ورزش 3/ تيم ملي ايران در يک ديدار دوستانه قرار است روز پنج شنبه با بوسني ديدار کند.
پس از امضاي تفاهم نامه ميان فدراسيون‌هاي فوتبال ايران و بوسني و هرزگوين، تيم ملي فوتبال ايران در اردوي آبان ماه خود در يک ديدار دوستانه در سارايوو، در برابر تيم ملي بوسني قرار خواهد گرفت.
تيم ملي بوسني در ليست خود براي ديدار با ايران دست به تغييراتي زده است. آنها براي ديدارهاي ليگ ملت‌هاي اروپا سه بازيکن جديد شامل ارمدين دميروويچ، مارکو ميهويوويچ و عرفان هادژيچ را به اردوي اين تيم فراخواند. اين سه بازيکن جديد جايگزين ادين ژکو، آلدين تورکشا و امير هاجياميتوويچ شدند که به دليل ابتلا به ويروس کرونا ديدار با ايران را از دست دادند.
البته آنها چند بازيکن ديگر را مدنظر قرار داده اند تا در صورت ابتلاي تعداد بيشتري از بازيکنان اين تيم به کرونا، از آن افراد براي حضور در تيم ملي و بازي با تيم ملي فوتبال ايران دعوت به عمل بياورند.
تيم ملي فوتبال بوسني در گروه يک رقابت هاي ليگ ملت هاي اروپا با تيم هاي لهستان، ايتاليا و هلند همگروه است که در جدول رده بندي در رده آخر قرار دارد و در 4 ديداري که برگزار کرده است، 2 تساوي و 2 شکست را به ثبت رسانده و از صعود به دور بعد بازماند.
نکته جالب در مورد تيم ملي بوسني اين است که آنها در ايتاليا در برابر تيم ملي اين کشور به تساوي 1 – 1 دست يافتند که ادين ژکو تک گل آنها را به ثمر رساند و استفانو سنسي تک گل لاجوردي پوشان را وارد دروازه بوسني کرد. شاگردان دژان باجويچ در تيم ملي بوسني در برابر هلند نيز به تساوي بدون گل رسيدند.
هر چند بوسني در مقابل دو تيم از بزرگان اروپا به تساوي رسيد اما هر دو ديدار رفت و برگشت در مقابل لهستان را واگذار کرد و همين امر باعث شد اين تيم با وجود متوقف کردن تيم هاي بزرگ ايتاليا و هلند، در رده چهام گروه قرار گرفته و حذف شود.
ميرالم پيانيچ بازيکن سابق يوونتوس و فعلي بارسلونا، ديگر بازيکن مهم و بزرگ تيم ملي بوسني است. علاوه بر پيانيچ، سئاد کولاشيناچ (آرسنال)، راده کرونيچ (آث ميلان)، آمر گوجاک (تورينو)، آسمير بگوويچ (بورنموث)، محمد بشيچ (اورتون)، ارمين بيکاچيچ (هوفنهايم) ديگر بازيکنان مهم بوسني هستند.

آن‌ها در رده بندي فيفا نيز در جايگاه ۵۱ جهان قرار دارند که از اين حيث با توجه به جايگاه ۲۹ ايران، در رتبه پايين‌تري هستند. نکته جالب توجه درباره بوسني مربوط به اولين بازي تيم ملي اين کشور از زمان تاسيس باز مي‌گردد که برابر ايران و در سال ۱۹۹۳ در تهران برگزار شده که آن بازي هم با شکست ۳ بر يک ايران همراه شد. در واقع اينطور بايد که تاريخ فوتبال اين کشور از ايران آغاز شده است.
همچنين دو تيم سال ۲۰۱۴ در آرژانتين با يکديگر بازي کرده بودند که بوسني توانست اولين پيروزي تاريخ فوتبالش در جام جهاني را مقابل ايران با نتيجه ۳ بر يک جشن بگيرد. ادين ژکو و ميرالم پيانيچ از جمله بازيکنان حاضر در آن مسابقه بودند. از ترکيب ايران هم بازيکناني مانند احسان حاج صفي و عليرضا جهانبخش در آن مسابقه حضور داشتند.
اين مسابقه روز پنجشنبه 22 آبان ماه سال جاري در ورزشگاه 34 هزار و 500 نفري اسيم فرهاتوويچ سارايوو به انجام خواهد رسيد. ساعت برگزاري اين ديدار، 18 به وقت محلي (ساعت 20:30 به وقت ايران) خواهد بود و مطابق توافقات صورت گرفته به جهت حفظ پروتکل‌هاي بهداشتي بدون حضور تماشاگر به انجام مي ‌رسد.

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد