نماد آخرین خبر

اعتراف سعودی‌ها؛ حکم عجیبی بود!

منبع
فرهيختگان
بروزرسانی
اعتراف سعودی‌ها؛ حکم عجیبی بود!

فرهيختگان/ در‌حالي‌که رسانه‌ها درگير قصه شکايت النصر از پرسپوليس به اتهام استفاده از بازيکنان غيرمجاز هستند، برخي رسانه‌هاي خارجي همچنان در شوک تصميم عجيب‌ اي‌اف‌سي قبل از بازي پرسپوليس و النصر هستند که سه‌ساعت مانده به بازي خبر محروميت عيسي آل‌کثير منتشر و اين بازيکن به‌خاطر شادي پس از گل خود 6 ماه از حضور در ميادين فوتبال محروم شد. آل‌کثير بارها توضيح داد که شادي گلش مقابل پاختاکور را به‌خاطر فرم چشمان برادرزاده هشت‌ساله‌اش انجام داده است، اما کميته انضباطي AFC اين مساله را مصداق نژادپرستي تشخيص و راي به محروميت سنگين براي مهاجم تازه‌وارد و گلزن پرسپوليس داد.

اين اقدام عجيب کنفدراسيون فوتبال آسيا در محروميت ستاره شماره يک پرسپوليس و جريمه نقدي عجيب او بازتاب گسترده‌اي در رسانه‌هاي کشورهاي مختلف داشت که در ادامه آنها را با هم بررسي مي‌کنيم.
آل‌کثير در ۳ مسابقه اخير خود در ليگ قهرمانان ۴ بار دروازه حريفان را باز کرده و نشان داده بود که بازيکن کوچکي نيست و مي‌تواند با قدرت به راهي روشن و بسيار موفقيت‌آميز ادامه بدهد. پس از صعود پرسپوليس به فينال آسيا حتي چند وب‌سايت مهم عربستاني اقدام کنفدراسيون فوتبال آسيا را عجيب و حتي کودکانه توصيف کردند که يکي از اين وب‌سايت‌ها پايگاه خبري عرب‌نيوز بود که معمولا عليه کشور خود حتي به‌درستي مطلب نمي‌نويسد، اما اين‌بار اين پايگاه خبري هم نتوانست سکوت کند و مجبور شد بنويسد: «تنها سه‌ساعت مانده به يک بازي بزرگ چنين کاري از کنفدراسيون فوتبال آسيا عجيب و بسيار بعيد بود. کاش اين اتفاق رخ نمي‌داد، چراکه توضيح دادن درباره اين اتفاق سخت‌تر از توضيح دادن درباره شکست در خود بازي است.»
الجزيره‌اسپرت با مرکزيت قطر و البته شعب خود در تمام کشورهاي عربي حاشيه خليج‌فارس درباره اين اقدام با اشاره به حکم عجيب کنفدراسيون فوتبال آسيا نوشت: «بهتر بود قبل از صدور چنين حکمي تحقيق بيشتري مي‌کردند. آل‌کثير بعد از اين ماجرا بارها توضيح داد که هرگز مقصودش يک اقدام نژادپرستانه نبوده است و اصولا بعد از يک گل سرنوشت‌ساز در چنين بازي چرا بايد اين بازيکن به ياد توهين به مردم شرق آسيا افتاده باشد. ‌اي‌کاش قبل از صدور اين حکم کمي بيشتر فکر مي‌کردند و در اين‌باره تحقيق مي‌شد. چنين حکمي معمولا نياز به زمان دارد و اينکه کنفدراسيون فوتبال آسيا حتي صبر نمي‌کند تا درباره يک حکم به‌درستي تصميم بگيرد، جاي تاسف دارد.»
وب‌سايت خبري اسپرتاس ليتواني نيز درباره اين ماجرا نوشت: «بازيکني که قبل از بازي بزرگ به مسي پرسپوليس تشبيه شده بود، با يک حکم بسيار عجيب براي 6 ماه محروم و يک جريمه نقدي سنگين متوجه او شد. کنفدراسيون فوتبال آسيا بايد به اعتبار خود هم فکر کند؛ آيا صعود يک تيم باشگاهي اينقدر ارزش دارد که به‌خاطر آن اعتبار يک شعبه مهم از فيفا زير سوال برود؟ يک بازيکن مرتکب يک جرم شده و حق دارد از خود دفاع کند و خيلي طبيعي است که بايد ازطريق وکيل خود يا فدراسيون فوتبال کشور خود از خود دفاع کند و يا درباره کاري که انجام داده توضيح بدهد. اين حکم در شرايطي صادر شده که کاملا و بدون هيچ ترديدي نشان از بي‌تدبيري در کنفدراسيون فوتبال آسيا دارد.»
در ادامه اين گزارش آمده است: «گاهي واقعا نمي‌شود چيزي گفت يا چيزي نوشت. موضوع روشن است و بايد به اين فکر کرد که فوتبال آسيا در چه مسيري حرکت مي‌کند و قرار است به کجا برسد!»


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره