همشهري/ گزارشي از جشن تولد ۴۶ سالگي عادل فردوسي‌پور؛ مردي که حتي در روزگار دوري از تلويزيون هم ستاره‌هاي بزرگ فوتبال دنيا برايش پيام ويدئويي مي‌فرستند
بيش از يک سال و نيم است که تصوير عادل فردوسي‌پور از تلويزيون ايران پخش نمي‌شود. در اين مدت به او که در کنار اجراي برنامه موفق ۹۰، بهترين گزارشگر صداوسيما هم بود، اجازه گزارش بازي‌هاي فوتبال هم داده نشده، با وجود اين اغراق نيست اگر گفته شود نه‌تن‌ها از ياد نرفته که محبوبيتش بيشتر هم شده است. خودش در گفت‌وگويي کوتاه مي‌گويد اينکه لطف مردم به او بيشتر شده، قسمت لذتبخش يک سال دوري‌اش از رسانه بوده اگرچه دوست داشته همچنان باشد و کار‌هايي را که فکر مي‌کرد مي‌توانست تأثيرگذار باشد، انجام بدهد.
ديروز او ۴۶ ساله شد. يک روز قبل از تولدش، دوستانش با برپايي جشن کوچکي در هتل آکادمي، جايي که هر پنجشنبه در يکي از زمين‌هاي کناري‌اش فوتبال بازي مي‌کند، غافلگيرش کردند.
مهمان ويژه اين غافلگيري، علي کريمي، ستاره بازنشسته تيم ملي فوتبال ايران بود. کريمي که زماني به‌دليل حمايت فردوسي‌پور از کارلوس کي‌روش، گاه و بيگاه از او انتقاد مي‌کرد، برايش عطر کادو آورده بود. سورپرايز بزرگ، اما پيام ويدئويي ژردان شکيري، يکي از بازيکنان ليورپول، تيم محبوب فردوسي‌پور بود. ميشائيل سالگادو، ستاره سابق تيم رئال مادريد هم که چندبار به تهران آمده، ويدئوي مشابهي منتشر کرد و تولد عادل فردوسي‌پور را تبريک گفت.
توجه به عادل فردوسي‌پور در شرايطي است که جانشين او محمد حسين ميثاقي، همچنان زير تيغ تيز انتقادات است. حتي حضور پررنگش در اغلب برنامه‌هاي فوتبالي شبکه ۳ هم نتوانسته کمک زيادي به او بکند. ديگر گزارشگران و مجريان ورزشي صداوسيما هم حال و روزشان چندان بهتر از ميثاقي نيست. پيمان يوسفي که در کنار جواد خياباني، محمد سيانکي و عليرضا عليفر بعد از گزارش هر بازي، بار‌ها در شبکه‌هاي اجتماعي مورد انتقاد قرار مي‌گيرد، ديروز در برنامه ورزش و مردم بدون اشاره به نام فردوسي‌پور گفت: «دوست دارم ليونل مسي تولدم را تبريک بگويد، ان‌شاءالله اين اتفاق بيفتد.» او اين جمله را به شوخي گفت، اما قابل کتمان نيست که در صداوسيما همچنان همه تحت‌تأثير نام فردوسي‌پور هستند، حتي اگر يک سال و نيم از آخرين حضورش گذشته باشد.
عادل فردوسي‌پور، ديروز در حاشيه جشن تولدش توضيح داد که برنامه‌اي که قرار است براي تلويزيون‌هاي اينترنتي بسازد، با شروع فصل جديد ليگ‌برتر روي آنتن خواهد رفت. او گفت اسم اين برنامه برخلاف گمانه‌زني‌ها نه «۹۹» است و نه «نود نو».

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد