همشهري/ سرمربي اين فصل شهرخودرو تازه متوجه شده مربيگري در ايران چقدر سخت است. او اعتقاد دارد ليگ ايران مثل يک ماراتن است.

اولين تجربه مربيگري مهدي رحمتي در ليگ برتر با پيروزي پرگل شهرخودرو مقابل ماشين‌سازي آغاز شد تا او گام اول را محکم برداشته باشد. رحمتي که اين روزها تازه متوجه شده مربيگري در فوتبال ايران چقدر سخت است،  از آخرين شرايط خودش و تيمش صحبت کرده است.
از بازي با ماشين‌سازي شروع کنيم که با بردي شيرين براي شهرخودرو همراه شد.
خدا را هزار مرتبه شکر مي‌کنم که ليگ را با برد شروع کرديم. در اين مدت مسئولان باشگاه، بازيکنان، کادر فني و ديگر اعضاي تيم ازجمله تدارکات و کادر پزشکي همه زحمت کشيدند تا با شرايطي مناسب ليگ را شروع کنيم و خوشبختانه نخستين بازي را هم برديم. با اين حال راه سختي در پيش داريم چون ليگ برتر ايران مثل يک ماراتن است. با اين حال اميدوارم اين روند را ادامه دهيم.
مثل اينکه با به تعويق افتادن ليگ مخالف بوديد؟
اين موضوع به تيم‌هايي که برنامه‌ريزي کردند و در زمان مقرر، تمرينات و ديدارهاي تدارکاتي را با سخت‌ترين شرايط پشت سر گذاشتند، لطمه مي‌زند. ما هم يکي از اين تيم‌ها هستيم.
مهدي رحمتي با شهرخودرو چه هدفي را در ليگ امسال دنبال مي‌کند؟
تيم ما براي فصل جديد بازيکنان زيادي از دست داد و نفراتي هم که به تيم اضافه شدند با نظر و تفکرات خودم آمدند. ما تلاش کرديم تا يک هماهنگي بين بازيکنان جديد و بازيکنان فصل گذشته ايجاد کنيم و اين هماهنگي در آينده هم بيشتر خواهد شد. تيم ما جوان‌تر شده و تلاش مي‌کنيم تا نتايج دلخواه را بگيريم و به هدف‌هايي که داريم نزديک شويم. ترجيح مي‌دهم در مورد هدف‌هايمان صحبت نکنم ولي تلاش مي‌کنيم تا نتايج خوبي بگيريم و هواداران را خوشحال کنيم. بايد از آقاي حميداوي هم تشکر کنم که شرايط لازم را براي موفقيت شهر خودرو فراهم کرد.
افزايش قيمت بازيکنان در روند نقل‌و‌انتقالاتي شهرخودرو چقدر تأثير داشت؟
ما در زمينه جذب بازيکن زود اقدام کرديم و قبل از اين گراني‌ها با بازيکنان موردنظرمان قرارداد بستيم. جدا از اين به جز اکبر صادقي که قراردادش را تمديد کرديم، اکثر بازيکنان فصل گذشته ما قرارداد داشتند و مشکلي از اين بابت نداشتيم.
خيلي‌ها اعتقاد دارند قانون منع جذب بازيکن خارجي باعث بالا رفتن قيمت بازيکنان ايراني شده است. در اين خصوص چه نظري داريد؟
وقتي قرار است برخي تصميمات براي فوتبال ما گرفته شود، به خوبي در مورد آن تصميم فکر نمي‌شود و نتيجه‌اش همين مي‌شود که ديديد و مي‌بينيد. من معتقدم که فوتباليست‌ها زحمت مي‌کشند، خصوصا در اين شرايط سخت که بيماري کرونا وجود دارد و شرايط اقتصادي هم سخت است ولي منع حضور بازيکنان خارجي، قيمت‌ها را مثل حباب کرد. برخي مبالغ نبايد اينقدر بالا مي‌رفت و اگر بازيکنان خارجي اين اجازه را داشتند به فوتبال ايران بيايند اين اتفاق رخ نمي‌داد.
ظاهرا از اينکه بعضي از باشگاه‌ها قبل از شروع ليگ با بازيکنان و مربيان شما مذاکره داشتند، حسابي شاکي هستيد.
دوست ندارم از تيمي اسم ببرم. برخي از تيم‌ها با مبالغي هنگفت سراغ بازيکنان ما آمدند و در شرايطي که با شهرخودرو قرارداد داشتند، با آنها مذاکره کردند. اين مذاکره حرفه‌اي نبود و جا دارد از بازيکنانم تشکر کنم که پاي قراردادهايشان ايستادند و با ما ماندند.
پرونده نقل‌و‌انتقالاتي شهرخودرو بسته شده؟
ما يک دفاع وسط مي‌خواستيم که هنوز هم دنبالش هستيم. ليست ما هنوز جا دارد. در ضمن يک سهميه ليگ برتري هم مي‌توانيم بگيريم.
داستان خداحافظي مهدي رحمتي از فوتبال به کجا رسيد؟ چند هفته پيش در زمين چمن هتل آکادمي ديداري با عادل فردوسي‌پور داشتيد و به او گفتيد از فوتبال خداحافظي نکرده‌ايد.
من هنوز براي خداحافظي از فوتبال تصميمي نگرفته‌ام. مگر روز اول که آمدم سلام کردم که حالا بخواهم خداحافظي کنم.
پس امسال هم شاهد حضور مهدي رحمتي در چارچوب دروازه خواهيم بود.
اگر شرايط زانويم اجازه مي‌داد بازي مي‌کردم ولي بايد به زانويم برسم که البته اين مسئوليت جديد کارم را سخت کرده است. حالا بايد ببينم شرايط در آينده چگونه پيش خواهد رفت ولي در ايران مربيگري واقعا سخت است. فکر نمي‌کردم مربيگري اينقدر سخت باشد. من فعلا درگير مسائل تيم هستم ولي اگر زانويم اجازه بدهد و در اين زمينه مصدوميت و مشکلي نداشته باشم، ان شاءالله بازي خواهم کرد.
مربيگري سخت‌تر از دروازه‌باني است؟
مربيگري سخت‌تر است چون بايد در يک تيم 40نفر را اداره کنم. وقتي در فوتبال ايران مسئوليتي را قبول مي‌کنيد قطعا کار شما سخت خواهد بود.
در مربيگري الگوي خاصي داريد؟
من فوتبال‌هاي روز دنيا را مي‌بينم و يک مربي مي‌تواند از هر تيم يا از سبک هر مربي استفاده‌هاي لازم را ببرد. من الگوي خاصي ندارم.
مربي مورد علاقه‌تان چه‌کسي است؟
نمي‌دانم. سؤال سختي پرسيديد.
فکر مي‌کنيد امسال کدام تيم مدعي اول قهرماني است؟
تيم‌هايي که هزينه‌هاي هنگفت انجام دادند مي‌توانند مدعي باشند. ليگ امسال به 2 قسمت تقسيم مي‌شود ولي از حالا نمي‌توان گفت کدام تيم شانس اول است.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد