فارس/ سرپرست فدراسيون شطرنج گفت: بعيد مي دانم فدراسيون ايران در شرايط کنوني تعليق شود.
فرهاد نيکوخصال در پايان مجمع ساليانه فدراسيون شطرنج اظهار داشت: مجمع امروز در حالي برگزار شد که رئيس جديد بايد آن را برگزار مي‌کرد اما به دليل شيوع ويروس کرونا انتخابات فدراسيون به تعويق افتاد تا در دوره سرپرستي شاهد برگزاري مجمع باشيم.
وي در خصوص مطرح شدن مسائلي پيرامون تعليق فدراسيون شطرنج ايران گفت: اخبار موثقي در اين باره نداريم و جسته گريخته مطالبي را مي‌شنويم. ايران جزو کشورهاي تاثيرگذار در شطرنج دنياست و بعيد مي‌دانم که تعليق شويم. چيزي در اين باره به ما اعلام نشده است. ضمن اينکه بايد طبق اصول و شرايط فرهنگي خودمان حرکت کنيم.
سرپرست فدراسيون شطرنج ادامه داد: بحثي در خصوص بدهي‌ها به فدراسيون جهاني مطرح بود که تذکراتي را داده بودند و بر همين اساس چند هفته قبل مبلغ 10 هزار يورو از اين بدهي را پرداخت کرديم. ضمن اينکه با مساعدت وزارت ورزش قصد داريم تا پايان سال جاري ميلادي 10 هزار يورو ديگر نيز از بدهي‌هايمان را بپردازيم. در خصوص احتمال رويارويي با شطرنج‌بازان رژيم صهيونيستي بايد اين را بگويم که فاصله شطرنج ما با آنها زياد است و در واقع شانس برخورد شطرنج‌بازان با يکديگر ضعيف است.
نيکوخصال درباره پرداخت حقوق هفت ميليون توماني به مهرداد پهلوان‌زاده رئيس سابق فدراسيون که به عنوان مشاور در فدراسيون حضور دارد گفت: اين موضوع صحت ندارد و هر کس که اين قرارداد را منتشر کرده بي‌اخلاقي کرده است. به تخصص پهلوان‌زاده نياز داشتيم و از او خواهش کرديم که به ما کمک کند و او هم پذيرفت. بر همين اساس قراردادي نوشتيم و يک رقم پرداختي معمولي را در اين قرارداد آورديم. با توجه به اينکه پهلوان‌زاده پيش از اين رئيس فدراسيون بود و اختلافي ميان رقم دريافتي قبلي‌اش با رقم فعلي وجود داشت به لحاظ بيمه‌اي مشکلاتي بوجود آمد.
سرپرسرت فدراسيون شطرنج ادامه داد: در اين باره رايزني‌هايي را انجام داديم  اما مسئولان بيمه قبول نکردند. به همين دليل به پهلوان‌زاده گفتيم که مبلغ قبلي را به او بپردازيم  اما او بايد تعهد کند که 40، 50 درصد از آن پول را به فدراسيون بازگرداند. مطرح شدن اين موضوع يک شيطنت بود و توقع نداشتيم که اين مسئله در صدا و سيما نيز مطرح شود.
وي درباره تعديل نيرو به بهانه کمبود بودجه گفت: موضوع تعديل نيرو را بر اساس دو مقوله کمبود بودجه و همچنين کيفي سازي انجام داديم. در واقع برخي از جابجايي‌ها به دليل نامطلوب بودن عملکرد کارمندان بود. متاسفانه هنوز مي‌بينيم که نام شهره بيات که از ايران رفته در سايت فدراسيون ديده مي‌شود و مسئوليت اين موضوع برگردن روابط عمومي است. ضمناً اعتراض‌هايي نيز به اين حوزه از سوي برخي روساي استاني مطرح بود و در نهايت به اين جمع بندي رسيديم که تغييراتي صورت بگيرد.
سرپرست فدراسيون شطرنج در پاسخ به اين سوال که آيا عزل و نصب‌ها در دوره سرپرستي‌اش در اين فدراسيون زياد بوده است يا نه، گفت: از همان ابتدا نيز قرار بود اين تعديل نيرو و جابجايي به دليل عدم ارائه کيفيت مناسبت صورت بگيرد. تصور من اين بود که انتخابات زود برگزار خواهد شد اما متاسفانه اين شرايط مهيا نشد. بايد اين را بگويم که در اين جابجايي‌ها هيچ تصميمات شخصي و مغرضانه‌اي وجود نداشته است.
نيکوخصال درباره ادامه فعاليت شادي پريدر به عنوان يکي از نامزدهاي انتخابات در پست نايب رئيسي بانوان و اينکه شائبه‌هايي در اين باره مطرح مي‌شود گفت: پريدر از سال‌‌هاي گذشته به عنوان کارمند فدراسيون فعاليت مي‌کرده است. زماني که مراسم معارفه من در فدراسيون انجام شد به پهلوان‌زاده گفتم که يک فرد مورد وثوق را به من معرفي بکند و او نيز پريدر را معرفي کرد. حضور او در فدراسيون منع قانوني ندارد اما هيچ کسي حق ندارد از ظرفيت‌هاي فدراسيون در مسير انتخابات استفاده کند و ما اجازه اين کار را نمي‌دهيم.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد