نماد آخرین خبر

دلیل افت فوتبال ایران در آسیا چیست؟

منبع
ايسنا
بروزرسانی
دلیل افت فوتبال ایران در آسیا چیست؟

ايسنا/ در هياهوي تغييرات مديريتي و فني و همينطور جابه‌جايي‌ بازيکنان در تيم‌هاي ايراني قبل از شروع ليگ قهرمانان، رقيب ازبکستاني استقلال و شهرخودرو با ثبات کم‌نظيري که در ايران وجود ندارد، توانست بعد از سال‌ها گام مهمي در اين رقابت‌ها بردارد.
دراگان کرن، زننده يکي از دو گل پاختاکور به استقلال و بهترين بازيکن زمين که در تمام لحظات بازي عملکرد چشم‌نوازي را از خودش ارائه کرد، گفت که «نتيجه بازي با استقلال حاصل دو سال کار مداوم و گروهي بود. دو سال است که کنار اين کادرفني کار مي‌کنيم...» و در ادامه از افتخارآفريني براي ازبکستان سخن به ميان آورد.
شوتا آرولادزه، سرمربي گرجستاني پاختاکور از نخستين روزهاي سال ۲۰۱۷ هدايت اين تيم را بر عهده دارد و با حفظ ثبات اين تيم در بخش کادرفني و بازيکنان، موفقيت کم‌نظيري را براي پاختاکور رقم خورده است که در ادامه پروژه موفقيت فوتبال ازبکستان در آسيا و سپس حضور در جام جهاني است؛ کما اينکه در ساليان گذشته ازبک‌ها توانستند در المپيک حاضر شوند و حتي در رده‌هاي پايه در آسيا به قهرماني برسند.
صحبت‌هاي هافبک خارجي پاختاکور نه تنها عملکرد باثبات اين تيم را در سال‌هاي گذشته نشان مي‌دهد که در بازي برابر استقلال تبديل به سکوي پرتاب اين تيم شده بود، بلکه به صورت ناخواسته، طعنه به عملکرد تيم باسابقه و ريشه‌دار استقلال مي‌زند.
در واقع هر چقدر اسامي بازيکنان پاختاکور براي اهالي فوتبال نام‌آشنا بود، استقلال در اين فصل هم با تغييرات زيادي نسبت به سال‌هاي گذشته و حتي ماه گذشته در آسيا حاضر شد. حداقل مديريت و کادر فني استقلال تجربه حضور در آسيا را نداشتند و نيمي از بازيکنان هم سال گذشته با استقلال در آسيا حاضر نبودند.
نه تنها استقلال، بلکه ساير تيم‌هاي ايراني هم اين روزها بدتر از تيم‌هاي عربي – که ساليان سال در کنار گذاشتن بازيکن و مربي شهره خاص و عام بودند – عمل کرده‌اند. در واقع هر چهار نماينده ايران در آسيا در مدت زمان يک سال اخير، بارها مدير، مربي و بازيکنان خود را تغيير داده‌اند و هيچ شباهتي بين اين تيم‌ها و تيم‌هاي دو سال قبل وجود ندارد.

در اين بين پرسپوليس مقداري بهتر عملکرد کرده که اين تيم هم با تغييرات متعدد در بخش مديريتي و همينطور دو تغيير در بخش مربيگري و همينطور جذب هفت بازيکن و از دست دادن ۵ بازيکن در نقل و انتقالات، رفته رفته به جمع ساير تيم‌هاي ايراني ملخق مي‌شود.
در کنار ساير مشکلات نرم افزاري و سخت‌افزاري و همينطور کم‌سوادي برخي از مديران، مربيان و حتي بازيکنان، عدم ثبات در تيم‌هاي فوتبال ايران تبديل به پاشنه آشيل فوتبال ايران شده است و تعدد تغييرات چهره خودش را در بازي‌هاي نمايندگان ايران نشان داد؛ جايي که مربياني مانند رحمتي، نويدکيا و نامجومطلق چند روز قبل از مسابقات در سمت‌هاي جديد خود معرفي شدند.
آيا با اين حال روز فوتبال ايران که ثبات جايي در آن ندارد و به طور مرتب مديران و مربيان تغيير مي‌کنند، بايد انتظار داشت که در آسيا، نتايج خوب همراه با موفقيت عايد تيم‌هاي ايراني شود؟ اگر غير از اين باشد، برنامه‌ريزي که اصلي‌ترين بخش از هر موفقيتي است، چه مي شود؟


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره