نماد آخرین خبر

۲۱۳ روز بلاتکلیفی فدراسیون فوتبال ایران!

منبع
ايرنا
بروزرسانی
۲۱۳ روز بلاتکلیفی فدراسیون فوتبال ایران!

ايرنا/ در شرايطي که حدود ۲۱۳ روز از تعويق انتخابات فدراسيون فوتبال مي‌گذرد، ممکن است اين تاخير در برگزاري تا يکسال هم کشيده شود.
۲۱۳ روز از تعويق تاريخ انتخابات مي‌گذرد و هنوز نه تکليف اساسنامه فدراسيون فوتبال مشخص شده است و نه خبري از انتخابات رياست فدراسيون است.
تا پيش از اينکه نامه FIFA مبني بر لزوم اصلاح اساسنامه برسد، قرار بر اين بود که انتخابات رياست فدراسيون فوتبال ۲۵ اسفندماه برگزار شود. البته از چند ماه قبل از اين تاريخ زمزمه‌هايي درباره تمايل رئيس فدراسيون و اعضاي هيأت رئيسه براي به تعويق افتادن زمان برگزاري انتخابات شنيده مي‌شد اما هيچ‌يک از مسئولان فدراسيون فوتبال زير بار اين تمايل نرفتند تا بالاخره چند روز پيش از برگزاري انتخابات نامه FIFA به فدراسيون فوتبال رسيد که در آن تأکيد کرده بود تا پيش از اصلاح اساسنامه فدراسيون فوتبال، برگزاري انتخابات رياست فدراسيون در تاريخ ۲۵ اسفند ماه ممکن نيست.
۲۱۳ روز از نامه فيفا در تاريخ ۸اسفند۹۸ و اعلام تعويق تاريخ انتخابات تا مشخص شدن وظيفه اساسنامه مي‌گذرد و هنوز نه تکليف اساسنامه فدراسيون فوتبال مشخص شده است و نه خبري از انتخابات رياست فدراسيون است. بيش از ۶ ماه بلاتکليفي و اداره فدراسيون فوتبال با سرپرست موقت، کم‌کم صداي اعتراض خيلي از اهالي فوتبال را درآورده است.
اين تعويق در شرايطي مي‌رود تا براي مدت زماني نامشخص طول بکشد که وقتي نامه FIFA به فدراسيون فوتبال رسيد، به گواه بسياري از کارشناسان حقوقي، اساسنامه فدراسيون مي‌توانست در نهايت يکماهه اصلاح شود و آماده ارسال براي FIFA. طبق وعده‌هاي مطرح شده هم انتخابات مي‌توانست در ارديبهشت ماه برگزار شود.
تعلل مسئولان فدراسيون فوتبال و ايرادهاي جديدي که هر بار FIFA در نامه‌نگاري‌هاي خود مطرح مي‌کرد، کار را به اينجا کشاند که بعد از ۲۱۳روز، هنوز نه تنها انتخابات برگزار نشده است که اساسنامه فدراسيون فوتبال مورد تأييد FIFA قرار نگرفته است که وارد پروسه‌هاي داخلي براي گرفتن تأييديه مجمع و مجلس و هيأت دولت شود که همان هم خود چند ماهي طول مي‌کشد.

آخرين وعده مسئولان مربوط مي‌شد به برگزاري انتخابات فدراسيون فوتبال در آبان يا آذرماه که با توجه به وضعيتي که مشاهده مي‌شود، بعيد است در اين تاريخ هم انتخابات برگزار شود چون هنوز اساسنامه‌ ارسال شده از سوي FIFA تأييد نشده است.
تا کنون گمانه‌زني‌هاي زيادي درباره آنچه اعلام نظر FIFA را طولاني کرده، مطرح شده است. گزارش‌هايي که از داخل به FIFA مي‌رسد و تفسيرهاي نادرستي که از قوانين مي‌شود، تنها يکي از اين گمانه‌زني‌هاست. واقعيت اما اين است که افرادي در خارج از کشور هم به واسطه روابطي که با مسئولان فدراسيون فوتبال داشته‌اند، براي گرفتن امتيازهاي بيشتر کارشکني‌هايي داشته‌اند و گزارش‌هاي نادرستي را براي FIFA ارسال مي‌کنند که همين موضوع باعث مي‌شود FIFA براي تأييد اساسنامه دچار ترديد باشد.
از طرف ديگر اعلام رأي پرونده ويلموتس و واکنش FIFA درباره دخالت شخص ثالث در مسائل فوتبالي و تهديد به تعليق فوتبال ايران هم مزيد بر علت شده تا FIFA پيش از آنکه به اصلاح اساسنامه فکر کند، گزينه تعليق را براي ايران کنار گذاشته باشد.
در شرايط فعلي علي‌رغم همه صحبت‌هايي که درباره بررسي پرونده اعضاي هيأت رئيسه فدراسيون فوتبال در دستگاه‌هاي قضايي شنيده مي‌شود اما همگي به کار خود ادامه مي‌دهند و هر تصميمي درباره ادامه فعاليت خود را در گرو مجمعي مي‌دانند که نظر اعضاي آن را در اختيار دارند. حيدر بهاروند تا زمان برگزاري انتخابات، سرپرست فدراسيون فوتبال خواهد ماند و با همه اتفاقاتي که تا کنون افتاده، هيچ بعيد نيست انتخابات فدراسيون فوتبال تا پايان امسال هم برگزار نشود.
 

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره