ايرنا/ تيم ملي بوسني در ليست بازيکنان خود و در کنار چند ستاره انگشت شمار بازيکنان جوان زيادي را هم دارد.
تيم ملي فوتبال ايران روز ۲۲ آبان ماه در ديداري دوستانه بايد به مصاف تيم ملي فوتبال بوسني و هرزگووين برود. يک بازي دوستانه سنگين و کارآمد که مي تواند ملي پوشان را هرچند در نبود چند مهره اصلي محک بزند. در اين گزارش قرار است کمي از ليست بوسني بيشتر بدانيم.
دوشان باجِويچ، سرمربي بوسني براي ديدار با ايران و همچنين جدال با هلند و ايتاليا در ليگ ملت هاي اروپا، ۳۲ بازيکن را به اردوي تيم ملي فراخوانده است. بدون ترديد مهمترين غايب بوسني کاپيتان اين تيم يعني ادين ژکو خواهد بود. ستاره باشگاه رم به دليل ابتلا به ويروس کرونا بازي هاي پيش روي کشورش را از دست داد.
از بين نفرات دعوت شده ۶ بازيکن از ليگ بوسني دعوت شده اند که اکثريت آنها براي اولين بار ممکن است به ميدان بروند. اين نفرات از تيم هاي سارايوو(۲)، ولز موستار، بوراک بانجا لوکا، سيروکي بريگ، زرينجسکي موستار هستند.
الباقي نفرات از ۱۵ کشور مختلف به اردوي تيم ملي خواهند آمد. ترکيه با داشتن هشت نماينده بيشترين سهم را به خود اختصاص داده است. کشورهاي اسلووني، کرواسي، بلژيک و ايتاليا هم با ۲ سهم در رده هاي بعدي قرار دارند. از ديگر کشورهاي صاحب نام هم مي توان به آلمان، اسپانيا، سوئد، پرتغال، روسيه، انگليس و .... اشاره کرد که يک بازيکن را در اردوي تيم ملي بوسني دارند.
در اين اردو سرمربي تيم ملي بوسني از چندين بازيکن جوان هم دعوت کرده و کلا جو اردوي بوسني را از لحاظ سني پايين آورده است. يوسيپ کورلوکا، امار رحمانوويچ، المدين زيلکيچ، سمير زلکوويچ، ولادان دنيلوويچ، آيدين هاسيچ، عرفان هادزيچ، ارمدين دميروويچ نفراتي هستند که هنوز بازي ملي در کارنامه شان نيست و در اين شرايط در اردو حاضر شده اند. بوسني در نظر دارد حالا که فرصت حضور در يورو ۲۰۲۱ را از دست داده با نيرويي تازه نفس به استقبال انتخابي جام جهاني ۲۰۲۲ برود و خودش را براي دومين بار و پس از يک دوره غيبت مجددا به بزرگترين آوردگاه فوتبالي جهان برساند.
در ليست نفرات دعوت شده فقط چهار نفر از ۳۲ نفر بين ۳۰ تا ۳۳ سال سن دارند و الباقي زير ۳۰ سال هستند. ياسمين بوريچ گلر تيم بوسني با ۳۳ سال مسن ترين و آيدين هاسيچ با ۱۹ سال جوانترين حاضران در اردو به شمار مي روند.
و حالا مي رسيم به سرشناس ترين بازيکنان تيم ملي بوسني که احتمالا مقابل ايران به ميدان مي روند: سئاد کوشيناتس مدافع کناري آرسنال است که با آمدن کيران تيرني خيلي کم در ترکيب اصلي بازي مي کند و کار سختي براي خودنمايي پيدا کرده است. ميرالم پيانيچ را بايد بزرگترين فوتباليست کنوني بوسني بدانيم که در تيم بارسلونا عضويت دارد. ميرالم ۳۰ ساله نتوانسته هنوز در ترکيب اصلي بارسا جابيفتد اما قطعا به زودي شاهد پيشرفت او در ترکيب بلوگرانا خواهيم بود. پيانيچ در نبود ژکو کاپيتان بوسني خواهد بود. او ۹۵ بازي ملي و ۱۵ گل زده دارد.
ادين ويشجا را مي شناسيد؟ همان بازيني که گل دوم استانبول باشاک شهير را به منچستريونايتد زد و باعث شکست تيم اوله گونار سولسشر شد. اين وينگر ۳۰ ساله با ۵۴ بازي ملي و ۱۰ گل زده جزو خطرناک ترين مهره هاي تيم ملي بوسني به حساب مي آيد. در ادامه به راده کرونيچ مي رسيم. بازيکن مياني تيم آث ميلان ايتاليا. اين بازيکن ۲۷ ساله پيش از پيوستن به ميلان در سال ۲۰۱۹ در امپولي بازي مي کرد و هنوز نتوانسته توانايي هاي خود را در ميان بزرگان خط مياني روسونري نشان دهد.
عامر گوجاک ديگر بازيکن سري آيي تيم بوسني است. او براي تورينيويي بازي مي کند که در اين فصل جايگاه خوبي نداشته و در رده هفدهم قرار گرفته است. اين بازيکن ۲۳ ساله از ديناموزاگرب به طور قرضي به تورينو آمده و بايد ديد در اين حضور خود چه عملکردي را زير نظر مارکو جامپائولو خواهد داشت. در نهايت به ارمدين دميروويچ مي رسيم. مهاجم ۲۲ ساله و آلماني الاصل بوسني که در نبود ژکو در خط حمله وظيفه خطيري دارد. اين بازيکن امسال به فرايبورگ آلمان آمده تا تنها نماينده فعلي فوتبال بوسني در بوندسليگا باشد. او در هامبورگ متولد شده و در آکادمي لايپزيش هم حضور داشته است. او حتي يک بازي براي تيم بزرگسالان هم انجام داد و سپس با عوض کردن چند تيم به بوندسليگا برگشت.
حالا همه منتظريم تا شاهد جدال تيم ملي ايران و بوسني باشيم. ما چند بازيکن اصلي خود را نداريم و اين احتمال وجود دارد که بوسني نيز نفرات اصلي خود را براي ۲ بازي حساس مقابل هلند و ايتاليا نگه دارد.  


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد