ايسنا/ نپال در حال ساخت بزرگراهي به اورست بوده که اين کار انتقاد بسياري را در پي داشته است.
کشور نپال قصد دارد که بزرگراهي به اورست تاسيس کند. انتشار اين خبر باعث شد که دولت نپال با حاشيه ها و انتقادات جدي روبرو شود. علي رغم انتقادات زياد کوهنوردان و حاميان محيط زيست، اين جاده جديد هرگز وارد پارک ملي ساگارماتا (منطقه حفاظت شده‌اي در هيماليا، نپال شرقي که توسط کوه اورست احاطه شده‌ و جزو ميراث يونسکو است) و حتي کمپ هاي اصلي اورست نخواهد شد و تنها شهر لوکلا که در شمال شرقي نپال قرار دارد را با ديگر نقاط اين کشور متصل مي کند. 
حتي با وجود شيوع کرونا شاهد هستيم که همچنان براي ساخت اين بزرگراه تلاش مي شود و قرار است تا دسامبر ۲۰۲۲ اين بزرگراه افتتاح شود. در حال حاضر هم ۲۷۷ کيلومتر جاده بين کاتماندو و شهرک فاپلو وجود دارد. راه جديد ۷۷ کيلومتر به سمت روستايي در پايين لوکلا به اين مسير خواهد افزود.
به نظر مي آيد اين راه تاثير زيادي روي افزايش گردشگران و کوهنوردان ندارد چرا که کوهنوردان خارجي به ندرت تصميم گرفته‌اند که ۱۴ ساعت در اين جاده خشن تا مقصد رانندگي کرده و زمان از دست دهند و اغلب شاهديم که بيشتر کوهنوردان به سراغ پرواز نيم ساعتي به لوکلا خواهند رفت. البته اين مسير مي تواند در شرايط بد آب و هوايي کمک خوبي باشد چرا که اگر شرايط آب و هوايي فرودگاه لوکلا خراب باشد و پروازي صورت نگيرد، کوهنوردان مي توانند مسير زميني را جايگزين کنند. محلي ها معتقدند که اين بزرگراه مي تواند وضعيت اقتصادي آنان را بهبود ببخشد.
اين پروژه بزرگراهي از شش ساله گذشته آغاز شده و عواملي مانند کمبود بودجه، زلزله ۲۰۱۵ و سختي زمين باعث شده اين پروژه پيشرفت کندي داشته باشد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد