ايسنا/ ليگ برتر بسکتبال مردان ايران در حالي آغاز شد که به نظر مي‌رسد مسئولان برگزاري مسابقات بهتر است بازبيني مجددي درباره پروتکل هاي بهداشتي وضع شده براي تيم ها انجام دهند.
 ليگ برتر بسکتبال ايران پس از تعطيلات اجباري بخاطر شيوع ويروس کوويد۱۹، سرانجام در حالي از پنج‌شنبه ۱۵ آبان آغاز شد که به نظر مي‌رسد با توجه به مبتلا شدن تعداد زيادي از بازيکنان تيم‌هاي مختلف به اين ويروس، بهتر است فدراسيون تغييراتي را در نحوه اجراي پروتکل‌هاي بهداشتي ايجاد کند.
پيش از شروع ليگ بود که شبنم کلاهي دبير فدراسيون بسکتبال در مورد رعايت شدن پروتکل‌هاي بهداشتي در تمرينات تيم‌هاي باشگاهي و مسابقات ليگ به ايسنا گفت: "فدراسيون بيشتر سعي دارد تيم‌ها را به خودمراقبتي دعوت کند و باشگاه‌هاي ما با اطلاع از اين موضوع، خودشان اقدامات پيشگيرانه را انجام مي‌دهند. فدراسيون تنها سه مرتبه (پيش از هفته نخست ليگ، نيم فصل و پيش از مرحله پلي‌آف) تست را براي باشگاه‌ها اجباري کرده است و باقي اقدامات را خود تيم‌ها انجام خواهند داد."
البته اين اظهارات دبير فدراسيون همان موقع هم با واکنش‌ها و انتقاداتي از سوي اهالي بسکتبال همراه بود و تا يکي دو روز مانده به آغاز ليگ هم ادامه داشت تا نشان دهنده حساسيت موضوع باشد که به نظر اتفاقات پيش آمده در هفته نخست بازي‌ها هم مهر تاييدي بر اين انتقادات است. طبق برنامه مسابقات اين فصل ليگ، تيمي که در هفته اول دو بازي خود را انجام مي‌دهد براي انجام دو بازي بعدي خود بايد دو هفته صبر کند که با توجه به پروتکل‌هاي بهداشتي وضع شده از طرف فدراسيون براي تيم‌ها، اين نگراني وجود دارد که اتفاق تلخي در بسکتبال کشور رخ دهد.
اين مسائل از آنجايي نشات مي‌گيرد که طبق تصميم فدراسيون دادن تست براي هر دور از بازي‌ها بجز هفته اول براي تيم‌ها اجبار نيست و باشگاه‌هايي که توان مالي کمتري دارند با اکتفا به همان تست هفته نخست مي‌توانند در مسابقات حاضر شوند! حال در صورتي که بازيکنان يک تيم در فاصله ميان هر هفته از بازي‌ها مبتلا به کرونا شوند و آن تيم تست ندهد، در صورت برگزاري بازي بايد احتمالا منتظر يک فاجعه در بسکتبال کشور باشيم.
محمدرضا اسلامي سرمربي اين فصل تيم شورا و شهرداري قزوين در اين مورد گفت: "بخاطر فاصله موجود ميان مسابقات شايد بهتر باشد که براي هر دور از مسابقه‌ها تيم‌ها تست کرونا بدهند. من هم فکر مي‌کنم که اين تعداد تست کافي نيست و اگر امکانش باشد تيم‌ها تا نيم فصل حداقل دوبار ديگر بايد تست بدهند. قطعا با اين اقدام شرايط بهتر مي‌شود و به نظرم موضوع مهمي است. ليگ امسال با نظارت مستقيم فدراسيون برگزار مي‌شود و مطمئنا اگر موضوعي باشد بايد خود فدراسيون پاسخگو باشد. نظر من هم اين است که تيم‌ها يک يا دوبار ديگر تا پايان نيم فصل تست بدهند. اگر خدايي نکرده بازيکني آلوده باشد همه تيم را گرفتار مي‌کند،‌ بايد نظارت و توجه دقيقي روي اين موضوع باشد."
البته کلاهي دليل اين تصميم را فشار نياوردن فدراسيون به باشگاه‌ها در مورد مسائل مالي اعلام کرد که به نظر خيلي‌ها قانع کننده نيست. محمود امين‌اللهي سرپرست تيم کوچين نيز در اين مورد اظهار کرد: "ما هم پيشنهاد داديم که اگر اين تست‌ها هر هفته پيش از برگزاري مسابقات باشد منطقي‌تر است چون تيمي که سه ميليارد تا ده ميليارد براي بسته شدن هزينه مي‌کند، هزينه ۲۰۰ ميليون توماني برايش در ميان اين مبالغ گم است. سلامت بازيکنان مهم بوده و ما آمادگي داريم هر هفته تست بدهيم اما پيشنهاد ما اين است که همه تيم‌ها ۲۴ ساعت قبل بازي‌ها در فدراسيون حاضر شده و آزمايش بدهند نه اينکه تيم‌ها در استان‌هاي خود تست بدهند. در اين صورت جايي براي شک و شبهه هم وجود نخواهد داشت. در غير اين صورت هم يک يا دو مرکز معتبر را اعلام کنند تا همه تيم‌ها در آنجا تست بدهند، ما مشکلي نداريم."
براي درک بهتر حساسيت و خطر موضوع کافي است که فدراسيون بسکتبال به همين هفته ابتدايي ليگ توجه کند. طبق برنامه بازي‌ها در اين هفته بايد ۸ بازي برگزار مي‌شد که بخاطر ابتلاي تعداد زيادي از بازيکنان تيم‌هاي اکسون تهران و خانه بسکتبال خوزستان به ويروس کرونا، چهار بازي اين هفته لغو شد. حال با توجه به موضوع مطرح شده مي‌توان اين سوال را از فدراسيون بسکتبال پرسيد که اگر همين مسابقات در هفته‌هاي بعد برگزار مي‌شد و تيم‌هاي اکسون و خوزستان بدون دادن تست وارد زمين مي‌شدند چه اتفاقي رخ مي‌داد؟
اکنون با توجه به اينکه اردوي تيم ملي بسکتبال از تاريخ ۲۳ آبان (جهت حضور در مسابقات انتخابي کاپ آسيا ۲۰۲۱) آغاز مي‌شود و ليگ حدودا ۲۰ روز تعطيل خواهد بود تا تيم ملي بازي‌هاي خود را در قطر انجام دهد، آيا بهتر نيست که فدراسيون در اين فرصت به دست آمده براي ادامه مسابقات ليگ پروتکل‌هاي بهداشتي دقيق‌تري را وضع کند؟


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد