وطن امروز/ استقلال در نخستين حضور محمود فکري به عنوان سرمربي موفق شد بازي هفته‌ اول ليگ بيستم را با پيروزي پشت سر بگذارد. قطعا نوع بازي استقلال و چيدمان فکري دليل اصلي اين پيروزي بود. مس رفسنجان در ادامه ليگ اين ادعا را ثابت مي‌کند و نشان مي‌دهد چه رقيب سرسختي براي حريفان است.

شکست دادن مس رفسنجان، تيم تازه‌وارد به ليگ برتر کار آساني نبود. مس با انديشه‌هاي سرمربي خوشفکر و جوانش فوتبال منظم و تميزي را ارائه داد. نيمه‌ اول همان فوتبالي را ديديم که معمولا تيم‌ها در هفته‌هاي ابتدايي ليگ از خود بروز مي‌دهند، آشفتگي همراه با احتياط زياد از ويژگي‌هاي بازي تيم‌ها در هفته‌هاي ابتدايي ليگ برتر است و به خاطر آن نمي‌شود مربيان و بازيکنان را سرزنش کرد. از ليگ شانزدهم تا امروز که بازي اول ليگ بيستم بود، استقلال بردي را از بازي هفته‌ اول خود در ليگ برتر دشت نکرده بود.
شکست در ليگ‌هاي هفدهم و نوزدهم و تساوي در ليگ‌هاي شانزدهم و هجدهم نتايجي بود که آبي‌ها در هفته اول به دست آورده بودند. تا اينکه در بيستمين دوره مسابقات ليگ‌ برتر استقلال با محمود فکري به همان عادت هميشگي‌اش که کسب امتيازات کامل از بازي اول بود برگشت تا مشخص شود حفظ اسکلت اصلي تيم با فروپاشي يک تيم چقدر متفاوت است.
بي‌تفاوتي برخي بازيکنان
عادت بد بي‌تفاوتي و سهل‌انگاري در بعضي صحنه‌ها نزد برخي بازيکنان هنوز آزاردهنده است. نمي‌خواهيم از همين هفته‌ اول بناي ناسازگاري با بازيکنان را بگذاريم اما نمي‌شود به برخي سهل‌انگاري‌ها که سال‌هاي قبل هم با بعضي بازيکنان استقلال همراه بود بي‌توجه و بي‌تفاوت بود. بازيکني مي‌تواند به استقلال کمک کند که مسؤوليت‌پذير و در انجام وظايفش ساعي و تلاشگر باشد. از بازيکني که حضوري چند ساله در جمع آبي‌پوشان دارد انتظارها بالاست. راحت‌گيري و بازي از روي شکم‌سيري در استقلال جايي ندارد، بويژه بازيکناني که در خط هافبک و به نوعي قلب استقلال بازي مي‌کنند،‌ چون فتح اين پست از سوي رقيب يعني تمام شدن کار استقلال.
ضرورت توجه به رفع نواقص
بازي هفته اول هميشه با نواقصي همراه است. بدن‌سازي‌هاي سنگين، خارج شدن بدن‌ها از آمادگي کامل و عدم هماهنگي بين اعضاي تيم و کادر فني جديد مي‌تواند از مهم‌ترين دلايلي باشد که استقلال از ارائه بازي‌اي که انتظار مي‌رود عاجز باشد اما مطمئنا کادر فني بايد براي رفع اين نواقص برنامه‌ريزي کند و در سريع‌ترين زمان به اين موضوع سر و سامان دهد.
اضافه شدن بازيکنان جديد
مطمئنا با باز شدن پنجره‌ بسته‌ نقل و انتقالات و فراهم شدن امکان ثبت قرارداد بازيکنان جديد، بازي‌هاي استقلال بهتر و با برنامه‌تر خواهد شد. باز شدن دست کادر فني براي طراحي تاکتيک‌هاي متنوع و چينش ترکيب‌هاي جديد از نتايج اضافه شدن بازيکنان جديد به ترکيب استقلال است. استقلال بايد براي رقبا ناشناخته و غافلگير‌کننده باشد و آناليز بازي‌هاي اين تيم براي حريفان کار آساني نباشد.
نکات فني ۲ تيم
بازي استقلال- مس رفسنجان نکات فني متعددي داشت. ۳ نکته برجسته از اين بازي را براساس آمار و ارقام و تصاوير سايت آناليز 11 بررسي کرده‌ايم. تا همين چند هفته پيش، از تمرينات استقلال اينطور به نظر مي‌رسيد محمود فکري قصد دارد با آرايش پايه ۲-۵-۳ فصل جديد را شروع کند. پس از موفقيت نسبي استراماچوني با اين آرايش، وسوسه استفاده دوباره از اين سيستم همچنان در استقلال ديده مي‌شود. فرهاد مجيدي هم در هفته‌هاي ابتدايي سرمربيگري استقلال، از همين سيستم استفاده مي‌کرد اما سرانجام فکري تصميم گرفت تيمش را با سيستم ۲-۴-۴ براي نخستين بازي ليگ آماده کند؛ آرايش و ترکيب استقلال براي بازيکنان اين تيم آشنا بود، چون چند بار به اين شکل در اواخر فصل گذشته هم بازي کرده بودند.
در غياب دياباته (در نيمه اول) قائدي و ارسلان مطهري همچنان خط حمله زهرداري را تشکيل داده بودند. تعداد شوت‌هاي استقلال، انگيزه هجومي اين تيم را نشان مي‌دهد؛ ۱۶شوت، ۴ ضربه در چارچوب و ۴ شانس گل. مهدي قائدي بارها در فضاي ميان خطوط توپ را دريافت کرد و روي پاس گل دوم، نبوغ خود را نشان داد. از سويي مس هم به عنوان تيمي که نخستين بازي خود را در ليگ برتر انجام مي‌داد، نمايش خوبي داشت. ۴۱ درصد مالکيت توپ، ۷۸ درصد دقت پاس و ۲ شانس گل، آمار خوبي براي بازي اول در ليگ آن هم مقابل استقلال در ورزشگاه آزادي محسوب مي‌شود. هر چند مس در اين بازي در مجموع تحت تاثير ميزبان بود اما ظرفيت فني مناسبي از اين تيم در جريان بازي ديده شد.
معادله خط حمله مس
نمرات فني بازيکنان استقلال نشان مي‌دهد اغلب مهره‌هاي اين تيم نمايش مطلوبي داشتند. در خط دفاع هر ۴ مهره نمره بالاي ۷ گرفتند و در خط حمله هم قائدي (6/7) و مطهري (۸) از بهترين‌هاي ميدان بودند. در ترکيب مس، آقاجانپور و نقي‌زاده از بهترين‌ها بودند و نمره فني اين ۲ بازيکن هم نمايش خوب‌شان را تاييد مي‌کند. يکي از معادلات ويژه براي کادر فني مس رفسنجان، جذب مهاجم مرکزي بود. چند روز مانده به شروع ليگ، سرانجام محمد قاضي به مس پيوست. در اين بازي، رحيم زهيوي در مرکز خط حمله بازي کرد. او يک شوت زد که در چارچوب نبود و ۱۳ پاس داد که ۹۳ درصد از اين پاس‌ها به مقصد رسيد. به نظر مي‌رسد مس نياز دارد اثرگذاري‌اش در فاز حمله بهبود پيدا کند. فراز امامعلي و سجاد آشوري هم به عنوان وينگر عملکرد بدي نداشتند و پتانسيل پيشرفت مس در فاز حمله محسوس است.
پيروزي در غياب ۱۵ بازيکن!
شاگردان محمود فکري با ارائه يک بازي حساب شده و دور از احساس، موفق به رقم زدن پيروزي ۲ بر صفر مقابل حريف تازه‌وارد به ليگ برتر شدند تا فصل بيستم براي آنها با شيريني آغاز شود. با اين حال استقلالي‌ها نتوانستند پنجره نقل و انتقالاتي خود را قبل از شروع فصل باز کنند و از اين رو، بدون حضور ۷ بازيکن جديد وارد کارزار با مس شدند. به اين ترتيب بابک مرادي، سيد احمد موسوي، متين کريم‌زاده، محمد نادري، محمدرشيد مظاهري، محمدحسين مرادمند و البته مهدي مهدي‌پور جايي در ليست استقلال نداشتند.
در واقع، آبي‌ها با ليست فصل قبل خود به ميدان رفتند. البته آنها در اين ليست، ۸ بازيکن غايب مي‌ديدند، زيرا علي دشتي، محسن کريمي، ميلاد زکي‌پور، محمد بلبلي، روزبه چشمي، عظيم گوک، علي کريمي و مرتضي تبريزي از جمع استقلالي‌ها جدا شده‌اند. با اين حساب مي‌توان به برتري محمود فکري و شاگردانش از اين زاويه هم نگاه کرد که با ۱۵ غايب موفق به کسب ۳ امتياز و روشن کردن نخستين چراغ در نخستين بازي فصل بيستم شدند. 


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد