اعتماد/ هفته اول لیگ بیستم برگزار شد و چند نتیجه غیرقابل پیش‌بینی رقم خورد. از جمله تساوی پرسپولیس به عنوان مدافع عنوان قهرمانی مقابل سایپا و شکست سه بر یک سپاهان مقابل تیم گل‌گهر سیرجان. اما مهدی سید‌صالحی به عنوان کارشناس معتقد است با توجه به اینکه تازه هفته اول مسابقات را پشت سر گذاشتیم نمی‌توان چندان در مورد تیم‌ها اظهارنظر کرد.

بازیکن سابق تیم‌های پرسپولیس و استقلال و سپاهان در مورد تساوی سرخ‌ها مقابل سایپا گفت:«پرسپولیس قبل و بعد از بازی‌های آسیایی بازیکنانی را از دست داد. شجاع خلیل‌زاده، محمد نادری، علی ‌علیپور از این تیم جدا شدند و عیسی آل‌کثیر هم با محرومیت مواجه شد. این باعث شد پرسپولیس در خط حمله کمی دچار مشکل شود. پرسپولیس مقابل تیمی بازی داشت که بازی تدافعی را در دستور کار قرار داده بود. با این حال آنها موقعیت‌های خوبی خلق کردند. به نظرم روز خوب گلر سایپا در کنار بی‌دقتی مهاجمان پرسپولیس باعث شد گلی به ثمر نرسد. در مجموع آقای صادقی به خواسته‌اش رسید اما یحیی گل‌محمدی که برای 3 امتیاز تیمش را وارد زمین کرده بود، نتوانست به هدفش برسد.
در واقع گلر سایپا باعث شد بازی مساوی شود.» سیدصالحی که خودش سال‌ها مهاجم نوک بازی کرده بود در مورد درخواست هواداران پرسپولیس برای جذب یک مهاجم نوک تمام‌کننده نیز گفت:«قاعدتا باید این اتفاق بیفتد. الان پرسپولیس با عبدی و وحید امیری حمله می‌کند. عبدی بازیکن جوانی است و نیاز به زمان دارد و امیری هم بازیکن سختکوش و دونده‌ای است که فضا درست می‌کند. پرسپولیس به یک مهاجم تمام‌کننده نیاز دارد. عیسی آل‌کثیر در بازی‌های آسیایی با تیم مچ شده بود و نبود او در خط حمله تیم مشهود است.
یعنی زهردار بودن خط حمله کم شده.» سیدصالحی در مورد برد استقلال مقابل مس رفسنجان و شرایط تیم محمود فکری نیز گفت:«تیم آقای فکری در شرایطی بازی کرد که نتوانست از بازیکنان جدید استفاده کند. خود آقای فکری هم دیر به تیم اضافه شد. شرایط مدیریتی تیم هم چندان در این مدت مشخص نبوده. با این حال استقلال مقابل تیمی بازی داشت که تازه به لیگ برتر آمده است. تعدادی از بازیکنان مس تجربه حضور در لیگ برتر را نداشتند. استقلال بازی را مقابل این تیم خوب شروع و موقعیت‌های زیادی را هم خلق کرد. تیم آقای ربیعی با این تفکر بازی می‌کرد که توپ بیشتر دست استقلال باشد و آنها فضاها را به دست بیاورند.
مس بیشتر در میانه زمین خودی بازی می‌کرد و چشم به ضدحملات دوخته بود. حتی در نیمه اول موقعیت‌هایی هم به دست آوردند. اما استقلال توانست از ضعف خط دفاعی مس استفاده کند و بازی را برنده شود. به نظرم یک مقدار ناهماهنگی در خط دفاعی تیم مس به چشم آمد. مخصوصا روی گل دوم. در مجموع بازی، بازی خوبی بود و استقلال هم با استفاده از هماهنگی بازیکنانی که دو، سه سال کنار هم بازی کرده بودند 3 امتیاز را به دست آورد. واقعیت این است که حریف استقلال حریف گردن‌کلفتی از لحاظ سابقه در لیگ برتر نبود.» این کارشناس فوتبال در ادامه با اشاره به اینکه استقلال بعد از ۴ فصل متوالی توانست با برد مسابقات را شروع کند، افزود: «وقتی تیمی وارد تورنمنت لیگ می‌شود بازی اول از لحاظ روحی- روانی خیلی مهم است. خیلی از تیم‌ها از لحاظ بازیکن شرایط خوبی دارند اما اوایل فصل خوب استارت نمی‌زنند و همین امتیاز از دست دادن‌ها و نتیجه نگرفتن‌ها باعث می‌شود روحیه تیم افت کند.
ممکن است باعث شود یک تیم هفته‌ها دچار استرس بردن شود و فشار هواداران را روی خودش احساس کند. روی همین حساب خیلی تاثیرگذار است که یک تیم بتواند بازی‌ها را خوب و با برد شروع کند. استرس بازی اول حتی در بازیکنان باتجربه هم دیده می‌شود. وقتی یک بازیکن بعد از وقفه‌ای طولانی به بازی برمی‌گردد شرایطش مثل سابق نیست. تیم‌ها سعی می‌کنند محتاط‌‌تر باشند.» سید‌صالحی در پاسخ به این سوال که آیا رد و بدل شدن ۱۶گل در ۷ مسابقه می‌تواند نویدبخش یک لیگ پرگل باشد،گفت:«قاعدتا همین‌طور است. امسال با بازی‌هایی که در هفته اول دیدیم به نظر شاهد لیگ پرگلی خواهیم بود. به نظرم میل هجومی تیم‌ها امسال بیشتر است. از نساجی مازندران بگیرید که سه هیچ برد تا شهرخودرو که همین نتیجه را به دست آورد.
دو بازی هم با رد و بدل شدن ۴گل به اتمام رسید. فولاد و ذوب‌آهن که دو، دو شدند و گل‌گهر که ۳ بر یک برد. امسال مربیان با تفکرات هجومی‌تری وارد مسابقات شدند.» سیدصالحی که از تیم سپاهان چهره شد و به فوتبال ایران معرفی شد در مورد شکست این تیم مقابل گل‌گهر در هفته اول به این نکته اشاره کرد که امیر قلعه‌نویی به عنوان مربی گل‌گهر نقش پررنگی در این برد داشت. سیدصالحی گفت:«سپاهان مقابل تیمی بازی داشت که مربی‌اش سالیان سال در لیگ تجربه دارد. قلعه‌نویی در هر تیمی بوده، موفق شده تحولات زیادی در آن تیم‌ها ایجاد کند. چه آن تیم اسم ‌و رسم‌دار بوده چه متوسط و چه حتی سطح پایین. سپاهان اما محرم نویدکیا را روی نیمکت دارد.
نویدکیا کسی است که سال‌ها کاپیتان سپاهان بوده اما تجربه مربی‌گری ندارد. او تازه این کار را شروع کرده. قطعا او هم تفکراتی دارد و در حال جا انداختن تفکراتش است. بازیکنانی را استفاده می‌کند که به تاکتیکش بخورند. همه اینها نیاز به زمان دارد. البته او در بازی‌های آسیایی محک خوبی خورد تا بتواند تیم را بشناسد و خودش را بسنجد. سپاهان در بازی مقابل گل‌گهر هم گرچه بازی را خوب شروع کرد و توانست به گل هم برسد اما به خاطر ناهماهنگی در خط دفاعی و سخت‌گیر نبودن مدافعانش ضربه خورد. تیم‌ امیر قلعه‌نویی دو مهاجم دارد که سر زن هستند و از توپ‌های هوایی خوب استفاده می‌کنند.
یونس شاکری و گادوین منشا. گل‌گهر با استفاده از همین دو مهاجم و بازی مستقیم و بهره بردن از ضربات دوم و سوم توانست دروازه سپاهان را باز کند. ناهماهنگی در سپاهان وجود دارد اما تیم خوبی است و بازیکنان خوبی دارد. مطمئنم که می‌توانند هفته‌های بعد باخت‌شان را جبران کنند.» سیدصالحی در پایان افزود:«با تمام این تفاسیر هنوز اوایل بازی‌هاست و الان نمی‌توانیم کامل شرایط را دقیقا ارزیابی کنیم. همه تیم‌ها شرایط بدن‌سازی‌شان فرق دارد. بازیکنان هنوز از شرایط بدن‌سازی خارج نشده‌اند. مخصوصا پرسپولیس که بازی‌های آسیایی را داشت و خستگی در این تیم مشخص است. اما رفته‌رفته شرایط‌ بهتر خواهد شد. خیلی از دوستان کارشناس می‌گویند دیگر مثل قدیم نیست که بگوییم وقتی تیم‌ها از بدن‌سازی می‌آیند نباید تحت‌تاثیر آن دوران باشند اما واقعیت این است که بازیکنان وقتی از بدن‌سازی خارج می‌شوند شاید طول بکشد تا بدن‌شان آزاد شود و بتوانند دستورات تاکتیکی مربی را اجرا کنند و به شرایط آرمانی برسند.»
امسال با بازی‌هایی که در هفته اول دیدیم به نظر شاهد لیگ پرگلی خواهیم بود. به نظرم میل هجومی تیم‌ها امسال بیشتر است. از نساجی مازندران بگیرید که سه هیچ برد تا شهرخودرو که همین نتیجه را به دست آورد. دو بازی هم با رد و بدل شدن ۴ گل به اتمام رسید. فولاد و ذوب‌آهن که دو، دو شدند و گل‌گهر که ۳ بر یک برد. امسال مربیان با تفکرات هجومی‌تری وارد مسابقات شدند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید