مهر/ به دليل کرونا و معضلات ناشي از اين ويروس، تيم ملي بسکتبال بدون در اختيار داشتن حامد حدادي و صمد نيکخواه بهرامي در پنجره دوم رقابت‌هاي انتخابي کاپ آسيا شرکت خواهد کرد.
ترکيب تيم ملي بسکتبال براي حضور در پنجره دوم رقابت‌هاي انتخابي کاپ آسيا و حتي ترکيب اردونشينان اين تيم هنوز معرفي نشده اما آنچه مسلم است حامد حدادي ستاره بسکتبال کشورمان جزو بازيکنان دعوت شده خواهد بود. اتفاقاً مسئولان فدراسيون بسکتبال براي در اختيار داشتن اين بازيکن مکاتبات لازم را هم با مسئولان تيم باشگاهي‌اش انجام داده‌اند با اين حال حضور حدادي در اردو و همراهي‌اش با تيم ملي قطعي نيست.
اين ملي پوش بسکتبال کشورمان از چند هفته پيش و همزمان با آغاز فصل جديد رقابت‌هاي باشگاهي بسکتبال در کشور چين، دوره جديد همکاري با تيم سيچوان را آغاز کرد و اتفاقاً تا به امروز هم عملکرد درخشان و نتيجه بخشي در ترکيب اين تيم داشته است. اين حکايت از آمادگي خوبِ حدادي دارد و تاثيرگذاري بالايي که مي‌تواند براي تيم ملي در قطر داشته باشد به خصوص که منع قانوني هم در اين زمينه وجود ندارد.
قانون اين اجازه را به حامد حدادي مي‌دهد که ۴۸ تا ۷۲ ساعت پيش از ديدار تيم ملي بسکتبال به ترکيب اين تيم اضافه شود اما اين همراهيِ ملي مستلزم خروج حدادي از کشور چين است و بازگشت دوباره اي که به دليل محدوديت‌هاي کرونايي دردسرساز خواهد شد.
در صورتي که حامد حدادي تيم ملي بسکتبال را در انتخابي کاپ آسيا همراهي کند پس از پايان کارش و بازگشت به چين بايد طبق قوانين داخلي اين کشور دو هفته در قرنطينه باشد تا اجازه ورود دوباره به ترکيب سيچوان را پيدا مي‌کند. همين مسئله غيبت اين ملي پوش ۲.۱۸ سانتي متري بسکتبال کشورمان را در ترکيب تيم ملي بسکتبال براي ديدارهاي پيش رو محتمل کرده است.
اين در حالي است که حدادي سال گذشته براي ديدار برابر سوريه و قطر در پنجره نخست انتخابي کاپ آسيا کنار ديگر ملي پوشان بود. در همان رقابت‌ها صمد نيکخواه بهرامي به دليل مصدوميت غايب بود. اين بازيکن درگير بيماري کروناست و احتمال اينکه در اين پنجره هم نتواند تيم ملي را همراهي کند وجود دارد.
مکاتبه براي در اختيار داشتن بهنام يخچالي و آرون گرامي پور
بهنام يخچالي ديگر لژيونر بسکتبال کشورمان است که فدراسيون بسکتبال در تلاش است براي پنجره دوم انتخابي کاپ آسيا همچون پنجره اول او را در اختيار داشته باشد. مسئولان اين فدراسيون اقدامات مشابهي که در مورد حامد حدادي و از طريق مکاتبه با مسئولان تيم باشگاهي اش انجام داده‌اند را براي يخچالي هم انجام داده‌اند.
بهنام يخچالي با تيم روستور در ليگ باشگاهي آلمان بازي مي‌کند. هدايت اين تيم بر عهده باورمن سرمربي پيشين تيم ملي بسکتبال است. رايزني‌هاي انجام شده اين اميدواري را ايجاد کرده که شرايط براي همراهي ۱۰ روزه يخچالي با تيم ملي مهيا شود.
اين اميدواري نسبت به آرون گرامي پور سنتر ايراني - بريتانيايي بسکتبال کشورمان هم وجود دارد. گرامي پور اين روزها درگير مسابقات باشگاهي نيست اما حضورش در انگلستان کار را کمي سخت کرده است. مسئولان فدراسيون البته از چند هفته پيش مکاتبات لازم را با اين بازيکن داشته‌اند تا بتوانند با هماهنگي يکديگر شرايط را براي سفرش مهيا کنند. اينکه گرامي پور به صورت مستقيم به قطر سفر کند بعيد است. احتمال دارد او با چند روز تاخير در ايران به ترکيب تيم ملي اضافه شود.
گرامي پور در پنجره نخست انتخابي کاپ آسيا در ترکيب تيم ملي قرار نداشت. اين تيم براي پنجره دوم انتخابي کاپ آسيا به جز وي، مايک رستم پور ديگر بازيکن دو رگه کشورمان را هم در اختيار خواهد داشت. رستم پور چهارشنبه از آمريکا به ايران سفر مي‌کند تا از روز جمعه در جمع اردونشينان قرار بگيرد.
طبق اعلام فيبا آسيا و به دليل شيوع و گستردگي ويروس کرونا، ديدارهاي پنجره دوم رقابت‌هاي انتخابي کاپ آسيا به صورت متمرکز برگزار مي‌شود. ديدارهاي اين پنجره در گروه E که ايران هم در آن قرار دارد به ميزباني قطر برگزار خواهد شد.
در اين پنجره از مسابقات، ملي پوشان بسکتبال ايران ۸ آذرماه به مصاف عربستان مي‌روند و ۱۰ آذرماه هم با سوريه ديدار خواهند داشت. تيم ملي چهار روز پيش از ديدار اول راهي قطر خواهد شد.ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد