ورزش 3/ همين يک خط را از پرسپوليس يحيي قبول کنيد؛ آنچه مرا نشکند قوي تر مي کند.
اين چه وقت چيپ زدن بود آقاي گل محمدي. اين جمله تا سالها شناسنامه اين مدافع خوش فکر و محجوب در فوتبال ايران بود. شايد هم بي انصافي باشد، اما معمولا نام يحيي در تاريخ فوتبال ايران با خاطرات دراماتيک رقم خورده بود. 
از آن پرواز بلند و گل تلخ برابر ايرلند و آن اشک هاي فراموش نشدني، تا پنالتي چيپ برابر چين و آن تيم شايسته اي که قهرمان اسيا نشد و گلي که برابر مکزيک در جام جهاني فايده اي نداشت. اما حالا گل محمدي تغيير مهمي در لغت نامه فوتبال ايران ايجاد کرده، حالا نام او خاطرات شيرين صعودي دراماتيک به فينال ليگ قهرمانان آسيا را در ذهن متبادر مي کند.
حرف آخر را همين اول هم مي شود زد. مهم ترين دستاورد پرسپوليس اين روزها تغيير يک فرهنگ مي تواند باشد. اينکه ته ته فوتبال در نهايت در زمين رقم مي خورد و پذيرش اين ادعا مي تواند بخش زيادي از انرژي را به جاي صرف در مسيرهاي بيهوده، مشغول غلبه بر مهم ترين چالش هاي پيش رو کند.
گرچه مشکلات مديريتي، مالي، نبود زمين تمرين مناسب و همه اين موارد نقش مهمي دارد، اما اوضاع کجا براي قرمزپوشان تغيير کرد؟ آنجا که اعتراض جاي خود را به انگيزه داد و ديگر اينجا السد و النصر و هيچ نامي جلودار تيم شايسته پرسپوليس نبود. 
پرسپوليس در اين سه ماه روزهاي دشوار فراواني را سپري کرد و انواع و اقسام مشکلات را تحمل کرد. نمونه؟ بي شک عليرضا بيرانوند، علي عليپور و مهدي ترابي در سطح آسيا نيز بازيکنان باکيفيتي محسوب مي شوند و جدايي يکباره سه ستاره درجه يک حتي بهترين تيم ها را نيز زمين گير مي کند. اما واکنش يحيي و مديران نه در روزهاي اول، اما در ادامه مسير متفاوت از آنچه اين سالها ديده ايم بود.
پس يحيي تصميم گرفت به جاي استوري هاي جنجالي و گلايه کشي از جدايي اين همه ستاره، امضاي خودش را پاي پرسپوليس بزند. بسياري از هواداران پرسپوليس حتي بعد از فتح چهارمين قهرماني در ليگ برتر نيز بخش قابل توجهي از اين موفقيت را به نام کالدرون و حتي برانکو مي نوشتند.
شکست در دربي در ضربات پنالتي برچسب عدم موفقيت در بازي هاي بزرگ ضميمه پيشاني سرمربي محجوب پرسپوليس کرد. اما سرمربي دوست داشتني پرسپوليس حالا تمام اين ناملايمتي ها را تبديل به جملاتي احساسي، آتشين و پر از تعريف و تمجيد کرده است.
پس مي توانيم از همين امشب با هم قرار بگذاريم که نقش توانايي هاي فني را اينقدر در کسب موفقيت در فوتبال ناديده نگيريم. مي توانيم براي رسيدن به اين دستاورد تاريخي به جاي دلبري و خط و نشان کشيدن در اينستاگرام مثل وحيد اميري باشيم و در دقيقه 120 هم استارت بزنيم.
مي توانيم حامد لک باشيم و با فراموش کردن روزهاي پرحاشيه گذشته سد غيرقابل نفوذ دروازه پرسپوليس باشيم. پس مثل کنعاني براي پاک کردن خاطرات تلخ قديم تبديل به ستون خط دفاعي شويم و از خير استوري گذاشتن بگذريم.
اينها را هم مي شود به عنوان دستاوردهاي تيم يحيي پذيرفت. شالوده اين تيم توسط برانکو بنا شده، کالدرون در شکل گيري آن نقش داشته، اما امضاي يحيي روي اين موفقيت بزرگ برق مي زند. همه اينهايي که گفته شد، شايد ارزشي به اندازه صعود به فينال آسيا داشته باشد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد