ورزش 3/ دراگان اسکوچيچ ماموريت بزرگ خود را در تيم ملي پيش مي‌برد؛ ساخت فرازي از يوزهايي که با اميد صعود دوباره به جام جهاني روياي بزرگي در ذهن دارند.
بعد از تقابل تدارکاتي با ازبکستان، اکنون دومين اردوي تيم ملي در شرايطي از عصر امروز در استاديوم آزادي پيگيري شده که شاگردان دراگان اسکوچيچ خود را مهياي جدال تدارکاتي با بوسني خواهند کرد.

نيازمند در اولين بازي تحت هدايت اسکوچيچ شانس حضور برابر ازبکستان را به دست آورد. او که با خاطره تلخ به تيم ملي بازگشته اميدوار است از اين فضا به بهترين شکل براي بازيابي روحيه و انگيزه خود و نمايش توانايي‌هايش سود ببرد. هرچند اينبار حريفان حاضر در اردو نيز سرسخت و مدعي به نظر مي‌رسند و بايد ديد برابر بوسني شانس به او رو خواهد کرد يا رشيد و امير عابدزاده اينبار از او پيشي خواهند گرفت.

اين تازه‌ترين تصوير از نفرات حاضر در اردو به دعوت اسکوچيچ است. نفراتي که جاي خيلي‌ها البته در آن خالي به نظر مي‌رسد و به دلايل مختلف در آن حضور نداشته‌اند. فوتبال ايران اما توانسته طي اين سال‌ها سرمايه‌هاي مناسبي از حيث بازيکن و فني داشته باشد تا اميدواري براي حضور دوباره در جام جهاني عليرغم عملکرد ضعيف در دوره ويلموتس افزايش يابد.

مثلث پرسپوليس در اردوگاه تيم ملي؛ نوراللهي و وحيد اميري طي اردوهاي اخير جايگاه ثابتي در اردوهاي تيم ملي داشته‌اند و نعمتي نيز بعد از درخشش در ليگ قهرمانان آسيا توانسته نظر اسکوچيچ را به خود جلب کند. او البته با بازگشت مرتضي پورعلي گنجي شماره هشت را از دست داده و با شماره 15 تيم ملي در اين تمرين حضور داشته است. بايد ديد نظر اسکوچيچ براي بکارگيري اين بازيکن در ترکيب به چه شکل خواهد بود. بازيکني که در ديدار اول ليگ برتر به دليل مشکوک بودن به کرونا شرکت نداشته ولي اکنون با انجام تست‌هاي نهايي در اردوگاه تيم ملي حاضر بوده است.

اسکوچيچ که چند فيفادي را از دست داده، اميدوار است در دومين ديدار تدارکاتي بتواند فلسفه کاري و تاکتيکي خود را به تيم قالب کند و به چيزي که انتظار دارد نزديک شود. زمان زيادي به ماموريت بزرگ او در نيمکت تيم ملي باقي نمانده و تنها انتظاري که مي‌رود عبور از سد عراق و بحرين و بازگشت به جمع مدعيان است. اين ديدارهاي تدارکاتي قطعا نقش پررنگي در دستيابي به هدف او خواهند داشت.
 

تيم ملي در ديدارهاي قبلي خود در انتخابي جام جهاني از فاز دفاعي دچار دردسر شد. اتفاقي که اسکوچيچ اميدوار است در ادامه مسير با پوشش مناسبي همراه شود و تيم تحت هدايتش برابر عراق و بحرين به بن بست و غافلگيري بر نخورد. بازي با بوسني محک بزرگي براي مدافعان دعوت شده به تيم ملي خواهد بود.

نمايش موفق کنعاني زادگان طي دو فصل اخير او را به عضو ثابت تيم ملي تبديل کرده است. مدافع مياني پرسپوليس که در اين فصل با جدايي شجاع خليل زاده، نگاه ها به سمت او خواهد بود تا اين خلا بزرگ را بپوشاند، بار ديگر در اردوگاه تيم ملي حاضر شده و اميدوار به موفقيت در جمع شاگردان دراگان اسکوچيچ است.


اسکوچيچ امروز با باراني تيم ملي و کلاه نايکي خود با لبخند هميشگي‌اش تمرينات را دنبال مي‌کرد. با اين حال اما انتظار مي‌رود نمايش تيم ملي در ديدارهاي رسمي بتواند شرايط را براي برآورده انتظارات به پيش ببرد. اسکوچيچ که طي دو ليست ارائه شده‌اش کاملا تحت فشار قرار گرفته، براي دفاع از فلسفه‌‌اش بايد به دنبال دستيابي به نتايج درخشان و عبور از سايه مربيان سابق باشد. او قادر خواهد بود به اين هدف بزرگ دست يابد؟

وحيد هاشميان اکنون دومين تجربه مربيگري‌اش را در تيم ملي پشت سر مي‌گذارد. او که با توجه به قدرت پرش و سرزني‌اش در دوران بازيگري به هلي کوپتر در فوتبال آلمان مشهور شده بود، اميدوار است برخلاف دوره ويلموتس اينبار تيمي با طراوت و نتيجه گرا را براي دستيابي به هدف دنبال کنند و در اين راستا جديت بالاتري در تمرينات از خود به جا مي‌گذارد.


دو چهره‌اي که انتظار نمي‌رفت در اين اردو تيم ملي را همراهي کنند اما اسکوچيچ با ديدگاه و فلسفه خاص خودش از روي نام مدعيان سمت راست دفاعي عبور کرده و مهدي شيري جديدترين عضو تيم ملي خواهد بود. در کنار او هم اکبر ايماني بعد از سال‌ها دوري از تيم ملي اکنون شانس حضور در جمع ملي پوشان را به دست آورده است. هافبک محبوب تراکتوري‌ها اميدوار است به خوبي سهميه تيمش را در تيم ملي حفظ کند و نمايشي که اسکوچيچ انتظار دارد را به جا بگذارد.

احمد نور پرسپوليسي‌ها زننده آخرين گل رسمي تيم ملي محسوب مي‌شود. او بعد از کي روش و ويلموتس اکنون مورد اعتماد دراگان اسکوچيچ نيز قرار گرفته و براي حفظ جايگاه خود به دنبال شکل دهي تفکرات تاکتيکي‌اش با سرمربي جديد است و نمي‌خواهد اين فرصت بزرگ را براي حفظ شماره 6 تيم ملي از دست بدهد. پيراهني که البته مدعيان بزرگي دارد.
 
بازيکنان سابق تيم اميد و مدعيان اصلي اين روزهاي پيراهن تيم ملي اميدوارند از تجربه يک دهه‌اي وحيد هاشميان در فوتبال آلمان به خوبي سود ببرند. عارف غلامي که توانسته به جايگاه ثابتي در استقلال دست يابد، اکنون در تيم ملي رقيب شجاع، کنعاني زادگان و البته پورعلي گنجي شده و اميد نورافکن نيز بعد از يک فصل پرماجرا با سپاهان با همان استايل چند سال اخير، با هدف دستيابي به پيراهن فيکس تيم ملي گام به آزادي و اردوي دراگان اسکوچيچ گذاشته است. ستاره‌هايي که قطعا قادر خواهند بود آينده تيم ملي را از آن خود کنند.
 
سه بازيکني که در چندي پيش در پرسپوليس براي دستيابي به فينال آسيا جنگيدند، اکنون در تيم ملي نيز دور هم جمع شده‌اند. سکه شانس البته بعد از دوري چند هفته‌اي از ترکيب به مهدي شيري رو کرده و او بعد از اينکه نمايش موفقي برابر سايپا ايفا کرد در آخرين لحظه از سوي دراگان به اردو دعوت شد. شجاع هم که ديگر لوگوي پرسپوليس روي پيراهن تيم باشگاهي‌اش قرار ندارد و البته کنعاني زادگان هم مدعي اصلي پست دفاع مياني محسوب مي‌شود.

رشيد مظاهري در ادامه روزهاي پرماجراي خود و بي اطلاعي از راي کميته انضباطي درباره آينده‌اش، اما مورد اعتماد دراگان اسکوچيچ است تا کمي آينده براي او روشن باشد. گلر حال حاضر استقلال بعد از حضور در جام جهاني و جام ملت‌ها با هدايت کارلوس کي‌روش، عليرغم رقباي سرسختي که در پست دروازه‌باني دارد اما يک هدف بزرگ را دنبال مي‌کند، اينبار حضوري فيکس در جمع آبي‌پوشان و البته گرفتن جايگاه فيکس در تيم ملي. او قادر خواهد بود در فصلي که تصميمي جنجالي گرفته به اهداف بزرگ خود دست يابد؟

عارف غلامي که شانس حضور در تيم اميد را به دست نياورد، سرنوشت او را اکنون به تيم ملي سنجاق کرده است. مهدي قايدي هم ديگر هم‌تيمي‌اش است که در ادامه روند درخشش خود با پيراهن شماره 10 استقلال، ليگ جديد را هم با پاس گل آغاز کرده تا حضورش در تيم ملي تحت هدايت اسکوچيچ غيرقابل چشم پوشي باشد.

بي‌جهت نيست که شجاع شکار اصلي تمرين امروز تيم ملي توسط عکاسان بود. مدافع سابق پرسپوليس بعد از اينکه از سوي مديريت اين باشگاه تمايلي براي ادامه همکاري نديد، راهي الريان قطر شده و در بازگشت به تهران پيراهن تيم ملي را در اختيار دارد. کاپيتاني در تيم ملي برابر ازبکستان و حواشي اخير او را به چهره‌ي اصلي تمرين تيم ملي تبديل کرده بود و بايد ديد او برابر بوسني در صورت بکارگيري از سوي کادرفني چه نمايشي خواهد داشت.
 
شجاع خليل زاده و مرتضي پورعلي گنجي، سوژه اصلي تمرين امروز تيم ملي بودند. دو مدافع مازني که شايد بعد از سال‌ها هم تيمي شوند و در قلب دفاعي تيم ملي به دنبال درخشش باشند.
 
اسکوچيچ تمام مراحل تمريني را زير نظر دارد. دو مدافع مياني مازني تيم ملي تحت تدابير او اميدوارند برابر تيم قدرتمند بوسني نمايشي بي نقص ارائه دهند و بايد ديد فرصت حضور برابر اين حريف نصيب شجاع خواهد شد يا خير.

مرتضي پورعلي گنجي، چهره ثابت اردوهاي تيم ملي در دوران مربيگري کي روش و ويلموتس، اکنون اولين حضور خود در تيم ملي با هدايت اسکوچيچ را پشت سر خواهد گذاشت. مدافع ايراني شاغل در ليگ چين، در اردوي قبلي به دليل مصدوميت غايب بود و اکنون بار ديگر پا به آزادي گذاشته تا تيم ملي را براي سفر به بوسني و تقابل با اين حريف اروپايي همراهي کند.
در حال حاضر از سوي درگان اسکوچيچ اين نفرات به اردوي تيم ملي براي ديدار تدارکاتي با بوسني دعوت شده‌اند: محمدرشيد مظاهري، امير عابدزاده، پيام نيازمند، ميلاد محمدي، عارف غلامي، صادق محرمي، محمدحسين کنعاني‌زادگان، شجاع خليل‌زاده، مجتبي نجاريان، مرتضي پورعلي‌گنجي، سيدمجيد حسيني، مهدي شيري، احسان حاج‌صفي، سعيد عزت اللهي، علي قلي‌زاده، اکبر ايماني، وحيد اميري، احمد نوراللهي، اميد نورافکن، سيامک نعمتي، علي کريمي، کريم انصاري‌فرد، مهدي قايدي، کاوه رضايي و ساسان انصاري.
سردار آزمون و مهدي طارمي از جمله چهره‌هاي اصلي غايب در اردوي تيم ملي هستند و اکنون دراگان اسکوچيچ اما اميدوار است با دستيابي به ترکيب مدنظر خود تيمي جنگجو و قابل اعتنا براي بازگشت دوباره به مدار صعود به جام جهاني در اختيار گيرد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد