نماد آخرین خبر

رفیعی: پرسپولیس به فینال لیگ آسیا فکر کند

منبع
آخرين خبر
بروزرسانی
رفیعی: پرسپولیس به فینال لیگ آسیا فکر کند

آخرين خبر/ شکايت باشگاه النصر از پرسپوليس باعث شده تا طرفداران پرسپوليس نگران شوند اما کارشناسان حقوقي فوتبال ايران، عقيده دارند شکايت باشگاه النصر نمي تواند مشکل خاصي براي پرسپوليس ايجاد کند.
به گزارش فوتبالي، در روزهاي گذشته دکتر غلامرضا رفيعي با چند رسانه من جمله فوتبالي هم يکي دو بار مصاحبه کرده است. براي نگراني هواداران پرسپوليس کمتر شود امروز به صورت مفصل با دکتر رفيعي گفت و گو کرديم. 
او در اين بارهگفت: «از روز جمعه هفته گذشته که فدراسيون فوتبال بيانيه داد و زمان بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتي پرسپوليس اعلام شد، بحث هاي مختلفي پيش آمده است. اين بحث ها البته بايد با نگاهي ويژه بررسي و پيگيري شود. مطمئنا هيچ کس دوست ندارد براي پرسپوليس نماينده ايران مشکلي پيش بيايد. وقتي در اين باره بحث کارشناسي مطرح مي شود و يا سوالي از يک نهاد فوتبالي پرسيده مي شود نبايد سوال کنندگان و پرسشگران مورد حمله و هجمه قرار بگيرند. ما فکر مي کنيم رقباي ما براي خودشان نشسته اند و کاري نمي کنند اما باور کنيد رقبا همه چيز را چک مي کنند و تازه دبل چک مي کنند. کارشناسان دلسوز، خبرنگاران و اهالي رسانه که مستقل هستند و کار خودشان را انجام مي دهند، پيگير مطالبي مي شوند که مشکلات فوتبال ايران را برطرف مي کند. به نظر من ما اول بايد مشکل خودمان را حل کنيم. بعد سراغ ديگران برويم.»
رفيعي درباره اينکه همه چيز رصد مي شود گفت:« رسانه هاي خارجي و رقباي عربي همه چيز را رصد مي کنند. رقباي ما بيکار ننشسته اند. دنياي اينترنت وارتباطات است. همين الان رسانه هاي ما حريفان تيمهاي مقابل تيم هاي ايراني در ليگ قهرمانان آسيا را با استفاده از اينترنت بهتر از خود رسانه هاي آن کشورها رصد و آناليز مي کنند. يعني شما فکر مي کنيد رسانه هاي عربستاني مصاحبه هاي متعدد آقاي رسول پناه را نديده اند که بارها گفته نتوانسته پول برانکو را پرداخت کند اما بعد چندين بازيکن خوب گرفته است؟ اينجا اگر طرف عربستاني شکايت کند و به اين مساله اشاره کند، باشگاه بايد پاسخ دهد که پول از طرف ايران به خاطر تحريم ها به حساب آقاي برانکو نمي نشيند اما بازيکنان داخلي مي توانند پول بگيرند. تازه پيش پرداخت گرفته باشند يا نه، باشگاه مي تواند فعلا پول پيش پرداخت را نداده و امضا گرفته است. چه بسا که اينطور بوده است. باشگاه پرسپوليس پول برانکو را آماده کرده و بايد به فيفا و اي اف سي بگويد ما پول برانکو را آماده کرده ايم اما تحريم هاي ظالمانه اجازه نمي دهد که پول به حساب برانکو بنشيند. پس اگر نامه 12 آگوست آمده و فرصت يک ماهه داده و 12 سپتامبر از راه رسيده است، اي اف سي و فيفا بايد بداند که پول آماده بوده اما تحريمها اجازه نمي دهد پول به حساب پرسپوليس بنشيند.»
کارشناس حقوقي فوتبال درباره اينکه چرا بحث اسکرين شات از بند 4 راي برانکو کار را به اينجا کشاند گفت:« در فضاي مجازي بسياري مطالب مطرح مي شود. بسياري عکس ها و اسکرين شاتهاي عجيب و غريب و فتوشاپ شده منتشر مي شود. ما خودمان به آن بند 4 حکم برانکو شک داشتيم که بعد متوجه شديم حکم منتشر شده و بند 4 منتشر شده در رسانه ها و شبکه هاي اجتماعي عربي، همان بند 4 حکم برانکو است. تصويري که البته همان عرب ها اعلام کرده بودند متعلق به پرونده برانکو ايوانکوويچ است و در آن ذکر شده که باشگاه پرسپوليس تا تسويه با برانکو حق ندارد از بازيکنان جديدش در هيچ رده سني استفاده کند که شامل بزرگسالان هم مي شود. در خط پايان هم نوشته تا طلب برانکو را در موعد مقرر ندهند حق ندارند از بازيکن جديد حتي در زودترين مسابقات استفاده کنند. رسانه هاي رسمي هيچ کدام در اين باره چيزي ننوشته بودند اما ساعت 19:30 دقيقه روز جمعه، بيانيه فدراسيون فوتبال درباره بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتي پرسپوليس منتشر شد. همه برآشفته شدند. الان که پس از تقريبا 5-6 روز همه نگران بودند، اما تفسير بندها نشان داد براي پرسپوليس مشکل خاصي بوجود نمي آيد اما همان روز همه مي پرسيدند که باشگاه پرسپوليس در چه بازه زماني مجاز به جذب بازيکن جديد بوده و آيا بازيکنان جديد اين تيم که اتفاقا در ليگ قهرمانان بسيار موفق هم عمل کرده اند، اجازه حضور در اين رقابت ها را داشته اند يا نه؟ همه نگران بودند. اين سوالها از سر نگراني مطرح شده است و همه نگران نماينده فوتبال ايران بودند. بعد خبر مي آيد که النصر قبل از بازي هم مي خواسته شکايت کند اما منتظر نتيجه بازي مانده و بعد شکايت کرده است. اگر نيمه نهايي را مي برد که شکايت نمي کرد. چون احتياجي به اين کورسوي شانس نداشت. واقعا هم کورسوي شانس است و اميدي در اين پرونده براي النصر وجود ندارد. پرسپوليس به فينال فکر کند. النصر مثل داخل زمين بازنده است.»
رفيعي ادامه مي دهد:«همه چيز را بايد با تامل بررسي کرد. از آن جايي که مواد و قوانين نقل و انتقالات فيفا پيوسته دچار تغييرات مي شود، تفسير اين قوانين تا حدودي دشوار شده است. در بند 4 ماده 24 مکرر آيين نامه فعلي که حاکم بر ابلاغ هاي اخير است را در اختيار دارم. فدراسيون فوتبال در بيانه اش اعلام کرد که راي فيفا در روز 22 مرداد به آن ها ابلاغ شده است. که اگر فرصت يک ماهه را درنظر بگيريم، باشگاه پرسپوليس تا 22 شهريور فرصت داشته طلب آقاي برانکو را بپردازد. فصل نقل و انتقالات از روز 4 شهريور استارت خورد و باشگاه پرسپوليس قبل از روز 22 شهريور، يعني پيش از منقضي شدن مهلت يک ماهه فيفا، بازيکنان جديدش را به خدمت گرفت که در ليگ قهرمانان آسيا هم شرکت کردند. سوالي که مطرح مي شود اين است که آيا محروميت نقل و انتقالاتي پرسپوليس، از روز ابلاغ حکم يعني 22 مرداد آغاز شده است و درنتيجه پرسپوليس اجازه استفاده از بازيکنان جديد را نداشته است، و يا اينکه بنابر اعلام فدراسيون فوتبال، پس از به اتمام رسيدن مهلت يک ماهه يعني از روز 22 شهريور پنجره نقل و انتقالات بسته شده است.از نظر بنده اشکالي وارد نيست، چرا که در بند 4 ماده 24 مکرر آيين نامه آمده: در صورتي که در پايان مهلت مقرر 45 روزه باشگاه موفق به پرداخت بدهي هاي خود نشود، پنجره نقل و انتقالاتش بسته خواهد شد. اما اعتقاد باشگاه هاي عربي حاضر در ليگ قهرمانان آسيا بر اين است که مجازات فيفا براي باشگاه پرسپوليس از روز ابلاغ حکم، يعني از 22 مرداد آغاز شده است و اين تيم نبايد از بازيکنان جديد در ليگ استفاده مي کرده است. در هرحال برداشت بنده از اين آيين نامه خلاف ادعاي تيم هاي عربي حاضر در آسياست.»

وي تصريح کرد: «ما بايد به هوش باشيم و اجازه ندهيم که حق و حقوق نماينده کشورمان در آسيا پايمال شود. من از دوستان حاضر در فدراسيون فوتبال و مسئولين باشگاه پرسپوليس تقاضا دارم اجازه ندهند حقوق اين تيم ضايع شود. ما در بسياري از موارد به اين دليل قادر نبوديم از حقوقمان دفاع کنيم که نتوانستيم الفاظ و واژگان بين المللي ورزش را درست تفسير کنيم. ممکن است برخي بگويند باشگاه پرسپوليس که مي دانسته قرار است پنجره نقل و انتقالاتي اش بسته شود، چرا زودتر و قبل از تاريخ 22 شهريور به پرداخت مطالبات برانکو اقدام نکرده است؟ بنابراين محروميت باشگاه بايد از همان روز ابلاغ راي يعني 22 مرداد صورت بگيرد. شايد از نظر عقلاني اين توجيه درست باشد، اما آنگونه که از سياق و نگارش آيين نامه تعيين وضعيت فيفا برمي آيد، محروميت نقل و انتقالاتي از روزي اعمال شده که بدهي هاي باشگاه ظرف موعد مقرر يک ماهه پرداخت نشده باشد. ضمن اينکه بايد عدم شفافيت را از بين ببريم. چرا خبر بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتي پرسپوليس سه هفته بعد از اين اتفاق اعلام مي شود؟ ما با يک عدم شفافيت مواجه هستيم. ما تا روزهاي بعد نمي دانستيم که نامه فرستاده شده از طرف فيفا به باشگاه پرسپوليس و فدراسيون فوتبال، راي کميته تعيين وضعيت بوده يا کميته انضباطي که بعدا فهميديم کميته انضباطي بوده است. قبل از اصلاحات آيين نامه روال بدين صورت بود که ابتدا کميته تعيين وضعيت راي را به باشگاه ابلاغ مي کرد، و در صورتي که باشگاه مربوطه طي موعد مقرر به پرداخت بدهي هاي خود اقدام نمي کرد، مسئله به کميته انضباطي ارجاع داده مي شد و اين کميته محدوديت را اعمال مي کرد. اما در اصلاحات اخير آيين نامه آمده که کميته تعيين وضعيت مي تواند در راي صادره خود، عواقب ناشي از عدم پرداخت بدهي هاي باشگاه را هم ذکر کند. راي هم که رسانه اي نشده بود. در اختيار فدراسيون فوتبال، باشگاه پرسپوليس و وکلاي طرفين بود. مطمئنا اين راي توسط فدراسيون و باشگاه پرسپوليس رسانه اي نشده است. چرا به دنبال منشا انتشار آن در داخل هستيد؟ من با اطمينان مي گويم هيچ کس از داخل ايران براي النصري ها سندي نفرستاده است. چون اصلا سندي در کار نبوده است. اصلا هم نمي توانم به برانکو يا وکيلش اتهامي وارد کنم اما وکيل برانکو در چند هفته گذشته عصباني بود و بارها و بارها مصاحبه کرد. در هر حال به نظرم بايد از سطح بالاتري ماجرا را بررسي کرد. تحليل هاي سريع و احساسي و حتي با احترام به هواداران، هواداري نمي تواند خطر را دور کند. يک برنامه راديويي در اين باره ميزگردي رفته و خبرش را در در اکانت هاي عربستاني زده اند و گفته اند در ايران به اين ماجرا پرداخته شده، آن وقت اين را مصداق مسايلي دانسته اند که اصلا نبايد درباره اش بحث کرد. مگر مي شود يک برنامه خودش درباره پنجره پرسپوليس بحث کند و بعد عوامل آن برنامه هم به عربستاني خوراک بدهند؟ اين با عقل جور درنمي آيد. ما بايد خودمان اول پول برانکو را سر وقت مي داديم سپس دبل چک مي کرديم که مشکلي نيست. البته مشکلي نيست اما بايد چند بار ليست هاي نقل و انتقالاتي را با قوانين چک کرد تا اشتباهي پيش نيايد. به نظر من برنامه راديويي وقت اضافه راديو ايران که اين بحث را بررسي کرد يکي از بهترين برنامه هاي ورزشي تاريخ راديو بود و يک بحث کارشناسي را از مناظر مختلف بررسي کرد و اتفاقا به کمک پرسپوليس آمد و در لايحه دفاعي هم به پرسپوليس کمک کرد.»
رفيعي در پايان گفت: من هم قبول دارم از نظر عقلاني، منطقي نيست که باشگاه بدهکار به جاي پرداخت مطالباتش آن هزينه را صرف جذب بازيکن جديد کند و از طرف فيفا برخوردي صورت نگيرد اما همانطور که اشاره کرديم از بند 4 آيين نامه اينگونه برمي آيد که محروميت پس از پايان مهلت پرداخت اعمال مي شود و فدراسيون فوتبال نيز اينگونه استدلال کرده است. در بند دومش ذکر شده که به محض پايان يافتن فرصت يک ماهه، محروميت نقل و انتقالاتي به طور خودکار اعمال مي شود. پس پرسپوليس مي توانسته بازيکن بگيرد. با توجه به نوع نگارش اين حکم مي توانيم نتيجه بگيريم که خطري متوجه باشگاه پرسپوليس نيست و اين هجمه اي که عليه باشگاه پرسپوليس در رسانه هاي عربي وفضاي مجازر راه انداخته اند فقط جنجال رسانه اي است و فايده اي به حال النصر ندارد.»


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد