نماد آخرین خبر

بحران کرونا در لیگ‌ والیبال و لزوم‌ توجه ویژه‌تر!

منبع
ايسنا
بروزرسانی
بحران کرونا در لیگ‌ والیبال و لزوم‌ توجه ویژه‌تر!

ايسنا/ با افزايش شمار مبتلايان به کويد۱۹ در ليگ برتر واليبال لزوم بازنگري در شرايط برگزاري اين مسابقات محسوس به نظر مي رسد.
رقابت‌هاي ليگ برتر واليبال ايران در حالي به هفته هفتم رسيده است که به نظر مي‌رسد با وجود پروتکل‌هاي بهداشتي اعلام شده براي جلوگيري از شيوع ويروس کرونا از سوي فدراسيون، به دليل فشردگي مسابقات تيم‌ها قادر به کنترل اين وضعيت نبوده و هر هفته شاهد بيشتر شدن تعداد مبتلايان به اين بيماري در ميان واليباليست‌ها هستيم.
موضوعي که به نظر مي‌رسد حالا حالاها گريبان گير خانواده واليبال بوده و در صورت ادامه ليگ با روند فعلي شرايط سخت‌تري را فراهم خواهد کرد. براي درک بهتر موضوع کافي است برنامه مسابقات ليگ را بررسي کرد تا شرايط سخت باشگاه‌ها براي رعايت پروتکل‌ها و انجام تست‌هاي پزشکي را درک‌کرد، مسئله‌اي که بارها از سوي مسئولان تيم‌ها مورد انتقاد قرار گرفته است.
به عنوان مثال تيم‌هايي که هفته ششم (يکشنبه) مهمان بوده‌اند و فردا (چهارشنبه) در هفته هفتم‌ نيز بايد به عنوان مهمان حاضر شوند، زمان کافي براي انجام تست‌هاي‌کرونا را ندارند و با استناد به تست‌هايي که هفته قبل داده‌اند وارد زمين بازي مي‌شوند که از نکات منفي فشرده بودن بازي‌هاي ليگ ايران به دليل افزايش تعداد تيم‌ها است.
به اعتقاد برخي کارشناسان واليبال از جمله ناصر شهنازي، يکي از اقداماتي که مي‌توانست در کنترل شيوع بيماري کرونا تاثير مثبت داشته باشد برگزاري مسابقات ليگ با تعداد تيم‌هاي‌کم‌تر بود که فدراسيون واليبال ايران در اقدامي قابل توجه ليگ امسال را با وجود شرايط بحراني کشور با ۱۵ تيم شروع کرد.
شهنازي در اين مورد اظهار کرد: اگر فدراسيون ليگ امسال را با تعداد تيم‌ کم‌تري استارت ميزد هم تعداد سفرها کم‌تر مي‌شد و هم برنامه بازي‌ها به دليل زمان زيادي که امسال داشتيم از فشردگي کم‌تري برخوردار بود. متاسفانه ضعف مديريتي باعث چنين اتفاقاتي مي‌شود که معلوم نيست چه کسي پاسخگو است!

از ديگر مسائلي که شايد مي‌توان به آن اشاره کرد، مشاهده شدن گاها تعدادي هوادار در سالن‌هاي ‌واليبال است، در حالي که طبق پروتکل‌هاي اعلام شده توسط فدراسيون حتي ‌حضور مهمان‌هاي ويژه هم در سالن‌ها ممنوع است. شهنازي در اين‌ مورد نيز اظهار کرد: ما هميشه خوب شعار مي‌دهيم و در عمل‌ کردن به آن‌ها ناتوان. اين‌ موضوع را بنده هم‌ شنيده و گاها مشاهده کرده‌ام. چه کسي تضمين ‌مي‌کند که نفرات حاضر در سالن تست داده‌اند و يا کرونا ندارند؟ متاسفانه اين‌ مسائل باعث مي‌شود جان بازيکنان به خطر بيافتد و نبود مديريت حرفه‌اي باعث اين مشکلات است.
همچنين طي روزهاي گذشته شنيده شد تست‌هايي که برخي تيم‌ها مي‌دهند از نظر ستاد ملي مبارزه با کرونا اعتبار ندارد چرا که در مراکز معتبر انجام نمي‌شوند، پس نمي‌توان روي آن‌ها حساب کرد. 
کارشناس واليبال ايران در اين‌ مورد نيز گفت: همه اين اتفاقات به خاطر فرهنگ و مديريت غلط است که در کشور ما وجود دارد. متاسفانه چنين مسائلي تنها در ايران رخ مي‌دهد اما خوشبختانه يک اقدام خوب از فدراسيون طي روزهاي اخير شاهد بودم که اعلام کرد تست‌ها بايد در مراکز معتبر صورت بگيرد. اميدوارم همه اين ‌موضوعات را جدي بگيرند و با روي کار آمدن مديريت‌هاي حرفه‌اي ديگر شاهد چنين مسائلي نباشيم.
با توجه به بالا رفتن شمار مبتلايان به کرونا در تيم‌هاي ليگ برتر واليبال با جلو رفتن مسابقات، به‌ نظر مي‌رسد که اکنون زنگ خطر جدي براي اهالي اين رشته به صدا درآمده است و فدراسيون بايد توجه‌ بيشتري به اين‌ موضوع داشته باشد، اتفاقي که گويا با سهل انگاري در حال رخ دادن است. اکنون به‌ واسطه بعد فرهنگي ورزش در کشور، بايد ديد که در هفته‌هاي آينده روال کار فدراسيون واليبال و تيم‌ها براي جلوگيري از اين بحران‌ ملي‌ چگونه‌ خواهد بود تا شايد هرچه سريع‌تر شاهد شکست خوردن اين ويروس باشيم.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره