ورزش 3/ بحث بر شايستگي و يا عدم شايستگي نفرات دعوت شده به تيم ملي هرگز گريبان هيچ سرمريي تيم ملي در ايران را رها نخواهد کرد.
خيلي زودتر از حد انتظار آخرين فهرست تيم ملي ايران که توسط دراگان اسکوچيچ به فدراسيون ارسال شد تا در اختيار رسانه ها و هواداران قرار بگيرد تبديل به بحث برانگيزترين موضوع فوتبال ايران شده است.
اين فهرست در غياب تعداد زيادي از ستارگان تيم ملي در سال هاي گذشته در يکي دو پست بيش از ساير پست ها مناقشه برانگيز است. در حال حاضر و کمي قبل از انتشار فهرست رسمي تيم ملي صحبت ها در اين زمينه آغاز شده است. جايي که ورياغفوري کاپيتان استقلال بعد از به ثمر رساندن اولين گل فصل تيمش برابر مس رفسنجان دستانش را به حالت عينک مقابل چشمانش را گرفت و مسيرطولاني را با اين فيگور طي کرد تا به نيمکت استقلال برسد. او پس از خوش و بش با نيمکت استقلال دوباره به سمت جايگاه وي آي پي ورزشگاه آزادي برگشت و به سمت دراگان اسکوچيچ که در کنار وحيدهاشميان  در جايگاه ويژه نظاره گر بازي بود دست خود را به حالت عينک نشان داد. حرکتي که مشخص بود مفاهيم خاصي را از سوي کاپيتان استقلال به سمت سرمربي تيم ملي مي فرستد.
وريا که احتمالا پيش از انتشار ليست تيم ملي خبر داشت که نامش در ميان دعوت شده ها نيست خيلي زود نسبت به اين موضوع واکنش نشان داد. واکنشي که در همين متن دوباره درباره اش خواهيم نوشت.
اسکوچيچ براي پست دفاع راست که يکي از پرستاره ترين پست هاي فوتبال ايران در سال هاي گذشته بوده صادق محرمي و مجتبي نجاريان را به تيم ملي دعوت کرد. صادق محرمي مدافع راست تيم ديناموزاگرب است که در بازي برابر ازبکستان نمايش بسيار خوبي داشت. با اينحال نجاريان جوان ديگر چهره مدنظر اسکوچيچ است که با سابقه حضور در تيم اميد و فولادخوزستان مي تواند آينده اين پست باشد.اما اين مساله در شرايطي است که فوتبال ايران دو چهره شاخص ديگر براي پست دفاع راست دارد. وريا غفوري کاپيتان استقلال و رامين رضاييان مدافع تيم الدحيل که در سومين فصل متوالي در فوتبال قطر به فعاليت مشغول است. از جام جهاني 2014 به بعد وريا و رامين نفرات اصلي اين پست بوده و بازي هاي ملي را بين خود تقسيم کرده اند و صادق محرمي يکي دوبار در بازي هاي دوستانه در اردوها حاضر بوده و به ميدان رفته است.
اسکوچيچ اما در دومين اردوي تيم ملي هم نسبت به اين دو ستاره بي توجه بود. اين در حالي بود که رامين رضاييان در گفت و گو با "ورزش سه" از سرمربي تيم ملي تقاضا کرده بود به او هم نيم نگاهي داشته باشد. اما با انتشار فهرست تيم ملي و غيبت اين دو نام بزرگ و پس از آنکه يک روزنامه نگار ورزشي مطلبي در توئيترش منتشر و ادعا کرد که غفوري بنابه برخي توصيه ها به تيم ملي دعوت نمي شود هواداران استقلال به سرعت دست به کار شده و با هشتگي با عنوان " تيم ملي حق ورياست" براي او کارزاري تبليغاتي به پا کردند که تبديل به يکي از ترندهاي توئيتر فارسي شد.
آيا وريا واقعا به خاطر مسايل سياسي به تيم ملي دعوت نشده؟ اين سوالي است که اگر دراگان اسکوچيچ براي توضيح به خبرنگاران دومين کنفرانس مطبوعاتي خود را بعد از ماه ها و پس از انجام اولين مصاحبه در فرداي انتخاب برگزار مي کرد مي توانست پاسخ مثبتي بدهد اما در غياب شفاف سازي بازار شايعات داغ است. با اينحال به نظر مي رسد مسايل ديگري در عدم دعوت وريا به تيم ملي دخيل هستند.
نکته اينکه ديروز و پس از مثبت شدن تست کرونا مجتبي نجاريان جوان ، اسکوچيچ اقدام به دعوت از مهدي شيري مدافع راست پرسپوليس کرد که اين مساله به مناقشات آخرين فهرست افزود. شيري که دراولين بازي پرسپوليس مقابل سايپا به ميدان رفت و يکي از دو بازيکن برتر ميدان طبق آمار سايت يازده بود، در رقابت هاي آسيايي تحت تاثيردرخشش سيامک نعمتي بوده که در اين فهرست نامش وجود دارد.و حالا برخي از هواداران فوتبال ادعا مي کنند گزينه هاي بهتري براي دعوت به جاي نجاريان در دفاع راست وجود داشت.
در بين  مدافعان راست مطرح فوتبال ايران به يکي دو نام ديگر هم مي شود رسيد از جمله دانيال اسماعيلي فر مدافع راست سپاهان که در ليگ قهرمانان آسيا و دراولين مسابقه ليگ برتر برابر گل گهر به ميدان رفت و البته هنوز نمايش دوران اوج خود در تراکتور و ذوب آهن را به نمايش نگذاشته است.
در عين حال به نظر مي رسد اگر وريا غفوري بعد از گلزني آن شادي معروف عينک را انجام نمي داد احتمالا مثل علي کريمي که جانشين ساسان انصاري شده است به تيم ملي دعوت مي شد. البته در اين زمينه توضيح اصلي با خود سرمربي تيم ملي است که چرا در اين موقعيت مهم و کليدي در نشست مطبوعاتي حاضر نمي شود تا به سوالات پاسخ لازم را بدهد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد