي‌رسد پرسپوليس جاي رئال مادريد را به عنوان يک رقيب سنتي در ذهن ژاوي گرفته و اين به طوري است که حتي ديداري که پرسپوليس بخشي از آن نيست هم ژاوي درباره اين تيم اظهار نظر مي‌کند و در نشست خبري قبل از بازي با پرسپوليس، تقابل با سرخ ها را «پرشورترين» بازي عمرش مي‌خواند.
* شجاع: ژاوي مي‌خواست سر به تنم نباشد!
اولين تقابل پرسپوليس با ژاوي در فروردين ۱۳۹۷ و مرحله گروهي ليگ قهرمانان ۲۰۱۸ رقم خورد؛ جايي که شاگردان برانکو ايوانکوويچ براي گرفتن صدرنشيني تلاش مي‌کردند و در نهايت نيز حريف قطري را در تهران شکست دادند.

در اولين تجربه سفر او به ايران براي بازي با سرخ ها، اگرچه سکوهاي زيادي در ورزشگاه خالي بود اما هواداران خود را به فرودگاه امام خميني و هتل اسپيناس پالاس رسانده بودند تا کاپيتان سابق بارسلونا را ببيند؛ آن زمان شايد کمتر کسي تصور مي‌کرد که ژاوي بيش از هر پايتخت آسيايي ديگري به جز دوحه، در تهران رويت شود.
اما در زمين سبز آزادي، خبري از ميهمان نوازي ايراني نبود. کمال کاميابي نيا و شجاع خليل زاده براي مهار اين فوق ستاره به هرچيزي متوسل شدند و در نهايت هم کار به درگيري لفظي کشيد تا شجاع بعد از بازي بگويد: «فکر مي‌کنم که ژاوي يک جورايي مي‌خواست سر به تن من نباشد! بايد ژاوي را مي‌زديم، هم من و هم کمال ژاوي را چند‌بار زديم.»
* اينجا لندن نيست آقاي مهندس!
۹ سال پس از اين که ياران ژاوي ارناندس با پيراهن زرد توانستند در نيمه نهايي ليگ قهرمانان اروپا، از سد چلسي بگذرند و به فينال برسند، ژاوي با پيراهني به همان رنگ به ايران آمد تا شکست در بازي رفت را جبران کند و به قهرماني در آسيا نزديک شود اما آنچه در استمفوردبريج لندن رقم خورد، در آزادي تهران اتفاق نيفتاد.
مهندس السدي ها که نمايش درخشاني را داشت، در آخرين دقايق بازي فرصت گلزني پيدا کرد اما قرار نبود که سرنوشتش با اينيستا يکي شود و بتواند گل صعود به فينال ليگ قهرمانان را بزند؛ پس يک سيو استثنايي از عليرضا بيرانوند سبب شد تا اين حسرت براي هميشه در دل ژاوي باقي بماند.
اين نتيجه در حالي رقم خورد که او چند هفته پيش با همين لباس نمايش درخشاني را مقابل استقلال داشت و به پيروزي ۳-۱ تيمش کمک کرد اما اين بار پرسپوليسي ها با حضور پرتعداد هوادارانشان مانع از اين اتفاق شدند و به ديدار نهايي رفتند.
* وقتي ژاوي عضوي از پرسپوليس شد
آخرين روز دوران بازيکني ژاوي هم در تهران رقم خورد و اغراق نيست اگر بگوييم او در مقابل «کابوس» آخرين سالهاي فوتبالش، کفش ها را آويخت و چقدر کنايه آميز که در اين بازي تشريفاتي هم شکست خورد.
ژاوي که صعودش با السد را به مرحله بعدي قطعي کرده بود، در حالي مقابل سرخ ها به ميدان رفت که تيم برانکو نيز از ليگ قهرمانان آسيا حذف شده بود اما با اين حال قرمزها به نتيجه اي جز پيروزي رضايت ندادند تا ژاوي ناکام مطلق در مقابل پرسپوليس باشد. اين بار البته بازي پرسپوليس و السد در حضور کم تعداد هواداران برگزار شد تا خداحافظي اسطوره اسپانيايي آنچنان هم مجلل نباشد.
اما نکته ويژه اين بازي پيش از استارت مسابقه رقم خورد؛ جايي که ژاوي در کنار پرسپوليسي ها در عکس تيمي قرار گرفت و اين فريم ويژه را خلق کرد. 
* دوحه؛ هت‌تريک ژاوي يا دبل پرسپوليس؟
اگرچه ژاوي در تهران نتوانسته پرسپوليس را شکست دهد و هميشه بازنده بوده اما در دوحه شرايط متفاوتي را داشته است. اين دو تيم سه بار در جاسم بن حمد قطر به مصاف يکديگر رفتند که السد دو بار موفق به پيروزي شد و يک بار شکست خورد.

تک شکست ياران ژاوي در نيمه نهايي سال ۲۰۱۸ بود که اتفاقا درگيري هاي جالبي هم بين ژاوي و بونجاح با شجاع خليل زاده شکل گرفت. دو پيروزي نيز در مرحله گروهي ليگ قهرمانان ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ رقم خوردند که يکي باعث حذف پرسپوليس شد.
فصل گذشته ياران ژاوي در ديداري حساس با گل دقيقه ۹۵ بغداد بونجاح سرخ ها را از پيش رو برداشتند تا ژاوي نيز سهم پيروزي خود را از اين بازي داشته باشد. اولين تقابل دو تيم هم در قطر در روز گلزني سيامک نعمتي، با برد ۳-۱ سفيدهاي دوحه به پايان رسيد.
* فصل جديد؛ انگيزه انتقام - روحيه تکرار!
حالا ژاوي دوران بازي را پشت سر گذاشته و دوره جديدي از فوتبال را پيش روي خود مي‌بيند و در همين هنگام، فصل جديدي از تقابل با پرسپوليس هم در مقابل او قرار دارد.
سرمربي السد امروز نه به عنوان هافبک شماره شش بلکه به عنوان سرمربي در مقابل پرسپوليس قرار خواهد گرفت و فارغ از انگيزه هاي مختلف براي پيروزي، انگيزه انتقام از قرمزپوشان را هم خواهد داشت.
از آن سو پرسپوليسي ها وظيفه دارند تا در غياب برانکو ايوانکوويچ، يک برد ديگر را هم برابر السد به دست بياورند تا شايد در آخرين سال حضور کاپيتان سابق بارسا در السد، او را با حسرت هاي مختلف راهي مقصد بعدي اش کنند.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره