ايسنا/ در روزهايي که فدراسيون فوتبال ايران رئيس جديد خود را نشناخته، اتفاقاتي در اين مجموعه رخ مي‌دهد و عزل و نصب‌هايي صورت مي‌گيرد که در نوع خود عجيب و بحث برانگيز است. از جمله اين موارد، تصميمي است که درباره عليرضا فغاني پرافتخارترين داور تاريخ فوتبال آسيا گرفته شده و نام او از ليست داوران بين‌المللي ايران خط خورد.
روزنامه ايران در ادامه نوشت: داوري که علاوه بر فينال المپيک، بازي رده‌بندي جام جهاني ۲۰۱۸ روسيه و همين طور فينال جام باشگاه‌هاي جهان را قضاوت کرده ولي ۲۴ شهريور سال گذشته براي زندگي و تحصيل فرزندانش به استراليا مهاجرت کرد و رسماً داور ليگ برتر استراليا شد. با اين حال اين داور ۴۲ ساله همچنان آمادگي لازم را براي افتخارآفريني با پرچم کشورمان در مسابقات بين‌المللي را دارد و فوتبالدوستان ايراني اميدوار بودند که فغاني با قضاوت در جام جهاني ۲۰۲۲ قطر، سومين حضور پياپي خود در اين رقابت‌ها را تجربه کند. اما حالا و پس از گذشت ۳ هفته از بازگشت دوباره فريدون اصفهانيان بازنشسته به کميته داوران فدراسيون فوتبال به عنوان سرپرست اين کميته، شاهد حذف شدن نام فغاني بوده‌ايم. اتفاقي که از چند وقت پيش زمزمه‌هاي آن به گوش مي‌رسيد و او ۲۷ مهرماه و پس از اينکه خبر قضاوتش در مسابقات منطقه شرق ليگ قهرمانان آسيا به عنوان داور ايران مطرح شد، اعلام کرد خروج نامش از ليست بين‌المللي ايران شيطنت بود ولي اين بار و با تغييراتي که در کميته داوران رخ داد، اين موضوع رنگ حقيقت به خود گرفت و نام علي اصغر مؤمني، داور مازندراني با سابقه ۴ سال قضاوت در ليگ برتر را به ليست داوران بين‌المللي ايران اضافه شده است. فدراسيون فوتبال و کميته داوران موظف بودند تا زمان نهايي تعيين‌شده از سوي فيفا (۱۸ آبان) ليست داوران بين‌المللي ايران را براي AFC و فيفا ارسال کنند و حالا کميته داوران و دپارتمان داوري ليستي ۵نفره از داوراني ارائه کرده که در فوتبال ايران قضاوت مي‌کنند و در رأس آنها نام موعود بنيادي‌فر قرار دارد.
نکته اي که در اين بين به آن اشاره شده اين است که فيفا براي حضور داوران در ليست اليت ۳ قانون دارد که يکي از آنها سن داوران است که کمتر از ۲۵ و بيشتر از ۴۵ نباشد و ديگر قبول شدن آنها در تست هاي بدني است. اما نکته مهم اين است که بنا بر نظر فيفا داور مشخص شده بايد ۱۲ ماه در سطح ملي قضاوت کرده باشد و بهترين نمره را در هر بازي کسب کرده باشد اما به اين بهانه که فغاني در اين يک سال که از ايران رفته، قضاوتي در سطح ملي نداشته نامش در ليست داروان اليت ايران قرار نگرفته است.
براي پيگيري موضوع خبرنگار «ايران» با عليرضا فغاني تماس گرفت. اين داور تأکيد کرد تمايلي به مصاحبه ندارد اما خط خوردن نامش از ليست داوران بين‌المللي ايران را تأييد کرد. بدين ترتيب با اينکه ليست داوران اليت به صورت رسمي اعلام نشده اما بنابر تغييراتي که رخ داده، ايران از داشتن کوبل داوري در جام جهاني آينده محروم شده است. چرا که پيش از اين به نظر مي‌رسيد حضور فغاني به همراه کمک‌هايش منصوري و ابوالفضلي در جام جهاني قطر قطعي باشد اما حالا با خروج نام فغاني از ليست بين‌المللي ايران، ديگر هيچ تضميني وجود ندارد که کمک‌هاي ايراني هم رنگ جام جهاني را ببينند. جالب اينجاست که داوران برجسته ايراني مانند محمد فنايي که در فينال جام جهاني ۱۹۹۴ کمک داور بوده و يا داوران ديگري مانند علي خسروي و مسعود مرادي که سابقه قضاوت در المپيک را در کارنامه خود دارند، مخالف خروج نام فغاني از ليست داوران اليت بوده‌اند ولي نظر آنها لحاظ نشده است. در اين ميان و به گزارش تابناک، در تماس با داوران سرشناس هم از آنها خواسته شده به نفع فغاني اظهار نظر نکنند و به چند داور بازنشسته که ناظر بازي‌هاي ليگ برتر هستند، گفته‌اند اگر با رسانه‌ها حرف زدند، بگويند معرفي مؤمني به جاي فغاني به نفع فوتبال ايران است و به جايگاه دو کمک داور ايراني که در تيم داوري فغاني بودند، آسيب نمي‌زند اما به نظر مي‌رسد جامعه داوري معتقد است کميته داوران با اين کار ضمن حذف فغاني و محروم کردن ايران از داشتن داور ممتاز سطح اول جهان، به منصوري و ابوالفضلي هم ضربه زده است. البته گفته مي‌شد که فغاني با نام استراليا مي‌تواند در جام جهاني قضاوت کند ولي طبق قانون بايد ۵ سال از حضور داور در کشور ديگر گذشته باشد و موضوع ديگر هم اين است خود استراليا هم قبول نمي‌کند داوري غير استراليايي، نماينده اين کشور در جام جهاني باشد اما مهم‌تر از همه اين است که خود فغاني هم در گفت‌وگو با خبرنگاران حضور خود در جام جهاني قطر را پايان يافته خوانده بود.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد