تسنیم/ تیم ملی کاراته ایران ۲۰ آبان ماه سال ۹۷ با هت‌تریک قهرمانی در کومیته تیمی در کاراته دنیا تاریخ‌سازی کرد و روند موفقیت‌های خود از برمن را تا مادرید ادامه داد.
روزهایی در تقویم هر کشور وجود دارد که با توجه به اتفاقات و دستاوردهای تاریخی رشته‌های ورزشی یادآور افتخارآفرینی و غرور ملی هستند. 20 آبان ماه سال 1397 برای کاراته ایران یکی از این روزهاست. روزی که تیم ملی کاراته کشورمان با شکست ترکیه در دیدار نهایی مسابقات کومیته تیمی قهرمانی جهان در اسپانیا برای سومین بار در طول تاریخ موفق به کسب عنوان قهرمانی جهان شد و با ثبت هت‌تریک تاریخی، توانایی کاراته ایران را به دنیا اثبات کرد.
در این روز تیم ملی کشورمان پس از برتری مقابل تیم‌های ارمنستان، سنگال، اردن و ایتالیا برای سومین دوره پیاپی به فینال مسابقات کومیته تیمی قهرمان جهان صعود کرد و برای تکمیل پازل قهرمانی خود در سالن «ویزینک» مادرید به مصاف تیم قدرتمند ترکیه رفت. ترکیه ای که با شکست ژاپن یکی از قدرت‌های سنتی کاراته جهان حریف کشورمان در دیدار نهایی شده بود و با تمام توان در میدان مبارزه حاضر شد تا طلسم شکست ناپذیری شاگردان هروی در سه سال گذشته را پاره کند.
روندی که کشورهای فرانسه، هلند، آذربایجان، ترکیه، کرواسی، ایتالیا ، سنگال، اردن و ژاپن  در سه دوره گذشته مقابل کاراته‌کاهای ایران با ناکامی طی کرده بودند و ترک‌ها قرار‌ها بود این طلسم را پاره کنند، اما در نهایت در رسیدن به این مهم ناکام ماندند تا امروز طلسم شکست‌ناپذیری کومیته تیمی ایران 5 سال شود.
تیم کشورمان در دیدار با ترکیه  با صلاحدید شهرام هروی و کادرفنی با ارنج صالح اباذری، بهمن عسگری، ذبیح‌الله پورشیب، مهدی خدابخشی و سجاد گنج‌زاده در مقابل ترک‌ها قرار گرفت تا پس از دو شکست ابتدایی صالح اباذری و بهمن عسگری، حتی انتقادهایی در سالن مسابقات نسبت به چینش ترکیب تیم کشورمان از سوی هروی شنیده شود. اما در حالی که تیم کشورمان در یک قدمی شکست قرار گرفته بود، در ادامه با برتری کاپیتان پورشیب ورق این دیدار برگشت و  مهدی خدابخشی نیز با شایستگی مقابل آرمان التیمور به برتری رسید تا سرنوشت این  جدال حساس در گرو مبارزه سجاد گنج‌زاده ملی‌پوش شایسته کشورمان در مقابل ایگور آکتاش ستاره کاراته ترکیه قرار بگیرد.
جدالی که در نهایت با برتری یک طرفه و  چهار بر صفر سجاد گنج‌زاده همراه شد تا تیم کشورمان ضمن کسب عنوان قهرمانی، هت‌تریک قهرمانی خود را در جهان تکمیل کند و یک بار دیگر شایستگی و درستی سرمربی توانمند کشورمان را با انتخاب این ترکیب به اثبات برساند و مسیر موفقیت‌های گذشته تیم ملی کاراته را ادامه بدهد.
مسیری که پس از کسب نخستین مقام قهرمانی کومیته تیمی قهرمان جهان در آلمان با حضور شهرام هروی، حسین روحانی، مهدی جعفری و سیدمحمد حسینی آغاز شد و با انتصاب شهرام هروی در تاریخ 7 اردیبهشت ماه 95  به عنوان سرمربی تیم ملی کشورمان تداوم یافت و دستاوردهای بزرگ و تاریخی زیادی را برای کاراته ایران به ارمغان آورد و نام هروی را به عنوان پرافتخارترین سرمربی تاریخ کاراته ایران ثبت کرد. 
روندی که علیرضا سمندر در سال 1386 با انتخاب هروی به عنوان مربی تیم جوانان آغاز‌گر آن بود و در ادامه سیدحسن طباطبایی و کمیته فنی وقت فدراسیون کاراته با انتخاب  شجاعانه و درست شهرام هروی به عنوان سرمربی تیم ملی کاراته  با وجود برخی منتقدان، نقش پر رنگی در آن ایفا کردند. در ادامه نیز با تداوم اعتماد صادق فرجی، رئیس فدراسیون و حمایت سیدحسن طباطبایی این بار در قالب ریاست فدراسیون به هروی، کاراته ایران  به اوج قله‌های افتخار جهانی و آسیایی رسید.
قله افتخاری که اوج آن در مسابقات جهانی 2016 اتریش با کسب 5 مدال( امیر مهدی‌زاده، سجاد گنج‌زاده و کومیته تیمی مدال طلا، ذبیح الله پورشیب و علی اصغر آسیا بری مدال برنز) از 6 فرصت در بخش آقایان بود و دستاورد تیم ایران را به بهترین دستاورد یک کشور از مسابقات جهانی 2010 صربستان که فرصت‌های کسب مدال کاراته از 8 فرصت به 6 فرصت رسید، تبدیل کرد. اقتداری که با کسب 4 مدال( ذبیح الله پورشیب مدال طلا و امیر مهدی‌زاده، سجاد گنج‌زاده و علی اصغر آسیابری مدال نقره) از 4 فرصت در دهمین دوره مسابقات ورلد گیمز در لهستان 2017 نیز ادامه داشت.
البته هروی برای رسیدن به صندلی هدایت تیم ملی پله‌های پیشرفت را به درستی طی کرد و در نهایت با شایستگی به صندلی کوچ تیم ملی رسید. او با حضور در کنار علیرضا سلیمانی در سال 2009، محمد بهرامی در سال 2011 و مسعود رهنما در سال 2013، همراه با تیم ملی کاراته کشورمان، سه عنوان قهرمانی کومیته تیمی را در قاره کهن تجربه کرده بود و در طی سالیان اخیر نیز ضمن هت‌تریک جهانی به هت‌تریک آسیایی نیز دست یافت تا با کسب 9 عنوان قهرمانی کومیته تیمی از مجموع 10 قهرمانی تاریخ کاراته ایران در آسیا و جهان، نقش بزرگی در دستاوردهای تاریخ کاراته ایران داشته باشد.
نخستین قهرمانی کومیته تیمی کشورمان در آسیا نیز با هدایت غلامرضا دباغیان در سال 2005 حاصل شده بود، اما در مسابقات جهانی و تا پیش از نخستین قهرمانی تیم کشورمان در مسابقات جهانی 2014 آلمان، تنها تیم کشورمان موفق به کسب سه عنوان سومی کومیته تیمی جهان در سال‌ 1977 و پیش از انقلاب با هدایت فرهاد وارسته، 2002 با هدایت غلامرضا دباغیان و 2012 با مدیریت حبیب‌الله ناظریان و مربیگری علیرضا کتیرانی و مهران بهنام‌فر شده بود.
در طی سه قهرمانی تیم کومیته تیمی کشورمان در مسابقات جهانی نیز ذبیح‌الله پورشیب، سجاد گنج‌زاده، بهمن عسگری، صالح اباذری، علی اصغر آسیابری، سامان حیدری، سعید احمدی، ابراهیم حسن بیگی، علی فداکار، ایمان سنچولی، مهدی خدابخشی، صالح اباذری به عنوان سربازان تیم ملی با تمام وجود تلاش کردند تا حالا کاراته ایران به عنوان یکی از تیم‌های تاریخ‌ساز کاراته دنیا شناخته شود.
مهدی‌زاده نیز به عنوان یکی از  شاخص‌ترین ملی‌پوشان کاراته ایران نیز که هیچگاه به دلیل شرایط وزنی در ترکیب تیم کومیته تیمی ایران حضور نداشته است، در طی دوران حضور هروی موفق به کسب یک مدال طلا، یک مدال برنز در مسابقات جهانی و یک مدال طلا و یک مدال نقره در بازی‌های آسیایی، طلای قهرمانی آسیا  و مدال نقره ورلد گیمز شد.
در روند افتخارآفرینی کاراته ایران در سالیان اخیر نباید از زحمات حسین روحانی، شهاب سلطانی، محمد حسینی، نعیما خواجوی، حسن روحانی، سعید حسنی‌پور و علی حجتی نیز غافل شد که هر کدام از این مربیان و نفرات در مقاطعی در کنار هروی با تمام وجود برای تاریخ‌سازی کاراته ایران در مسابقات جهانی و آسیایی تلاش کردند. تلاشی که قرار است بعد از 9 ماه تعطیلی اردوهای تیم ملی بعد از شیوع کرونا در آذرماه مجدداً با شروع اردوهای تیم ملی آغاز شود و هدف آن به پایان رساندن ماموریت غیر ممکن در المپیک توکیو با تاریخ‌سازی خواهد بود. المپیکی که در آن، کاراته ایران می‌تواند با کسب مدال‌های ارزشمند نام خود را برای همیشه در تاریخ این مسابقات جاودانه کند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید